23 lutego
niedziela
Romany, Damiana, Polikarpa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci dzieciom

Ocena: 0
1392

Już dziś, 26 grudnia, mali kolędnicy misyjni mogą zapukać do naszych drzwi. Świętej Rodzinie towarzyszy anioł, król i dziecko malgaskie, bo właśnie najmłodszym z Madagaskaru dedykowana jest tegoroczna dziecięca kolęda.

2015-12-26 13:39 zs, mz
fot. Zuzanna Smoleńska/Tygodnik Idziemy

"Razem możemy ich rany zagoić, drzwi zatrzaśnięte do szkół, przychodni, świetlic, przyszłości na oścież otworzyć" – mówi Maryja w kolędniczej scence, która może zagościć w naszych domach i parafiach od drugiego dnia Świąt po Trzech Króli.

Mali kolędnicy z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przybędą do nas na zaproszenie lub w zapowiedzianym terminie, po uroczystym rozesłaniu w parafii. Za złożone ofiary dla dzieci z Czerwonej Wyspy obdarują nas szopką, przypominającą misyjne drzwi miłosierdzia.

Bieda, niedożywienie, choroby, klęski żywiołowe, wyzysk – to jedne z wielu tragicznych problemów małych Malgaszan, beneficjentów projektów wspieranych przez PDMD. Kościół na Madagaskarze wraz z sekretariatem Papieskich Dzieł Misyjnych stara się wychodzić im naprzeciw. Na przykład w diecezji Antananarivo siostry Córki Bożej Miłości prowadzą Centrum św. Wincentego a Paulo, w którym schronienie znalazło już 1350 dzieci, często sierot lub porzuconych bądź sprzedanych w niewolę. Duchowni prowadzą też stołówkę, przychodnię i szpital oraz centra edukacyjne dla dzieci ulicy. Podobnych dzieł jest wiele, ale to naprawdę krople w morzu nieszczęść i potrzeb. Wsparcia potrzebują szkoły powstające i już istniejące, jadłodajnie, ośrodki pomocy, szpitale i przychodnie, w których przebywają także trędowaci. Właśnie w tych dziełach pomóc możemy także my, przez minimalne choćby wsparcie misyjnych dzieł. 

W ubiegłym roku mali polscy kolędnicy kolędowali na rzecz rówieśników w Indiach. Zebrano 891 607,43 zł. Z tej pomocy realizowanych jest 13 projektów dla ponad 2 tysięcy indyjskich dzieci.

Potrzebującym dzieciom stale pomagają także w ramach PSMD dzieci pierwszokomunijne, które w 2014 r. zebrały 624 434,51 zł, oraz dzieci objęte stałą formacją w Dziele i podejmujące na rzecz misji osobiste wyrzeczenia (np. 2 zł z kieszonkowego), które zebrały 231 899,89 zł.

W sumie w ubiegłym roku na fundusz PDMD złożyliśmy 1 747 941,83 zł, które przekazano na 68 projektów, m.in. w Burundi, Kenii, Nigerii i Zambii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 23 lutego

Bądźcie świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!
Dziś w Kościele: Niedziela, VII tydzień zwykły
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Kpł 19, 1- 2. 17- 18; Ps 103, 1b-4. 8.10.12-13; 1 Kor 3, 16-23; Mt 5, 38-48
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Komentarz tygodnika Idziemy
SalveNet zaprasza na Duchową siłkę o. Szymona Janowskiego OFMCap.

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszNajczęściej czytane artykułyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -