29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziękujemy za niepodległość. W niedzielę 3 czerwca XI Dzień Dziękczynienia

Ocena: 0
2773

Już 3 czerwca na Polach Wilanowskich w Warszawie po raz jedenasty będziemy obchodzić Święto Dziękczynienia. Jego tegoroczna edycja jest wyjątkowa, gdytż wpisze się w cykl obchodów stulecia odzyskania niepodległości. Dlatego w tym roku „Dziękujemy za niepodległość”.

fot. Radek Molenda/Idziemy

Honorowymi gośćmi tegorocznego Święta Dziękczynienia będą kombatanci – członkowie Korpusu Weteranów walk o Niepodległość Rzeczypospolitej, Sybiracy, osoby represjonowane i członkowie opozycji antykomunistycznej. – Obecność środowisk harcerskich podkreśli wartość przekazywania tzw. pałeczki sztafety pokoleń. Wierzę, że szczególnie tego dnia Świątynia Opatrzności Bożej – Wotum Narodu Polskiego połączy wszystkich patriotów, niezależnie od naturalnych w każdym społeczeństwie sporów i różnic politycznych. Będziemy wspólnie dziękować za wolność Ojczyzny i zawierzać Opatrzności losy Polski, prosząc o Jej pomyślny rozwój, pokój i bezpieczeństwo – mówił kard. Kazimierz Nycz zapraszając do udziału w tym święcie.

Podczas Święta Dziękczynienia będzie można – jak w latach ubiegłych – zobaczyć postępy prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej, w Muzeum Prymasa Tysiąclecia i Jana Pawła II oraz zwiedzić Panteon Wielkich Polaków. Jednym z patronów medialnych Dnia Dziękczynienia jest tygodnik Idziemy.

 

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

08–12 – Pielgrzymka dziękczynna z relikwiami św. siostry Faustyny Kowalskiej z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej

10.50 – Wymarsz pielgrzymki w szyku procesyjnym z parafii św. Antoniego M. Zaccarii

11–14 – Możliwość spowiedzi św. na placu przed Świątynią, a w Świątyni od godz. 9.30.

11–12 – Duchowe przygotowanie do Mszy Świętej

12–14 – Msza św. dziękczynna z uroczystym dokonaniem Aktu Zawierzenia i Dziękczynienia

14 – Otwarcie Miasteczka dla Dzieci z grą rodzinną „Tropem świętych do skarbu wolności”; otwarcie Panteonu Wielkich Polaków; otwarcie Ruchomego Teatru XXI wieku dla Dzieci (24 sceny historyczne);

14.55 – Wypuszczenie „przesyłki do Nieba”, czyli baloników „Dziękuję”

15 – Modlitwa w Godzinie Miłosierdzia z koronką do Miłosierdzia Bożego

14.15–21.30 – Festiwal Moc Dobra:

21.37 – Zakończenie. Modlitwa za pośrednictwem św. Jana Pawła II. Iluminacja Świątyni.

 

*********

PROCESJA I MSZA Z ZAWIERZENIEM

Dzień Dziękczynienia tradycyjnie już otworzy pielgrzymka z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, ulicami Traktu Królewskiego do Świątyni Opatrzności Bożej. W tym roku poniesione do niej zostaną relikwie św. siostry Faustyny Kowalskiej Apostołki Bożego Miłosierdzia, które dołączą do relikwii dziesięciu polskich świętych i błogosławionych, które już znajdują się w Świątyni.

Wprowadzenie relikwii rozpocznie główny punkt Święta Dziękczynienia – uroczystą Mszę Świętą z udziałem biskupów KEP pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Wezmą w niej udział także przedstawiciele władz państwa z prezydentem RP i premierem RP na czele. Mszy Świętej przewodniczyć będzie Prymas Polski abp. Wojciech Polak, zaś homilię wygłosi ordynariusz łódzki bp Grzegorz Ryś.

Podczas Eucharystii – jak co roku – odmówiony zostanie Akt Dziękczynienia i Zawierzenia Bogu naszej ojczyzny, wcześniej przy ołtarzu w Świątyni Opatrzności Bożej zapłonie niezwykła świeca, a po zakończeniu Mszy Św. nastąpi odsłonięcie i poświęcenie tablic z nazwami diecezji wspomagających budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

 

ŚWIECA NIEPODLEGŁOŚCI

Świecę tę zapali prezydent RP w otoczeniu marszałków Sejmu i Senatu oraz Prymasa i Przewodniczącego KEP. Jej historia związana jest z odzyskaniem niepodległości. W czerwcu 1867 roku – po zakończeniu uroczystości kanonizacyjnych św. Józefata Kuncewicza, nazywanego przez Jana Pawła II „apostołem pojednania” – papież Pius IX, obdarzony przez naszych przodków mianem „Defensor Poloniae” (obrońca Polski) podarował Warszawie tę świecę z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.

W 1920 roku Prymas Polski kard. Edmund Dalbor wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim kard. Aleksandrem Kakowskim przywieźli historyczną już świecę z Watykanu do warszawskiej archikatedry, gdzie podczas uroczystej Eucharystii zapalił ją marszałek Sejmu ustawodawczego Wojciech Trąmpczyński na znak tego, że Ojczyzna nasza wolność odzyskała! Kazanie podczas tej Mszy Świętej wygłosił biskup przemyski Józef Pelczar, kanonizowany przez Jana Pawła II.

Jak zapowiadają organizatorzy, ogień, który posłuży do tego celu zostanie zapalony od znicza płonącego przed Grobem Nieznanego Żołnierza, od którego procesyjnie zostanie przyniesiony na Pola Wilanowskie przez harcerzy, wraz z relikwiami św. s. Faustyny.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter