21 kwietnia
niedziela
Anzelma, Bartosza, Feliksa
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego

Ocena: 0
339

Już po raz siódmy w pierwszy piątek Wielkiego Postu, 24 lutego, w polskim Kościele będzie obchodzony dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Tego dnia w parafiach odbędą się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Msze św. w intencji osób skrzywdzonych

Fot. Facebook/Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie

Zachęcam wszystkich do włączenia się w modlitwę w pierwszy piątek Wielkiego Postu m.in. poprzez nabożeństwo drogi krzyżowej z przygotowanymi na ten dzień rozważaniami. Niczym św. Weronika ocierająca umęczone Oblicze Chrystusa, otrzyjmy chustą modlitwy i pokuty cierpiące twarze naszych sióstr i braci, których życie naznaczone jest dramatem wykorzystania. Twórzmy wspólnotę ze Zranionymi! 

– zachęcił abp Wojciech Polak, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu polski Kościół już po raz siódmy będzie obchodził dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Tego dnia w parafiach i wspólnotach kościelnych będą sprawowane nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Msze św. w intencji osób skrzywdzonych. Na ten dzień przygotowano materiały duszpasterskie, opracowane m.in. przez osoby skrzywdzone. W tym roku rozważania Drogi Krzyżowej przygotował skrzywdzony w młodości przez duchownego o. Tarsycjusz Krasucki OFM.

Modlitwa i pokuta to nie jedyna odpowiedź Kościoła na grzech wykorzystania seksualnego, a krzywda, której doświadczyły osoby zranione dotyka wielu aspektów ich życia i domaga się reakcji na różnych poziomach: od pomocy psychologicznej po działania prawnokarne. W ramach tegorocznego dnia modlitwy odbywa się kampania #RazemByPomagać, przygotowana przez Biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży oraz Fundację Świętego Józefa Konferencji Episkopatu Polski, która pokazuje pomoc udzielaną przez Kościół osobom skrzywdzonym.

Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego to, ustanowiona na apel papieża Franciszka, duszpasterska inicjatywa Konferencji Episkopatu Polski, która służy kształtowaniu sumień i wrażliwości oraz stanowi pomoc w duchowym towarzyszeniu osobom zranionym, zmagającym się się z bolesnymi konsekwencjami wyrządzonej krzywdy.

Materiały duszpasterskie na ten dzień znajdują się na stronie internetowej: wspolnotazezranionymi.pl.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 kwietnia

Czwarta Niedziela Wielkanocna
Niedziela Dobrego Pasterza
Ja jestem dobrym pasterzem
i znam owce moje, a moje Mnie znają.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 10, 11-18
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz "Idziemy" - Powołani do łączenia kropek

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter