23 października
środa
Marleny, Seweryna, Igi
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Domokrążca z krucyfiksem

Ocena: 5
718

Kiedy za komuny na Ukrainie nie było kościołów, w naszym domu była kaplica. Nocowali też u nas księża, mieli tu swoje łóżko, miskę i brzytwę – mówi Teresa Zawadzka z Kamieńca Podolskiego.

fot. Monika Odrobińska/Idziemy

– Moje dzieciñstwo było szczęśliwe, pełne miłości rodziców i… księży w domu – mówi 56-letnia dziś pani Teresa. – Jako pierwszy przychodził ks. Władysław Bukowiński. Kiedy wyszedł z więzienia w Białej Cerkwi, w którym siedziała także moja babcia Anna, i tak się poznali, pierwsze kroki skierował właśnie do jej domu. Babcię zamknęli za dziadka, „wroga ludu” przetrzymującego polską literaturę i propagującego polską kulturę – był nauczycielem w polskiej szkole. Został rozstrzelany w 1937 r., w ramach operacji polskiej NKWD; dlatego później zabrali też babcię.


 

CZOSNEK I KOMUNIKANTY

Babcia wysyłała ks. Bukowińskiemu paczki do więzienia. Po wojnie pomagały jej Julia Bojarska i Maria Rybicka. – Pamiętam, jak wypiekały ciasteczka z mąki na tłuszczu wołowym, by były kaloryczniejsze – mówi Teresa Zawadzka. W bibułki papierosowe zawijały komunikanty, które same wypiekały w specjalnym żelazku. Dla niepoznaki w paczkę wkładały jeszcze tytoń, czosnek, cebulę, a w buteleczkę z apteki podpisaną nazwą lekarstwa wlewały wino. Ksiądz Bukowiński, a potem także inni księża, którym pomagały, mieli wszystko, co potrzebne do odprawienia Mszy Świętej.

Kiedy za podobną działalność do tej, za którą zginął dziadek Stanisław, aresztowano jego syna, ks. Bukowiński pomagał babci Annie pisać pisma do władz. Dzięki temu z 10 lat wyroku na Syberii spędził tylko rok. Zdobyte na Uniwersytecie Jagiellońskim wykształcenie prawnicze pozwoliło ks. Bukowińskiemu być także swoim obrońcą w procesie, dzięki czemu uzyskał najniższy wymiar kary – trzy lata. Od 1940 do 1961 r. w więzieniach i obozach pracy spędził w sumie 14 lat.

 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 38 (727), 22 września 2019 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 7 października 2019 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 października

Grzech nie powinien nad wami panować,
skoro nie jesteście poddani Prawu, lecz łasce.

Dziś w Kościele:
środa, XXIX tygodnia zwykłego 
+ wspomnienie św. Jana Kapistrana i św. Józefa Bilczewskiego (bp)
+ Czytania liturgiczne (rok C, I): Rz 6,12-18, Ps 124, Łk 12,39-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań

Po Anielskiej serii przypomnieliśmy Spotkania z Aniołami - seria I (co dzień nowy odcinek)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarzeNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -