29 marca
niedziela
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień Judaizmu w Kościele

Ocena: 0
1099

Modlitwa na żydowskim cmentarzu, debata biblijna, wykłady i wystawy oraz nabożeństwo w toruńskiej katedrze, a także spektakl „Dybuk” znalazły się w programie toruńskich – centralnych – obchodów XIX Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce 17 stycznia.

Panel na temat Nostra Aetate w poznańskim Pałacu Działyńskich

– W którym narodzie urodziłby się Chrystus, gdyby naród wybrany nie dotrzymał wierności, o jaką zabiegał też prorok Eliasz? – mówił bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. dialogu z judaizmem. – Dbajmy o to, aby Kościół nie przestał być wierny Bogu – podkreślił. Hasło tegorocznego Dnia Judaizmu: „Co ty tu robisz, Eliaszu?” zostało zaczerpnięte z Pierwszej Księgi Królewskiej (19,14). W Toruniu odpowiedzi na nie szukali naczelny rabin Polski Michael Schudrich, rabin Boaz Pash, bp Mieczysław Cisło i Krzysztof Dorosz w panelu, który poprowadził prof. Jan Grosfeld.

– Poziom zaangażowania w dialog katolicko-judaistyczny zależy w dużym stopniu od zrozumienia przez każdego z nas sensu tego dnia w życiu Kościoła – mówił podczas obchodów w Gnieźnie prymas Wojciech Polak. W Poznaniu spotkanie przedstawicieli trzech religii monoteistycznych poprowadziła nasza koleżanka redakcyjna Barbara Sułek-Kowalska, a dotyczyło ono soborowego dokumentu Nostra aetate w 50. rocznicę jego ogłoszenia. − Dokument ten nie dotyczy jednej parafii, jednej ojczyzny czy jednego narodu, ale Kościoła powszechnego, dlatego zawiera w sobie uniwersalizm, który można udowodnić na całym świecie − podkreślił abp Stanisław Gądecki. Michael Schudrich zauważył, że dekret Soboru Watykańskiego II całkowicie zmienił relację między katolikami a Żydami. − Ta deklaracja powstała z potrzeby wyrażenia szacunku wobec drugiego człowieka, niezależnie od jego wyznania − stwierdził z kolei mufti Tomasz Miśkiewicz.

Spotkania i nabożeństwa w ramach obchodów Dnia Judaizmu odbyły się również w Kielcach, Krakowie, Sieradzu, Warszawie i innych miastach, Tradycyjnie następnego dnia rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.

fot. ks. Jerzy Stranz
Idziemy nr 4 (538), 25 stycznia 2016 r.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter