28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękujemy za chleb

Ocena: 0
2405

– Chcemy w tym roku podziękować Bożej Opatrzności jako wspólnota narodu za chleb – mówi ks. Tadeuszem Aleksandrowicz

fot. Radek Molenda / Idziemy

Z ks. Tadeuszem Aleksandrowiczem, kustoszem Sanktuarium Opatrzności Bożej w Warszawie, rozmawia Radek Molenda

 

Dzień Dziękczynienia ma już mały jubileusz. Czym będzie się różnił od poprzednich?

Po raz pierwszy główna Msza Święta odbędzie wewnątrz Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie mieści się 3 tys. osób, a dla pozostałych będą telebimy przed świątynią. Każdy rok przynosi nam inny, ważny temat. Chcemy w tym roku podziękować Bożej Opatrzności jako wspólnota narodu za chleb. Wydaje się, że to chleb powszedni, na który umiemy zapracować, ale to że ten chleb jest – to jest przecież łaska. Chcemy ją zauważyć i za nią dziękować.

 

Będziemy także dziękować za św. Brata Alberta Chmielowskiego…

Chcemy przypominać sobie o miłosierdziu Boga dla nas, ale także o miłosierdziu, którego doświadczamy od innych ludzi. I ten rys chcemy wyzyskać, patrząc na postać św. Brata Alberta. W czasie procesji do Świątyni Opatrzności Bożej za relikwiami naszego świętego pójdą środowiska czyniące innym dobro. Chcemy je pokazać i podziękować, że tak wielu ludziom chce się dziś czynić miłosierdzie. Bo nie jest prawdą to, co się często mówi, że Polacy nie są miłosierni, nie wyciągają bezinteresownie pomocnej dłoni do innych, obcych.

 

Relikwie św. Brata Alberta – już dziesiąte i na dziesiąty Dzień Dziękczynienia – nie trafią do Panteonu Wielkich Polaków, ale wprost do Świątyni Opatrzności Bożej.

Zgodnie z pierwotnym założeniem Panteon jest dla naszych wybitnych zmarłych, których Kościół nie ogłosił jeszcze błogosławionymi i świętymi. A relikwie świętych i błogosławionych przenosimy górnej świątyni. Wszystkie nasze dotychczasowe relikwie opuszczą, jak co roku w dzień Dziękczynienia, swoje miejsce i dołączą przy kościele Barnabitów do relikwii św. Brata Alberta, by wspólnie przejść do Świątyni Opatrzności Bożej. I tam już zostaną. Będą umieszczane na swoich miejscach w kolejności, w jakiej do nas trafiały. A więc najpierw po prawej stronie prezbiterium będzie bł. Jerzy Popiełuszko, potem po lewej św. Jan Paweł II i kolejne relikwie.

 

Prace w Świątyni Opatrzności Bożej, otwartej nieoficjalnie ponad pół roku temu, wciąż postępują. Co nowego zobaczymy?

To nie są już wielkie prace budowlane, jak przed 11 listopada 2016 r. Ostatnie pół roku poświęciliśmy przede wszystkim wyposażaniu świątyni pod kątem akustycznym, by maksymalnie ograniczyć pogłos. Wiadomo, że Świątynia Opatrzności Bożej, jako budowla monumentalna, będzie wykańczana jeszcze przez wiele lat. To, co nas dziś najbardziej zajmuje, to budowanie niematerialnego sanktuarium – wotum narodu, miejsca w Warszawie, gdzie będą przybywać pielgrzymi z całej Polski i z zagranicy.

 

Czym Dni Dziękczynienia są dla parafii i parafian Opatrzności Bożej?

To czas święta, a przy tym wielkiej mobilizacji, by wspólnie, jak najlepiej przyjąć gości, którzy z różnych stron do nas przybędą. Parafianie czują się gospodarzami tego miejsca. Z pewnością nie wszyscy, ale wielu tak do tego podchodzi. To duża i wciąż rozwijająca się, choćby terytorialnie, parafia. Nie jesteśmy na co dzień w stanie się znać. Praca przy ustawianiu krzeseł, ławek i wiele innych prac wolontariackich, jakie mamy w ramach przygotowania Dnia Dziękczynienia – to z roku na rok bardziej parafian integruje. Zaczynają ze sobą przy tej okazji rozmawiać i okazuje się, że są sąsiadami.

 

Co wyróżniłby Ksiądz szczególnie z tegorocznego programu Dnia Dziękczynienia?

Może nie dość doceniane jest Miasteczko dla Dzieci. W tym roku mamy grę edukacyjną pod hasłem „Bez chleba nie ma nieba”. Dzieci będą iść śladami św. Brata Alberta i bł. Honorata Koźmińskiego. Formacja religijna dzieci jest dziś bardzo potrzebna, a my mamy tu, w parafii bardzo wiele dzieci. Oczywiście zapraszam też na wieczór uwielbienia z zespołem Mocni w Duchu. To dobrze, że coraz popularniejsze jest gromadzenie się, by wspólnie uwielbiać Boga.

 

OBCHODY X DNIA DZIĘKCZYNIENIA

8.00 – z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej wyruszy procesja dziękczynna z relikwiami św. Brata Alberta.

11.00 – przed kościołem św. Antoniego Marii Zaccarii (Barnabitów, ul. Jana III Sobieskiego 15) dołączą do niej przedstawiciele episkopatu Polski, kapituł i zaproszeni goście

12.00 – Msza Święta pod przewodnictwem kard. Francesca Montenegra.

14.00 – otwarcie Miasteczka dla Dzieci, „Ruchomy Teatr XXI wieku dla Dzieci”, zwiedzanie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (godz. 14.30-19)

15.00 – wypuszczenie do nieba baloników z napisem „Dziękuję”

15.00 – III edycja Festiwalu „Moc dobra”: m.in. Golec uOrkiestra i Maleo Reggae Rockers, dziecięce Promyczki Nadziei i Dzieci z Brodą

20.30 – wieczór uwielbienia z zespołem Mocni w Duchu

21.30 – nabożeństwo czerwcowe

21.37 – modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II i iluminacja świątyni

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter