29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziewictwo konsekrowane

Ocena: 2.95
18509
Mam najprzystojniejszego i najmądrzejszego oblubieńca. I najlepszą „teściową”, dodaję, kiedy pytają mnie o małżeństwo – mówi Eleonora Sikora, dziewica konsekrowana. – W końcu chodzi o Pana Jezusa i Matkę Bożą!
Wykonują różne zawody – jest wśród nich lekarka, rolniczka, położna, trenerka piłki nożnej, wykładowczyni akademicka, pracownica sieci handlowej. Nie założyły rodziny nie dlatego, że nikt nie poprosił ich o rękę. Stały się oblubienicami Jezusa. Nie widziały siebie w zakonie. Mówią, że dziewictwo konsekrowane to powołanie na dzisiejsze czasy.

Bóg woła

– Powołanie do życia konsekrowanego rozeznawałam w ciszy na rekolekcjach. Rodzice dziwili się, jak można tak „w jeden dzień” zmienić decyzję – mówi Paulina Kucińska z diecezji łowickiej, od dwóch lat dziewica konsekrowana. – Wcześniej myślałam o małżeństwie. Moje siostry założyły rodziny, zamążpójście było więc naturalnym biegiem spraw. Pół roku spotykałam się z chłopakiem. Traktowałam uczciwie tę relację, uprzedzając, że rozpoznaję swoje powołanie. Miłości, jaką daje Bóg, w żaden sposób nie dorówna miłość ludzka – zwierza się pani Paulina.

Na co dzień pracuje w gospodarstwie rolnym. Teraz pomaga bratu, któremu postanowiła przekazać cały majątek otrzymany od rodziców. Studiuje teologię. – Myślę, żeby zostać katechetką – mówi. Była pierwszą dziewicą konsekrowaną w diecezji. Teraz pomaga przygotowywać się innym kandydatkom.

Stan zwany dziewictwem konsekrowanym, popularny w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, zaczyna się odradzać, ale jest jeszcze stosunkowo mało znaną formą.

Elżbieta Hurman z diecezji świdnickiej również chciała poświęcić swoje życie Bogu. – Życie zakonne podobało mi się, ale czułam, że to nie dla mnie. Odkryłam, że Jezus chce mnie mieć tylko dla siebie, w mojej samotności. Rozmawiałam z kapłanami, ale słyszałam: „Nie ma powołania do życia w samotności, jest powołanie do małżeństwa albo do zakonu”. Im bardziej próbowałam zagłuszyć głos wzywający mnie do rozpoczęcia życia konsekrowanego, tym bardziej byłam nieszczęśliwa. Prosiłam Boga, by przyszło rozwiązanie – opowiada pani Elżbieta. Po pewnym czasie na czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze spotkała… dziewicę konsekrowaną. – Kiedy porozmawiałyśmy, poczułam, że spada ze mnie jakiś ciężar. Wkrótce miałam uczestniczyć w konsekracji koleżanki. Kiedy kupowałam dla niej adhortację Vita consecrata Jana Pawła II, otworzyły mi się strony z fragmentem: „Radością napawa mnie fakt, że odnawia się stan dziewic konsekrowanych” – opowiada.

Te słowa były dla niej jak drogowskaz. W kurii jednak rozkładano bezradnie ręce. Biskup Rybak postanowił pomóc i zdobyć informacje. Była pierwszą konsekrowaną dziewicą na Dolnym Śląsku i czternastą w Polsce. W grudniu 2014 roku takich pań było już 193.

Stan zdrowia nie stawia ograniczeń w przyjęciu do stanu życia w dziewictwie konsekrowanym. Katarzyna Heinrich z Poznania jest osobą niepełnosprawną, z powodu porażenia mózgowego ma niedowład kończyn.

– Niepełnosprawność uniemożliwiała mi wstąpienie do zakonu. Byłam pewna, że chcę żyć w czystości, od osiemnastego roku życia szukałam swojej drogi – opowiada. – Byłam gotowa odpowiedzieć na wezwanie Jezusa. Mówiłam: „Panie, jeśli chcesz, pokaż mi, jak mam to zrealizować”. Życie konsekrowane rozpoczęła, mając czterdzieści jeden lat. – O stanie dziewictwa konsekrowanego dowiedziała się z pisma „Apostolstwo Chorych”, którego jest teraz autorką, a potem od ojca duchownego i od samych osób konsekrowanych.

– Dzień konsekracji, tak jak dzień zaślubin dla panny młodej, był najpiękniejszym dniem w moim życiu – wspomina.

Czym się zajmujesz?

Konsekrację poprzedza przygotowanie, dla którego nie ma jeszcze w Polsce wypracowanej jednolitej reguły. W każdej diecezji przygotowanie jest realizowane indywidualnie. – Zwykle składa się czasowy ślub czystości na ręce duchowego kierownika, potem na całe życie podczas obrzędu konsekracji. Biskup diecezji wypowiada modlitwę konsekracyjną, od tego momentu kobieta staje się osobą zaślubioną, czego znakiem jest przyjęcie obrączki. W obrzędzie konsekracji wręczany jest brewiarz jako zaproszenie do modlitwy Liturgią Godzin – mówi Elżbieta Hurman.

Dziewice konsekrowane odmawiają Jutrznię i Nieszpory, a także pozostałe brewiarzowe modlitwy w ciągu dnia, starają się być codziennie na Mszy Świętej i w miarę możliwości często na adoracji Najświętszego Sakramentu. Zgodnie ze swym stanem i otrzymanymi charyzmatami oddają się pokucie, dziełom miłosierdzia, apostolstwu i gorliwej modlitwie. – Zdarza mi się pytanie „czym się zajmujesz, w jakiej dziedzinie realizujesz się jako dziewica konsekrowana?”. Odpowiadam: „W każdej. W Kościele – pełniąc funkcję lektora, w pracy zawodowej, w domu, w relacjach z ludźmi – mówi Beata z diecezji białostockiej, historyk-bibliotekarz.

To powołanie wymaga jedności z biskupem w patrzeniu na potrzeby diecezji, modlitwy w tych intencjach, w tym w intencjach duchowieństwa; podobnie w potrzebach braci zakonnych modlą się mniszki z siostrzanych zgromadzeń. Dla dziewic konsekrowanych wspólnotą staje się diecezja.

– Poza biskupem ordynariuszem miejsca nie ma nad nami innej władzy. To było dla mnie idealne rozwiązanie, bo lubię czuć się osobą niezależną – uzasadnia jeden z aspektów swojego wyboru Eleonora Sikora, z zawodu trenerka piłki nożnej.

Dążenie do osobistej świętości jest pierwszą służbą dziewicy konsekrowanej. Dziewice konsekrowane mają dbać o swoją formację duchową, teologiczną i apostolską.

– To droga wymagająca indywidualnej odpowiedzialności – nikt nie kontroluje mnie, czy rozwijam swoje powołanie, czy nim żyję. Mam czuć się odpowiedzialna sama za siebie – mówi Katarzyna Heinrich.
PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter