22 lipca
poniedziałek
Marii, Magdaleny
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci Komunijne Dzieciom Misji

Ocena: 0
176

„Aby być wielkim misjonarzem, takim jak św. Teresa z Lisieux, trzeba rozpocząć od Pierwszej Komunii Świętej. Dlatego was, drogie dzieci, drodzy rodzicie i opiekunowie, zapraszam serdecznie do akcji Dzieci Komunijne Dzieciom Misji” – mówi ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieła Misyjnych w Polsce.
 

Fot. Bożena Latocha - Tanzania

Wydarzenie, do którego zachęca ks. Będziński, jest proponowane przez Papieskie Dzieła Misyjne niemal od momentu ich powstania. Z historycznych dokumentów wiadomo, że w początkach Dzieła Dziecięctwa Misyjnego (dzisiaj pod nazwą Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci) to właśnie w dniu Pierwszej Komunii Świętej dzieci włączały się w działalność Dzieła. Istnieją również potwierdzone dane, że było tak w przypadku wspomnianej św. Teresy z Lisieux i to właśnie stąd wzięła się jej duchowość „małej drogi” i umiłowanie misji.

W większości polskich parafii przyjęty jest zwyczaj, że po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci przychodzą na Mszę Świętą w tak zwanym Białym Tygodniu. Zwykle każdego dnia  modlą się wtedy za konkretne osoby. Na przykład w poniedziałek za rodziców, dziadków i rodzeństwo, we wtorek za nauczycieli, we środę za parafię itp. 

Papieskie Dzieła Misyjne zachęcają, żeby jeden dzień poświęcony był modlitwie za misje i misjonarzy.  

Okazja do otwarcia na cały świat

Jest to doskonała okazja, aby uświadomić zarówno dzieciom, jak i rodzicom powszechność Kościoła, otworzyć ich oczy i serca na braci i siostry na krańcach świata oraz przypomnieć o misyjnym powołaniu każdego ochrzczonego wyrażającym się w trosce modlitewnej i materialnej za misje. 

Przez ponad osiem lat pracowałem na Kubie w miejscowości Bayamo. Przygotowywałem tam dzieci do I Komunii Świętej. Jednak na Kubie nie wygląda ona tak pięknie i uroczyście jak w Polsce. Nie ma prezentów, nie ma kwiatów, często nawet odświętnych strojów. Grupy dzieci są niewielkie, ale zawsze bardzo cieszą się swoją wiarą i cieszą się, ze przyjmują Pana Jezusa do swojego serca

– mówi ks. Adam Wiński z diecezji białostockiej tłumacząc jak wyglądają uroczystości religijne na „wyspie jak wulkan gorącej” i dodaje:

Chciałbym w imieniu dzieci na Kubie i na całym świecie podziękować wam za wasze zaangażowanie, serce,  modlitwę i włączenie się akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji.  

Uczestniczyć to być zaangażowanym

W tym roku koncentrujemy się na słowach: „Uczestniczę w misji Kościoła”. „Uczestniczyć” to znaczy brać udział, angażować się, interesować się czymś, być aktywnym o wspólnie coś tworzyć. Papieskie Dzieła Misyjne pragną pokazać dzieciom, że Kościół to nie budynek, ale żywa wspólnota wszystkich tych, którzy wierzą w Chrystusa i chcą do Niego przychodzić.  

Wszyscy jesteśmy zaproszeni do aktywnego budowania tej wspólnoty. Począwszy do naszych rodzin, szkół, miejsc pracy i parafii, a kończąc na krańcach świata. Wspólnota Kościoła przekracza bowiem granice czasów i miejsc. Mamy braci i siostry na całym świecie. I tak jak w rodzinie ludzie o sobie pamiętają i pomagają, tak i my chcemy pamiętać o dzieciach całego świata. 

Wszelkie pomoce potrzebne do przygotowania i przeprowadzania Dnia Misyjnego w Białym Tygodniu, włącznie z tekstami modlitw na ten dzień, propozycją homilii, konspektem katechezy, grafikami, obrazkami i plakatem, można znaleźć na stronach www.missio.org.pl oraz https://misyjny-sklep.missio.pl/.  

„Dla siostry i brata na krańcach świata”

Możliwe jest również wykorzystanie specjalnych kopert – „Dla siostry i brata na krańcach świata”. Każde dziecko otrzymuje kopertę, w której znajduje się obrazek z modlitwą. Tę  pamiątkę dzieci zachowują dla siebie, modląc się zapisanymi słowami wspólnie w czasie Mszy Świętej i osobiście w domu. Do kopert mogą natomiast włożyć drobne ofiary, oczywiście zawsze po uzgodnieniu z rodzicami. Ofiary składa się do kopert, żeby nie było wiadomo, które dziecko jaką ofiarę złożyło, by uniknąć porównań i oceniania. Wszystkie dzieci przynoszą w dniu misyjnym zaklejone koperty i każde dziecko podchodzi w procesji do ołtarza, żeby złożyć swój dar. W niektórych parafiach dzieci przynoszą ofiary w wykonanych przez siebie skarbonkach. Otwarcie kopert lub skarbonek i policzenie ofiar powinno się odbyć wspólnie z przedstawicielami rodziców.

W 2023 r. do sekretariatu krajowego PDMD od dzieci pierwszokomunijnych wpłynęło 1 284 887,03 zł. Wszystkie te ofiary, za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji, popłynęły do dzieci w ponad 70 krajach świata, aby pomóc im wzrastać, uczyć się, przyjmować sakramenty i zwyciężać w walce o zdrowie i życie.

Ks. Będziński podkreśla jednak, że „ofiary materialne nie są podstawą akcji. Są ostatnim punktem w  przygotowaniu i jedynie dobrowolnym owocem wcześniejszej modlitwy, formacji i animacji”.

Łańcuch solidarności z papieżem i dziećmi świata

Poprzez włączenie się w akcję Dzieci Komunijne Dzieciom Misji dzieci pierwszokomunijne tworzą łańcuch solidarności z dziećmi całego świata. Wspierają papieża w ewangelizacji poprzez konkretną pomoc misjonarzom i swoim rówieśnikom w krajach, gdzie dzieci albo jeszcze wcale nie znają Chrystusa, albo brakuje im najpotrzebniejszych środków materialnych do wzrostu i rozwoju. Jednocześnie dzieci uczą się solidarności z braćmi i siostrami całego świata. 

Dlatego też każdej osobie, szkole lub parafii, które włączają się w to wyjątkowe wydarzenie, papież błogosławi z całego serca. Dowodem tego są pamiątkowe obrazki ze słowami błogosławieństwa wysyłane w podziękowaniu z Dyrekcji Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. 

Drodzy Mali Misjonarze, pragnę wam podziękować, bo dzięki waszemu zaangażowaniu pomagacie nam wszystkim być odważnymi świadkami Ewangelii i dzielić się z innymi, nie tylko pomocą materialną, ale też tym, tym, co mamy najcenniejszego – wiarą.  Pragnę również podziękować waszym rodzicom i animatorom, którzy wam towarzyszą  promując charyzmat i duchowość Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

– mówi papież Franciszek.

Za zainteresowanie akcją i włączenie się w nią dziękują też pracownicy Dyrekcji Krajowej PDM. Jednocześnie zapraszają do współpracy. Razem budzimy do misji!

GALERIA

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 22 lipca

Poniedziałek, XVI Tydzień zwykły
święto św. Marii Magdaleny
Mario, Ty powiedz, coś w drodze widziała?
Jam zmartwychwstałego blask chwały ujrzała.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 20,1.11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter