29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dożynki w Lewiczynie

Ocena: 0
7944
Rolnicy i sadownicy gmin powiatu grójeckiego jak co roku przybyli w pierwszą niedzielę września do sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej z okazałymi dożynkowymi wieńcami.
Przewodniczący Mszy Świętej bp Tadeusz Pikus chwalił wykonawców za artyzm, pielęgnowanie tradycji i zawartą symbolikę.

Dożynkowe chleby ponieśli do ołtarza starostowie z Ignacowa w gminie Jasieniec – Jolanta i Ryszard Fruba, prowadzący 25-hektarowe gospodarstwo, liderzy sadowniczej produkcji w roku 2012.

– Dzisiaj dziękujemy ludziom za pracę, dziękujemy tej ziemi, która służy człowiekowi, i dziękujemy Bogu, który podtrzymuje wszystko w istnieniu – powiedział bp Tadeusz Pikus w homilii.

Galeria zdjęć z uroczystości


Bp Pikus przypomniał powtarzane często hasło, szczególnie propagowane za czasów komunizmu, określane jako zaczerpnięte z Biblii: „Kto nie pracuje, niech nie je”. – W rzeczywistości cytat z Pisma Świętego, z drugiego Listu do Tesaloniczan 10,3 brzmi inaczej: „Kto nie chce pracować, niech nie je”. Może tak być, że ktoś chce pracować, ale nie ma dla niego pracy – wyjaśniał bp Pikus. Nawiązał także do odczytanej Ewangelii, z przypowieścią o robotnikach zatrudnionych przez właściciela winnicy w różnych porach dnia, którzy jednak otrzymali za pracę jednakową zapłatę. Niektórzy z robotników szemrali, że za dłuższą pracę należy im się większa zapłata. – Sprawiedliwość to jest zrealizowanie umowy, oddanie komuś tego, co mu się należy. Zapłatę trzeba rozdzielić według zasady sprawiedliwości – przypominał bp Pikus.
Po Mszy Świętej rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy. W kategorii wieniec tradycyjny I nagrodę odebrała gmina Goszczyn. W kategorii wieniec nowoczesny – parafia Wrociszew. – W sześć osób trzy dni pracowałyśmy przy wykonaniu wieńca. Wykorzystałyśmy do pracy zboże, owoce, szare płótno i sznurek paździerzowy – mówiły gospodynie Joanna Baczyńska, Beata Kwiatkowska, Katarzyna Garczyńska i Aleksandra Kwiatkowska z miejscowości Bończa w parafii Wrociszew. W konkursie ich wieniec startował po raz trzeci. Niemały dylemat miała komisja nagradzająca wieńce. Imponująco prezentował się wieniec z Mogielnicy – monstrancja, przy którym praca zajęła prawie miesiąc.

Wśród wieńców dominowało nawiązanie do Roku Wiary. Gmina Belsk Duży przygotowała wieniec z motywem Eucharystycznego kielicha. Gmina Grójec z motywem krzyża, podobizną Papieża jako sternika i kotwicą ze sterem, a w projekt zaangażowała lokalnych artystów. Kosz plonów zaprezentowało Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego z Nowej Wsi, a wóz owoców – rodzina Czarneckich, sadowników z Błędowa.

W czasie dożynek rozstrzygnięto konkursy na najładniejsze stoisko dożynkowe, promujące zwyczaje, tradycję i kulturę powiatu. I miejsce zajęła gmina Jasieniec, II miejsce – gmina Belsk Duży, III miejsce – gmina Pniewy.

Oceniano też najlepsze potrawy regionalne: I miejsce przypadło gminie Pniewy, II miejsce – gminie Błędów, III miejsce – gminie Jasieniec.

Irena Świerdzewska
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy
Idziemy nr 36 (417), 8 września 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter