24 kwietnia
środa
Horacego, Feliksa, Grzegorza
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Dziś I niedziela Wielkiego Postu w Kościele greckokatolickim

Ocena: 0
1178

– Wielki Post jest okresem wyjątkowym w liturgii każdego Kościoła lokalnego – mówi abp Eugeniusz Popowicz, zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego w Polsce. Wierni tej wspólnoty przeżywają dzisiaj I niedzielę wielkopostną.

2016-03-20 14:32 
pab / Przemyśl (KAI), sg

Metropolita przemysko-warszawski zaznaczył w rozmowie z KAI, że Wielki Post pomaga, ale i wymusza na wierzących zatrzymanie się nad samym sobą i przemyślenia swojej dotychczasowej życiowej postawy względem Pana Boga i bliźniego. – On służy temu, żeby człowiek, świadom swojej własnej niemocy i grzechu, mógł przeżyć w głębi swego serca ponowne nawrócenie i ze światłem w sercu przeżyć na nowo święta paschalne – powiedział.

Abp Popowicz przypomniał, że Wielki Post ma być czasem narzucenia sobie pewnego rygoryzmu i dyscypliny odnośnie codziennej postawy i życia wewnętrznego. – Rezygnacja z codziennych wygód życiowych, udział w liturgii, która ma charakter pokutny, to wszystko ma nam uzmysłowić, że nasze życie na ziemi jest kruche i krótkie. I jeżeli poważnie traktujemy własne życie, musimy się przygotowywać do tego, że kiedyś ono się zakończy i trzeba będzie przejść do nowej rzeczywistości, którą daruje nam Chrystus przez swoją Paschę – podkreślił.

Hierarcha zaznaczył, że wszystkie praktyki, zarówno postne, jak i te w czasie liturgii, są tylko zewnętrznymi przejawami wewnętrznej walki, którą człowiek ma prowadzić w tym czasie. – Cechą charakterystyczną w naszej Cerkwi jest to, że na początku Wielkiego Postu prosi się wszystkich wiernych o uczynienie wewnętrznego aktu przebaczenia i proszenia o wybaczenie win, które popełniliśmy wobec bliźnich – zauważył abp Popowicz, nawiązując do poprzedzającej Wielki Post niedzieli pojednania.

W Kościołach wschodnich, w tym w Kościele greckokatolickim, Wielki Post rozpoczął się w poniedziałek 14 marca. Wielkanoc grekokatolicy będą świętować dopiero 1 maja, czyli pięć tygodni później niż łacinnicy. Różnica w dacie świętowania wynika z posługiwania się w liturgii kalendarzem juliańskim, a nie powszechnym gregoriańskim, ale przede wszystkim z nieco innego sposobu wyznaczania daty Wielkanocy – w Kościołach wschodnich nie może ona wypaść przed żydowską Paschą.

W Polsce Kościół greckokatolicki liczy obecnie kilkadziesiąt tysięcy wiernych Kościół ten jest w jedności z papieżem i uznaje jego prymat.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter