28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzieci księdza Bosko

Ocena: 0
4814
Salezjańskie duszpasterstwa, szkoły, rekolekcje i festiwale cieszą się ogromną popularnością w całej Polsce. Czy św. Jan Bosko znalazł receptę na zbliżenie młodych do Boga?
„Zdmuchnij 200 świeczek z okazji 200. urodzin księdza Bosko!” – takie wyzwanie postawiła sobie młodzież z salezjańskich środowisk w różnych miastach. Filmy przedstawiające relacje z tego niezwykłego świętowania pojawiały się w Internecie już od paru miesięcy. Dzięki temu nagłośniona została wiadomość o głównych obchodach, które są zaplanowane na 20 czerwca: tego dnia w Warszawie odbywa się Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży Salezjańskiej „Made By Heart – Wychowanie jest sprawą serca”. W programie: Msza Święta w bazylice NSPJ na Kawęczyńskiej, Wieczór Chwały, a na koniec zabawa do białego rana w klubie Fabryka Trzciny, połączona z występami zespołów i kabaretów.

– Salezjańskie imprezy mają ten walor, że są organizowane głównie przez samą młodzież, a księża tylko dopinają wszystko na ostatni guzik – śmieje się Gosia Matuszewska, animatorka Salezjańskiego Ruchu Ewangelizacyjnego „Saruel”. – Ja na przykład podczas urodzin księdza Bosko odpowiadam za targi, na których będą mogły się zaprezentować wszystkie dzieła salezjańskie. Sama kontaktuję się z wolontariuszami z całej Polski, zajmuję się logistyką – opowiada.

Z kolei Marcin Waligórski, animator w salezjańskim oratorium w Łodzi, podczas urodzin ks. Bosko odpowiada za stronę medialną i filmową. Zdolności w tym kierunku odkrył właśnie dzięki posłudze w oratorium. – Mogłem tam korzystać ze sprzętu, który pozwalał mi nagrywać i montować filmiki. Teraz mogę dalej rozwijać te umiejętności. Organizacja takich spotkań jak „Made By Heart” jest dla nas wszystkich cennym doświadczeniem, także w rozwoju zawodowym – zwraca uwagę.

Ciało, duch, umysł

Salezjanie Księdza Bosko – oficjalna nazwa: Towarzystwo św. Franciszka Salezego – oraz żeńska gałąź zgromadzenia – Siostry Salezjanki, czyli Córki Maryi Wspomożycielki, prowadzą w całej Polsce ponad sto parafii, kilkadziesiąt szkół i oratoriów, kilkanaście ośrodków duszpasterstwa młodzieży i studentów, bursy, placówki wychowawcze, a także wydawnictwa i serwisy internetowe. Kontynuują misję swojego założyciela, który poświęcił życie wychowaniu młodych. Opracowany przez niego system opiera się na trzech filarach: miłość, religia i rozum.

– Metoda ks. Bosko jest na tyle uniwersalna, że funkcjonuje w prawie 120 krajach świata. Pasuje do każdego człowieka, niezależnie od wyznania, kultury czy rasy. Przede wszystkim jest integralna: łączy rozwój fizyczny, intelektualny i duchowy – mówi ks. Piotr Sosnowski, dyrektor wspólnoty salezjańskiej w Różanymstoku na Podlasiu.

W Różanymstoku działa Salezjański Ośrodek Wychowawczy – jedna z trzech salezjańskich placówek typu resocjalizacyjnego. – Młodzież jest do nas kierowana decyzją sądu, najczęściej za to, że nie wywiązuje się z obowiązku szkolnego. Przyczyny są różne: wagary, uzależnienie od gier komputerowych, niewydolność wychowawcza rodziców, eurosieroctwo – wyjaśnia ks. Sosnowski. Nauczyciele i wychowawcy starają się dobrze poznać każdego podopiecznego, rozwijać jego mocne strony i pracować nad słabszymi. – Proponujemy niekonwencjonalne środki wychowawcze: chłopcy uczą się akrobatyki w pracowni cyrkowej, zajmują się końmi w stajni, pracują w stolarni i w ogrodzie, biorą udział w zajęciach sportowych, plastycznych, teatralnych, wyjazdach turystycznych – wylicza ks. Sosnowski.

Większości wychowanków dzięki pobytowi w placówce udaje się ukończyć gimnazjum. – To już jest sukces: ci, którzy do tej pory nie radzili sobie ze szkołą, otrzymują promocję. Później sami szukają sobie następnej szkoły, sąd już nie musi ich do tego przymuszać – podkreśla ks. Sosnowski. – Oprócz tego wielu młodych systematyzuje u nas życie religijne. Co roku 40 chłopaków przystępuje do bierzmowania, mieliśmy też chrzty i pierwsze Komunie Święte.

Dom, szkoła, podwórko

Ksiądz Dariusz Matuszyński, dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie Podlaskim, nigdy nie zamyka drzwi do swojego gabinetu. – Cieszę się, jeśli w czasie przerwy uczniowie zajrzą do mnie, zapytają o coś, pożartują. Wiedzą, że zawsze mam dla nich cukierki – śmieje się. Dyrektor pełni także funkcję Radcy Inspektorii Warszawskiej ds. Szkół Salezjańskich. Za najważniejszy element wychowania uważa szacunek dla uczniów. – Każdego trzeba traktować indywidualnie. Klasa to nie jest jakiś sztuczny twór, tylko zbiór odrębnych osób, które mają swój charakter, zdolności, uwarunkowania psychiczne – podkreśla.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter