23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Duch radości

Ocena: 0
1564

Parafia Matki Bożej Anielskiej corocznie współorganizuje festiwal muzyczny pt. „Barok w Radości”, gromadzący znanych artystów z Polski i z zagranicy.

fot. z archiwum parafialnego

Wieś Radość powstała pod koniec XIX wieku jako osada letniskowa przy modnej wówczas linii otwockiej. W 1905 r. były tu tylko 22 domy i 35 mieszkańców. Parafię erygował kard. Aleksander Kakowski 1 lipca 1931 r. Pierwszym proboszczem został ks. Kazimierz Łuczak. Obecnie na terenie parafii, liczącej 7 tys. mieszkańców, przeważa niska zabudowa domów jednorodzinnych.

– Powstanie parafii było oddolną inicjatywą wiernych, finansowaną głównie ze składek społecznych. W okresie międzywojennym na terenie miejscowości utworzono także Szkołę Podstawową i Ochotniczą Straż Pożarną w Radości. Strażacy do dziś włączają się w święta parafialne, takie jak festyn, uroczystość Bożego Ciała, Droga Krzyżowa, różaniec na zewnątrz świątyni, a placówka edukacyjna nadal istnieje – przyznaje ks. proboszcz Bronisław Micek.

Od 1951 r. Radość znajduje się w granicach Warszawy. Budowę kościoła według projektu inż. Stanisława Radwana-Paszkiewicza rozpoczęto w 1922 r. Świątynię konsekrował kard. Stefan Wyszyński 4 sierpnia 1957 r. W latach 1962–1963 zbudowano wieżę kościoła według projektu prof. Stanisława Marzyńskiego. Znajdują się w niej dwa dzwony z 1936 r.: św. Wacław i św. Wojciech, dar państwa Wincentego i Karoliny Zalewskich dla uczczenia zmarłych synów. 22 listopada br. bp Romuald Kamiński podczas wizyty kanonicznej poświęcił kolejny dzwon – Romuald, który powstał z okazji 1050-lecia jubileuszu Chrztu Polski, świętowanego w 2016 r., i rocznicy ingresu ordynariusza warszawsko-praskiego do diecezji.

Oprócz duszpasterstwa tradycyjnego kapłani w parafii starają się o pogłębienie duchowości wiernych oraz głębsze zrozumienie Mszy św. Wiąże się to z przeżywanym

w polskim Kościele programem duszpasterskim na lata 2019–2022 nt. Eucharystii jako tajemnicy wyznawanej, przeżywanej i świętowanej.

– Prowadzimy w parafii rekolekcje ewangelizacyjne dla młodzieży i Odnowy w Duchu Świętym. Podczas ubiegłorocznej wizyty duszpasterskiej zanieśliśmy do rodzin naszej parafii foldery z podstawowymi informacjami, czym jest Eucharystia i jak w niej owocnie uczestniczyć. Była to możliwość uświadomienia sobie oraz zrozumienia podstawowych prawd wiary również tym, którzy mniej gorliwie uczestniczą w życiu wspólnoty – mówi ks. Micek. Przed odpustem parafialnym 2 sierpnia odbywają się co roku 3-dniowe rekolekcje maryjne i 40-godzinna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Ważnym dziełem wspólnoty jest Parafialny Zespół Caritas. – Stanowimy zespół kilkunastu wolontariuszy, w tym czynnie i systematycznie działa ok. 15 osób – piszą o sobie członkowie grupy na stronie internetowej parafii. Przed tegorocznymi świętami wielkanocnymi zespołowi udało się zorganizować akcję „Zapłać za Paczkę On-line”, która polegała na zbiórce za pomocą przelewów elektronicznych cegiełek w wysokości 20 zł na paczki żywnościowe dla seniorów i ubogich.

Przed pandemią posługa dla osób potrzebujących odbywała się podczas dyżurów w każdą pierwszą i ostatnią sobotę miesiąca. Można było otrzymać wsparcie duchowe, a także materialne, paczkę żywnościową lub artykuły chemii gospodarczej. Istniała także możliwość wybrania potrzebnej odzieży i innych przedmiotów: talerzy, kubków, toreb, plecaków, obuwia, pościeli, koców.

Na przełomie września oraz października kościół pw. Matki Bożej Anielskiej jest od lat jednym z trzech miejsc, gdzie organizowane są występy polskich i zagranicznych artystów

w ramach festiwalu „Barok w Radości”. Ideą wydarzenia, organizowanego przez stowarzyszenie „Musica Humana”, jest prezentacja arcydzieł muzyki dawnej w historycznych wykonaniach z udziałem uznanych artystów z kraju i ze świata.

W tym roku w świątyni zabrzmiały dzieła m.in. Jana Sebastiana Bacha, Ludwiga van Beethovena w 250. rocznicę jego urodzin, Jerzego Fryderyka Haendla oraz XVII-wieczna muzyka wirtuozowska. Spontanicznym bisom nie było końca.

Wspólnotę ożywia także coroczny festyn organizowany w ramach uroczystości odpustowych. Parafianie licznie uczestniczą w wydarzeniu. – Spotkanie zaczyna się wspólną modlitwą, następnie odbywają się konkursy, loterie, tańce, zabawy dla dzieci. OSP w Radości organizuje różne pokazy, które przyciągają uwagę nie tylko młodszych, ale i starszych parafian. Festyn kończy się modlitwą uwielbienia prowadzoną przez wspólnoty parafialne – relacjonuje ks. proboszcz Bronisław Micek.

– Od lata w parafii służą zaangażowani księża, którzy mają świetny kontakt

z parafianami. Czuję się dobrze w naszym kościele i cenię jego kameralność – ocenia Alicja Daleszyńska, liderka grupy parafialnej Rodzina Rodzin.

Pod koniec listopada księża pracujący w parafii i parafianie pożegnali zmarłego ks. prał. Kazimierza Sokołowskiego, wieloletniego proboszcza parafii, który posługiwał we wspólnocie od 2005 r. przez 12 lat. – Ks. Sokołowski był miłośnikiem sztuki i dbał o wewnętrzny wystrój świątyni – przypomina rezydent ks. Jacek Bazarnik. Po przejściu na emeryturę w 2017 r. ks. Sokołowski ostatnie lata życia spędził w Diecezjalnym Domu Księży Emerytów w Otwocku.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter