30 czerwca
czwartek
Emilii, Lucyny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

DW-P: święcenia diakonatu

Ocena: 0
290

Czterech kleryków Wyższego Seminarium Duchownego diecezji warszawsko-praskiej przyjęło święcenia diakonatu. Udzielił ich 21 maja bp Jacek Grzybowski w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.

fot. Biuro Prasowe DW-P

Podczas homilii biskup pomocniczy diecezji odniósł się do fragmentu Listu do Efezjan. Przedstawił przymioty życia chrześcijańskiego.

Mówi bowiem Paweł do chrześcijan w Efezie: „Zachęcam Was, postępujcie w sposób godny powołania do jakiego zostaliście wezwani”. I to zdanie wydaje się proste. Nie zawiera złożonych treści. Jednocześnie, jak każdy zastanowi się nad sobą, to musi odpowiedzieć sobie na pytanie: Do jakiego powołania zostałem wezwany? Ważne jest to, jak dana osoba określi to powołanie i czy postępuje godnie

– powiedział biskup.

Bp Grzybowski zaznaczył, że powołania nie możemy realizować sami. Dodał także, że coraz częściej nie potrafimy żyć w zgodzie i jedności z drugim człowiekiem.

Zawsze realizuje je w relacji do kogoś, do pojedynczych osób,  wspólnoty,  społeczeństwa. Każdy już wie, że cecha cnoty, pokory, cichości, cierpliwości – tak rzadka wśród nas – jest niezbędna, aby znosić siebie nawzajem w miłości. Choć każdy z nas ma swoją drogę, swoje powołanie, wezwanie, to wciąż doświadczamy tego i sami to powodujemy, że nie potrafimy znosić siebie nawzajem.

– wyjaśnił pasterz diecezji warszawsko-praskiej.

Duchowny zauważył, że liturgia uczy pokoju, którego owocem jest jedność.

Jedno jest ciało, jeden jest duch, jedna nadzieja, jeden Pan, jedna wiara, jeden chrzest, jeden Bóg i Ojciec. Bez jedności, która ma swoje źródła i korzenie w miłości mocy Bożej każda ludzka wspólnota prędzej czy później dozna rozłamu. Są różne funkcje, różne zadania,  charyzmaty, ale Bóg łaską swoją czyni jedność we wspólnocie według miary daru Chrystusowego

– dodał.

Hierarcha podkreślił, że Chrystus nie tylko chce się nami w sposób właściwy posługiwać – chce być rozumiany jako miłość, w której mamy uczestniczyć. Na diakonów zostali wyświęceni: kl. Michał Kaczmarczyk, kl. Marcin Malinowski, kl. Paweł Franciszek Sasin, kl. Adrian Woźniak.

Autor: Jakub Panak

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 30 czerwca

Czwartek, XIII Tydzień zwykły - wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników
św. Kościoła Rzymskiego

On wstał i poszedł do domu.
+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 9, 1-8
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane komentarzePOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter