12 listopada
poniedziałek
Renaty, Witolda, Jozafata
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Entuzjazm i nadzieja

Ocena: 5
572

Młodzieży do 29. roku życia, nie tylko katolickiej, był poświęcony ostatni Synod biskupów. A chodzi o 1,8 mld osób. Większość mieszka w Afryce, zaledwie 4 proc. w Europie. Jak to się przełożyło na przebieg obrad?

fot. M. Mazur/episkopat.pl

Synod o młodzieży „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” odbywał się w Rzymie od 3 do 28 października. Polskimi wysłannikami byli: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś, bp Marek Solarczyk i bp Marian Florczyk.

Abp Gądecki chwalił sobie możliwość porozmawiania z papieżem Franciszkiem przed spotkaniami ogólnymi. – Bardzo ważną zmianą w formule Synodu była także trzyminutowa cisza po pięciu kolejnych wypowiedziach. Pozytywnie zaskoczyli nas licznie przybyli bardzo bystrzy biskupi z Afryki oraz zakonnicy – ocenił.

 

Duchy i filary

Przyjęty na koniec Synodu dokument końcowy składa się z trzech części, 12 rozdziałów, 167 paragrafów i w oryginalnej wersji włoskiej liczy 60 stron. Dyskusje wokół każdego punktu były burzliwe, zaledwie pięć z nich przyjęto jednomyślnie. – Dokument opiera się na trzech filarach, podobnie jak Synod na również „trzyfilarowym” obrazie drogi uczniów do Emaus – wyjaśniał abp Stanisław Gądecki. – W pierwszym etapie Jezus szedł z nimi, w drugim – uczestniczyli wspólnie w łamaniu chleba, w trzecim uczniowie „ruszyli bez ociągania się”.

W pierwszej części ojcowie synodalni podjęli się analizy kontekstu, w jakim funkcjonuje młodzież. Opierali się na kilkunastu tysiącach ankiet. Zawierały one skrajnie różne odpowiedzi młodych ludzi na te same pytania, co pokazuje, że nie ma jednorodnego obrazu tej grupy.

– Udało się jednak wyłonić z ankiet cztery światy wspólne dla młodych ludzi z różnych kontynentów – relacjonuje abp Gądecki. – Przede wszystkim rodzina jako autorytet i podstawowa organizacja, do której mają zaufanie. To budzi w nich tęsknotę za założeniem własnej rodziny, w której mogliby znaleźć oparcie, ale okazuje się to niełatwe.
 

Czytaj dalej w e-wydaniu lub wydaniu papierowym
Idziemy nr 45 (683), 11 listopada 2018 r.
Artykuł w całości ukaże się na stronie po 30 listopada 2018 r.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.Najczęściej czytane artykuły

 

Najwyżej oceniane artykuły

SALON DZIENNIKARSKI

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -