25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Judaizmu

Ocena: 0
1941
XVIII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce rozpoczął się 15 stycznia w Oświęcimiu, przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau. Następnie w Bielsku-Białej odbyła się sesja naukowa, ogłoszenie „Apelu o upamiętnienie Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów”, nabożeństwo w katedrze i spotkanie w Gminie Wyznaniowej Żydowskiej.

Tegorocznym obchodom towarzyszyło hasło: „Szukałem Pana, a On mnie wysłuchał i uwolnił od wszelkiej trwogi” (Ps 32, 5). Przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau, nieopodal ruin zburzonych komór gazowych i krematoriów, modlili się m.in. Michael Schudrich – naczelny rabin Polski, bp Roman Pindel – biskup bielsko-żywiecki, bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski, bp Paweł Anweiler – biskup diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, przedstawiciele Centrum Dialogu i Modlitwy, Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, władz Oświęcimia, członkowie Drogi Neokatechumenalnej, księża, zakonnicy i zakonnice.

Zgromadzonych powitał bp Pindel, który zwrócił uwagę, że obchody zaczynają się w miejscu pamięci, aby w przededniu 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przypomnieć tych, którzy tu cierpieli i ginęli, aby się za nich modlić i prosić Boga o pokój. Rabin Michael Schudrich odśpiewał modlitwę za zmarłych „El male rachamim” (Boże pełen miłosierdzia), a kolejną modlitwę wypowiedział luterański duchowny bp Anweiler. „Wielki Boże, do Ciebie się tutaj modlimy, o pokój na świecie prosimy i każdemu sercu tego życzymy”.

Biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger odczytał modlitwę Jana Pawła II z Dnia Przebaczenia Wielkiego Jubileuszu 2000 r.: „Boże naszych ojców, który wybrałeś Abrahama i jego potomstwo, aby Twoje imię zostało zaniesione narodom: bolejemy głęboko nad postępowaniem tych, którzy w ciągu dziejów przysporzyli cierpień tym Twoim synom, a prosząc Cię o przebaczenie, pragniemy tworzyć trwałą więź prawdziwego braterstwa z ludem przymierza”.

Obchody miały miejsce także w innych miastach. W stołecznym kościele środowisk twórczych bp Rafał Markowski odprawił Mszę św. „o uproszenie miłości”, po której odbyło się Bliskie Spotkanie Chrześcijan i Żydów. Obydwie strony podkreślały znaczenie „Apelu o upamiętnienie Żydów, naszych współobywateli i sąsiadów”, które z okazji Dnia Judaizmu wydał Komitet ds. Dialogu z Judaizmem KEP.

Czytamy w nim: „Apelujemy do kapłanów o wyjście z inicjatywą upamiętnienia społeczności żydowskiej w tych miejscowościach, gdzie ona zamieszkiwała, a do wiernych i władz lokalnych o pomoc w tym dziele. […] Być może dawna synagoga, cmentarz żydowski czy mogiły ofiar Holokaustu nie poszły całkiem w niepamięć i da się coś zrobić na rzecz ich odnowy. Nie pozwólmy zniknąć z powierzchni ziemi tym znakom życia i wiary. A może da się ustalić nazwiska naszych dawnych żydowskich współobywateli? Będzie to także istotny gest wobec współczesnej społeczności żydowskiej, która choć niewielka, to w Polsce dynamicznie się rozwija jako część pluralistycznego społeczeństwa […]”.

W Krakowie, w Synagodze Tempel na ul. Miodowej, w Hawdali, nabożeństwie zakończenia szabatu, uczestniczyli m.in. metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, bp Grzegorz Ryś, Tadeusz Jakubowicz – przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, oraz rabini Icchak Horowitz i Eliezer Gurary. Kardynał Dziwisz powiedział, że droga do pełnego pojednania i zrozumienia chrześcijańsko-żydowskiego wymaga jeszcze sporo wysiłku i inicjatyw. W seminarium duchownym w Lublinie Dzień Judaizmu obchodzono po raz szesnasty. Gościem specjalnym tych wydarzeń był rabin Boaz Pash, niegdyś z Krakowa, dziś z Jerozolimy. Obchody odbyły się też w Poznaniu, Kielcach i innych miastach.

Idziemy nr 4 (487), 25 stycznia 2015 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter