19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dożynki w Klembowie

Ocena: 0
3147
Diecezja warszawsko-praska dziękowała za tegoroczne plony 30 sierpnia w Klembowie, gdzie polowej Mszy Świętej dziękczynnej przewodniczył abp Henryk Hoser SAC.
Eucharystię poprzedził przemarsz korowodu z wieńcami, na którego czele szła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tłuszcza. Oficjalne uroczystości dożynkowe otworzył wójt gminy Klembów Rafał Mathiak. W homilii abp Hoser nawiązał do encykliki Laudato si’ i wskazał, że Ojciec Święty uświadamia nam, że jesteśmy odpowiedzialni za świat, który został nam dany przez Boga.

– Przyroda jest jakby otwartą księgą Bożej Mądrości, piękna i dobra. Przyroda jest tłem działalności ludzkiej, a zwłaszcza człowieka zajmującego się rolnictwem i hodowlą – mówił abp Hoser. – Ojciec Święty daje bardzo dużo konkretnych wskazań, które warto sobie uświadomić dzisiaj i do których należy wracać – podkreślił. – Uczy nas odpowiedzialności za otrzymane dary, bo mogą być zmarnowane, zniszczone, zbrukane poprzez źle pomyślaną działalność ludzką.

– Istnieje zawsze możliwość nieodpowiedzialnego wykorzystania działalności człowieka. Stąd rodzi się nowy obowiązek w przestrzeni państwowej. Każde państwo posiada funkcje niezbywalne: planowanie, koordynowanie, monitorowanie i karanie na własnym terytorium – mówił abp Hoser – a jednym z czynników działających jako skuteczny moderator jest prawo ustanawiające reguły dopuszczalnych zachowań w świetle dobra wspólnego. Dlatego prawo, które stanowimy, nie jest obojętne i nie może być skierowane przeciwko ludzkiej naturze i tej naturze świata i rzeczy, które stworzył Bóg. Jest to wówczas prawo niesprawiedliwe i niegodne tego, czym jest świat i kim jest człowiek.
Przed zakończeniem Mszy Świętej abp Hoser poświęcił wieńce dożynkowe, a słowo do wiernych skierował Diecezjalny Duszpasterz Rolników ks. Witold Och. Mówił o historii ziemi klembowskiej i o świętej siostrze Faustynie Kowalskiej, która w podklembowskim Ostrówku spędziła rok. List od prezydenta RP dr. Andrzeja Dudy odczytał poseł Mariusz Błaszczak. Prezydent nawiązał do Modlitwy Pańskiej, którą – jak przypomniał – Polacy modlą się w kościołach i w rodzinnych domach. Podziękował także tym, którzy służąc ojczystej ziemi i bliźnim, dbają, aby w polskich domach nie zabrakło chleba.

Dziękczynienie za plony to uhonorowanie ludzi pracujących na roli.

Starościną dożynek była Katarzyna Wnuk z Tuł, a starostą – Arkadiusz Kielak ze Starego Kraszewa. Katarzyna Wnuk wraz z mężem prowadzi gospodarstwo hodowlane koni pociągowych i bydła mlecznego. Praca przy koniach stała się jej pasją. Państwo Wnukowie kontynuują rodzinne tradycje, gdyż mąż przejął gospodarstwo po rodzicach. Mają troje dzieci: czternastoletnią Julkę, dwunastoletniego Kacpra i czteroletniego Macieja. Rodzina i wychowanie dzieci są dla starościny priorytetem, dlatego angażuje się w sprawy dotyczące szkoły i przedszkola. W obecnej kadencji została radną gminy Klembów.

Starosta Arkadiusz Kielak podkreślił, że od dziecka chciał być rolnikiem i trzy lata temu spełnił swoje marzenie: otrzymał premię dla młodych rolników z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Obecnie zajmuje się produkcją rolną i hodowlą bydła mięsnego. Od 2013 roku jest prezesem Spółki Wodnej w Starym Kraszewie, delegatem do Izb Rolniczych i członkiem Rady Sołeckiej.

Dziękczynieniu za plony tradycyjnie już towarzyszy konkurs na najładniejszy wieniec. W szranki stanęło 37 wieńców. Starosta wołomiński Kazimierz Rakowski i wójt gminy Klembów Rafał Mathiak nagrodzili wieńce przygotowane przez miejscowości: Roszczep, Stary Kraszew i Sołectwo Sitki. Wyróżnienia otrzymały: Wola Rasztowska, Nowa Pogorzel, Jarzębia Łąka, Józefów. Nagrody przyznał również abp Henryk Hoser: I miejsce – Kraszew Stary, parafia św. Klemensa w Klembowie, II miejsce – Roszczep, parafia Piotra i Pawła Wola Rasztowska, III miejsce – Wólka Sulejowska, parafia św. Trójcy w Sulejowie.

Zobacz galerię z uroczystości w Klembowie

Jacek Kalinowski
fot. Jacek Kalinowski/Idziemy
Idziemy nr 36 (519), 6 września 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 18 kwietnia

Czwartek, III Tydzień wielkanocny
Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba.
Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 44-51
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter