25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Droga do Stella Maris

Ocena: 4.8
1983

 

We wnętrzu neobarokowej świątyni stajemy naprzeciw wysokiego ołtarza. W nim widzimy figurę tronującej Matki Bożej, koronowaną przez papieża Piusa VII, zanim dotarła do odbudowywanego sanktuarium. Ołtarz główny wznosi się nad grotą, którą karmelici uznają za miejsce pobytu proroka. To ona stanowi zalążek istniejącego od 1214 roku zgromadzenia. Jego najważniejsi przełożeni są upamiętnieni metalowymi płytkami w posadzce przed zejściem do groty. Grot wiązanych z obecnością Eliasza jest więcej, sami Żydzi w innej zbierają się na modlitwie. Także karmelici opiekują się jeszcze innym, kilka kilometrów dalej położonym sanktuarium w Mukhraka, gdzie Eliasza wspomina się jako pogromcę kapłanów pogańskiego Baala, których wytracił nad potokiem Kiszon.

W sanktuarium Stella Maris króluje jednak Matka Zbawiciela. Ukazana została z Dzieciątkiem i szkaplerzem, który jako obronę przed złem ofiarowała podczas swojego objawienia w Cambridge przełożonemu zakonu św. Szymonowi Stockowi w nocy z 15 na 16 lipca 1251 roku. Przekazany przez ręce pobożnego Szymona (on sam zanim wstąpił do zgromadzenia, uprawiał ascezę i żył w odosobnieniu w pniu drzewa), stał się łaskawym darem Bogurodzicy nie tylko dla zakonników, ale także dla tercjarzy i całej rzeszy świeckich.

Scena objawienia Maryi św. Szymonowi utrwalona jest na obrazie w prawym bocznym ołtarzu. Naprzeciwko, w kolejnym ołtarzu, widzimy adorację św. Józefa przez największych reformatorów zgromadzenia w XVI wieku – św. Jana od Krzyża i św. Teresę z Avili. Te dwie wielkie postacie upamiętnione są jeszcze na gipsowych tablicach umieszczonych w narożnikach greckiego krzyża, który stanowi architektoniczny plan kościoła. Uzupełniają je tablice poświęcone dwu innym wybitnym karmelitankom: św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego, nazywanej Małą Arabką, oraz św. Teresy Benedykty od Krzyża, Żydówki znanej wielu, jako Edyta Stein.

Gdy uniesiemy głowę, zauważymy malowidła, które wyszły spod pędzla br. Luigiego Poggiego i ozdobiły nakrywającą wnętrze kopułę. Oprócz postaci starotestamentowych proroków rozpoznamy Świętą Rodzinę (tradycja mówi, iż zatrzymała się na Karmelu w drodze z Egiptu do Nazaretu) oraz scenę wstępowania przez Eliasza do Nieba na ognistym rydwanie. Ofiarowany następcy Elizeuszowi płaszcz jest dla nas odniesieniem, do ofiarowanego karmelitom szkaplerza. Każdy z pielgrzymów może nabyć go jako pamiątkę w klasztornym sklepiku. Na przedstawieniu w kopule zobaczymy też rzeszę karmelitów-męczenników, którzy za służbę Jezusowi ponieśli najwyższą ofiarę. Świadectwem tego jest stojąca na zewnątrz, vis à vis wejścia, piramidka zwieńczona krzyżem. Pod nią złożono szczątki francuskich żołnierzy oraz mnichów, którzy udzielili schronienia i pomocy rannym wojskowym armii Napoleona w jego wyprawie na Egipt w 1799 r. Turcy walczący z przyszłym cesarzem Francuzów bezlitośnie wymordowali rannych najeźdźców oraz gospodarzy, uznając ich za zdrajców. Obelisk jest jednym z pomników karmelitańskiej krwi przelanej tutaj w Ziemi Świętej.

Chociaż nie zawsze programy pielgrzymek do Ziemi Świętej uwzględniają nawiedzenie Karmelu, to jednak Maryja Gwiazda Morza czeka na wszystkich swoich wyznawców każdego dnia i wskazuje im drogę.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter