22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga dla zuchwałych

Ocena: 5
2199

Rozpoczęty w Santiago de Compostela Rok Święty Jakubowy przejdzie do historii jako jeden z najsłabszych w historii pod względem liczby osób podróżujących do grobu apostoła.

fot. Marcin Zatyka

Pielgrzymujący muszą pokonać szereg restrykcji epidemicznych, a także strach przed infekcją w drodze. Nic dziwnego, że pielgrzymka w warunkach pandemii COVID-19 jest nazywana „wyzwaniem dla odważnych” czy wręcz „drogą dla zuchwałych”. Wprawdzie Hiszpański Instytut Jakości Turystyki (ICTE) już kilka miesięcy temu opracował zasady bezpieczeństwa sanitarnego przeciwdziałające zakażeniom w schroniskach, ale wyzwań jest dużo. Zbyt wiele, jak twierdzi pochodząca z okolic Caceres (na zachodzie Hiszpanii) Ana Lalanda. Wskazuje, że problem stanowią dziś zarówno obawa o możliwość infekcji koronawirusem, jak i obostrzenia panujące w poszczególnych prowincjach Hiszpanii, w tym lokalne kordony sanitarne. Restrykcji na początku Świętego Roku Jakubowego przybywa zarówno na francuskim, jak i portugalskim szlaku. Na obu z nich, jak szacują samorządowcy, pandemia wypłoszyła w 2020 r. ponad 80 proc. pątników.

 


OSZUKAĆ PANDEMIĘ

Rok Święty Jakubowy obchodzony jest w Santiago de Compostela, kiedy dzień św. Jakuba, patrona miasta, 25 lipca, przypada w niedzielę. Z okazji jubileuszu można tam wówczas uzyskać odpust zupełny. Dotychczas pewnikiem podczas roku jubileuszowego był znaczący wzrost liczby pielgrzymów napływających do galicyjskiego miasta. Tym razem tak nie będzie, gdyż pandemia nie odpuszcza, a WHO już teraz przestrzega, że pokonanie COVID-19 nie nastąpi przed 2022 r.

Zapoczątkowany rok jubileuszowy jest inny również w związku z wyjątkową zgodą papieża Franciszka na jego wydłużenie o kolejnych dwanaście miesięcy. Oznacza to, że zakończy się on dopiero w 2022 r. U podstaw tej decyzji leżą zabiegi władz regionu. We wrześniu Alberto Nunez Feijoo, premier rządu wspólnoty autonomicznej Galicji, zwrócił się z wnioskiem do króla Hiszpanii Filipa VI o wydłużenie Roku Świętego Jakubowego. Polityk argumentował, że z powodu pandemii koronawirusa może dojść do znaczącego osłabienia ruchu pielgrzymkowego do katedry w Santiago de Compostela. Feijoo w swoim wniosku do monarchy wskazywał, że król Hiszpanii, jako dożywotni ambasador drogi pielgrzymkowej do Santiago de Compostela, tzw. camino, może pomóc w wydłużeniu Roku Świętego Jakubowego. Ostateczną decyzję wydał papież Franciszek, który w związku z pandemią, wyjątkowo i po raz pierwszy w historii, zgodził się na wydłużenie tego roku jubileuszowego o kolejnych dwanaście miesięcy. W przesłaniu skierowanym na uroczystość inauguracji Roku Świętego Jakubowego wezwał on wstawiennictwa apostoła, oczekując w Santiago de Compostela „nadziei płynącej dla każdego pielgrzyma, odpowiedzialnego przeżywania teraźniejszości oraz zaufania przyszłości”. – Przyszłość jest bowiem w rękach Boga – napisał w liście Franciszek.

 


RUCH MIĘDZY FALAMI

Katedra w Santiago de Compostela, którą uznaje się za miejsce pochówku św. Jakuba, od średniowiecza jest jednym z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie. W 1985 r. zespół zabytkowy starego miasta został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z roku na rok zwiększyła się zarówno popularność tego miejsca na świecie, jak i liczba docierających tam pielgrzymów. Na pół roku przed pojawieniem się w Hiszpanii koronawirusa władze miasta Santiago de Compostela szacowały, że tylko w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. dotarło tam 49 tys. pielgrzymów z całego świata, czyli aż o 45 proc. więcej w porównaniu z czerwcem 2010 r., kiedy obchodzony był tam poprzedni Rok Święty Jakubowy. Liczba gości nasiliła się w drugiej połowie roku, a w całym 2019 r. przybyła do tego hiszpańskiego miejsca kultu rekordowa liczba pątników – 347 tys. W porównaniu z 1992 r. oznacza to aż 34 razy więcej pielgrzymów. Tak duży wzrost to efekt rozwijanych nowych tras pielgrzymkowych. Obecnie do Santiago de Compostela prowadzi już dwanaście szlaków, które można pokonać pieszo, rowerem oraz konno. Z danych archidiecezji w Santiago de Compostela wynika, że w ostatnich latach szybko zwiększał się także udział obcokrajowców wśród pielgrzymów docierających do miejscowej katedry. Przed COVID-19 stanowili oni już ponad 60 proc. wszystkich pielgrzymów. Pątnikami najliczniej przybywającymi do grobu św. Jakuba byli Włosi, Niemcy oraz Amerykanie. W 2019 r. było ich odpowiednio 28,7 tys., 26 tys. i 20,6 tys., czyli nieporównywalnie mniej niż rodzimych pątników. Hiszpanów w roku poprzedzającym COVID-19 zawitało do grobu apostoła ponad 146 tys.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Dziennikarz, korespondent PAP oraz tygodnika „Idziemy” z Portugalii i Hiszpanii, mieszka w Lizbonie

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter