23 maja
czwartek
Iwony, Dezyderego, Kryspina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dukla - ścieżkami pustelnika

Ocena: 0
2004

 


POTRÓJNE SANKTUARIUM

W latach 1761–1774 bernardyni wybudowali w Dukli trójnawową murowaną świątynię, z neorenesansowym wnętrzem i późnobarokową fasadą, obok powstał budynek klasztorny. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z 1903 r., autorstwa Tadeusza Popiela, pokazująca sceny z życia świętego, jego kult i chwałę pośmiertną, w chórze jest witraż przedstawiający patrona. W kaplicy św. Jana z Dukli, znajdującej się w przedłużeniu prawej nawy, umieszczono trumienkę z jego relikwiami. Trumienka do 1946 r. znajdowała się w kościele bernardynów we Lwowie, zakonnicy przywieźli ją do Rzeszowa po tym, jak na polecenie komunistycznych władz musieli opuścić Ukrainę, a ich kościół zamieniony został w magazyn mebli. Do Dukli relikwie przewieziono w 1974 r. w tajemnicy przed Służbą Bezpieczeństwa. Przed sanktuarium znajduje się figura św. Jana, wzorowana na tej, która od 1736 r. znajdowała się we Lwowie przed kościołem bernardynów, a w 1946 r. została usunięta przez komunistów. Uroczystości odpustowe odbywają się tu w drugą niedzielę lipca.

Będąc w Dukli, warto wybrać się na poszukiwanie miejsc, w których według tradycji święty prowadził ascetyczne, pustelnicze życie. Będzie to bardzo przyjemna wędrówka, gdyż urokliwe drogi wśród gęsto zalesionych wzniesień, z długimi grzbietami o spłaszczonych wierzchołkach, sprzyjają wyciszeniu i kontemplacji.

Na południowy wschód od Dukli rozciąga się charakterystyczny, porośnięty lasem masyw Cergowej. Na jej północno-zachodnim zboczu, w obrębie Rezerwatu Tysiąclecia na Górze Cergowej, ścieżka przyrodnicza prowadzi do „Złotej Studzienki” – miejsca, gdzie św. Jan miał zaczynać swoje pustelnicze życie. Znajduje się tu źródło, które zostało obudowane kamienną cembrowiną, stoi na niej drewniana kapliczka. W trzecią niedzielę lipca odprawiane są w tym miejscu Msze święte ze specjalnym błogosławieństwem dzieci.

Jak głosi legenda, pasterze tak często odwiedzali pustelnię, że Jan w poszukiwaniu samotności i ciszy powędrował dalej, na górę Zaśpit. Łatwo tam trafić, jadąc drogą z Dukli do Barwinka. Trzeba zatrzymać się 1,5 km od Trzciany i zostawić samochód na parkingu. Droga przez las prowadzi wprost do miejsca zwanego „Na Puszczy”. Można też wędrować tu czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Hyrowej na Cergową. To urzekające miejsce, które sam święty miał w 1769 r. wskazać Marii Mniszchowej, żonie fundatora obecnego kościoła, kiedy objawił się jej we śnie, prosząc, by wybudowała kościółek. Obecnie stoi tam piękna neogotycka kamienna kaplica zbudowana na początku XX w., ozdobiona polichromią autorstwa Jana Lisowskiego przedstawiającą sceny z życia św. Jana z Dukli. Na ścieżkach w pobliżu świątyni rozmieszczono kapliczki drogi krzyżowej. Obok znajduje się dom rekolekcyjny zakonu bernardynów oraz tzw. chatka pustelnika, drewniany budynek – pierwszy erem zakonników. W kamiennej grocie pod kapliczką bije źródło, uważane za cudowne, którego woda, jak się uważa, „ma moc uzdrawiającą”. Jest krystalicznie czysta, ponieważ wypływa z dużej głębokości, zawsze ma tę samą temperaturę i nawet w okresach suszy źródełko jest czynne. Od maja do czerwca są tu odprawiane Msze święte w niedziele o godz. 12.00 i 16.00 oraz w tygodniu o godz. 18.00. Odpust „Na Puszczy” odbywa się w sobotę przed drugą niedzielą lipca.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 23 maja

Czwartek, VII Tydzień zwykły
Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana
Chrystus, chociaż był Synem,
nauczył się posłuszeństwa przez to, co wycierpiał.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 19, 25-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do św. Urszuli Ledóchowskiej 20-28 majaBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter