28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień młodości

Ocena: 0
1803

– Ta niedziela jest świadectwem, że Kościół w Polsce jest żywy – mówi o Dniu Papieskim kard. Stanisław Dziwisz

fot. Michał Ziółkowski/Idziemy

Z kard. Stanisławem Dziwiszem rozmawia Radek Molenda

 

Jakie znaczenie dla Księdza Kardynała ma Dzień Papieski?

Mnie najbardziej cieszy fakt, że Dzień Papieski ma twarz młodości. Młodzi angażują się w jego organizację, gromadzą się w kościołach, na ulicach spotykamy tego dnia całą armię stypendystów – radosnych, uśmiechniętych, pełnych nadziei, która się udziela. Ta niedziela jest najlepszym świadectwem, że Kościół w Polsce jest żywy, dynamiczny i otwarty na wyzwania czasu. Pokazuje też, że jesteśmy wierni nauczaniu i duchowej spuściźnie św. Jana Pawła II. Pragniemy żyć tym dziedzictwem, jest ono dla nas wciąż aktualną i inspirującą rzeczywistością.

 

Do czego Dzień Papieski nas zobowiązuje?

Dzień Papieski, jak wiemy, ma cztery filary, które wyrosły z nauczania i osobowości św. Jana Pawła II – wielkiego myśliciela, człowieka modlitwy, wrażliwego artysty i apostoła miłosierdzia. W wymiarze intelektualnym Dzień Papieski mobilizuje Polaków do zgłębiania bogactwa nauczania papieskiego. Organizowane w tym czasie konferencje, seminaria i wykłady świadczą, że intelektualne dziedzictwo św. Jana Pawła II jest wciąż źródłem nowych inspiracji i wyzwaniem dla naukowców różnych dziedzin. Wymiar duchowy Dnia jest zaproszeniem do modlitwy i świadectwem więzi z obecnym Ojcem Świętym. Gromadzimy się w kościołach, pociągnięci przykładem św. Jana Pawła II, który z modlitwy czerpał siły do posługi dla Kościoła i świata, pełnił ją niejako na kolanach przed Bogiem. Był również człowiekiem kultury i artystą słowa, stąd bierze się trzeci wymiar – kulturowy – Dnia Papieskiego. A wymiar charytatywny, czyli zbiórki na rzecz kształcącej się niezamożnej młodzieży, przypomina o wezwaniu św. Jana Pawła II do nowej wyobraźni miłosierdzia. Wsparcie udzielane młodym ludziom jest wyrazem naszej odpowiedzialności za ich przyszłość, buduje między nami więź solidarności, o której na co dzień tak łatwo zapominamy.

 

Czy – z perspektywy lat – spełniły się nadzieje, jakie św. Jan Paweł II wiązał z młodzieżą?

One wciąż się spełniają, bo przychodzą kolejne pokolenia młodych ludzi. Jan Paweł II mówił, że młodość to projekt życia. Zmieniają się czasy, ale fundament pozostaje ten sam: młodzież pragnie budować swoje życie na trwałych wartościach, tęskni do prawdziwego szczęścia i miłości, i poszukuje, wciąż poszukuje. Czasem po omacku, czasem wiąże się to z buntem, który może przejawiać się w sposób trudny do zaakceptowania dla nas, starszych, ale podstawa jest wciąż taka sama, a jest nią pragnienie nadania sensu swojemu życiu. Wiele się dziś mówi o tym, że młodzi nie mają aspiracji, są obojętni, zanurzeni w wirtualnym świecie i goniący za powierzchownymi doznaniami, ale trzeba w tym kontekście zapytać o odpowiedzialność dorosłych. Co my robimy, by podać im rękę, wskazać kierunek? Czy potrafimy z młodymi rozmawiać, wsłuchiwać się w ich serca? Święty Jan Paweł II doskonale wyczuwał, o co chodzi jego młodym przyjaciołom, znał ich piękne marzenia. Więź, jaką tworzył z młodymi w różnych zakątkach świata, była oparta na wzajemnym szacunku, umiejętności słuchania i szczerym dialogu. To wzór dla każdego pedagoga.

Ta niedziela jest świadectwem, że Kościół w Polsce jest żywy

Młodzi ludzie są wspaniali – i mam tu na myśli nie tylko młodych zaangażowanych w życie Kościoła – mają wielkie pragnienia i chęć zmiany świata, ale trzeba ich w tym mądrze wspierać. Pańskie pytanie nie może dotyczyć wyłącznie młodzieży, bo to od nas, dorosłych, od naszego poczucia odpowiedzialności zależy, czy wiązane z nią nadzieje się spełnią.

 

Minął rok od ŚDM w Krakowie. Udało nam się powstać z kanap?

Mam przekonanie, że nadszedł czas, by nie pytać już o kanapy, ale skupić się na drugiej części papieskiej metafory, jakie buty wybrać, by pójść za Jezusem? Niezapomniana atmosfera Światowych Dni Młodzieży, entuzjazm i pragnienia, jakie rozbudziło w Polakach spotkanie z papieżem i Kościołem młodych, który jest piękny, autentyczny i żywy – to wszystko spowodowało, że wielu rzeczywiście zerwało się ze swoich kanap, postanowiło się zaangażować. Dziś ważniejsze jest pytanie o kształt tego zaangażowania, o to, w jaki sposób realizujemy wezwanie, by „chodzić po drogach, o jakich ci się nigdy nie śniło, ani nawet o jakich nie pomyślałeś”, jak mówił na Campus Misericordiae Franciszek.

 

Co ten rok dał Kościołowi w Polsce?

Przede wszystkim zdecydowanie nas odmłodził. Młodzi odnaleźli swoje miejsce w Kościele i zadomowili się w nim. W czasie ŚDM i wcześniej, w trakcie przygotowań, mogli zobaczyć, że są uważnie słuchani, że ich głos jest ważny. I nie zamierzają na tym doświadczeniu poprzestać. To odmłodzenie widać szczególnie na poziomie poszczególnych parafii. Młodzi ludzie mają w sobie entuzjazm, który jest zaraźliwy, i potrafią zmobilizować wiele środowisk. Cieszą dzieła, które są w parafiach owocem Światowych Dni Młodzieży, zwykle związane z chęcią pomocy ubogim, chorym, potrzebującym, niesłychanie twórcze i pomysłowe działania, które młodzi podejmują w swoich wspólnotach. Mamy tysiące wolontariuszy ŚDM rozsianych po całej Polsce. To wielki potencjał, który trzeba mądrze zagospodarować, by ci młodzi ludzie nie wypalili się, by mogli czuć się w Kościele jak u siebie. „Nie ma nic piękniejszego niż podziwianie pragnień, zaangażowania, pasji i energii, z jaką wielu młodych ludzi przeżywa swoje życie” – mówił papież na Błoniach. Dziś przekonujemy się na co dzień o prawdzie tych słów.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, absolwent polonistyki UW, dziennikarz i publicysta, współtwórca "Idziemy" związany z tygodnikiem w latach 2005-2022. Były red. naczelny portalu idziemy.pl. radekmolenda7@gmail.com

 

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter