28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Entuzjazm i nadzieja

Ocena: 5
2691

Dokument końcowy dotyka tematu nadużyć i mówi o konieczności wykorzenienia wszelkich ich form: ekonomicznych, sumienia, seksualnych. Pojawia się w nim także fragment papieskiego listu „Ujawnienie prawdy i prośba o przebaczenie”. W liście do młodzieży biskupi apelują, aby młodzi ludzie nie tracili zaufania do Kościoła z powodu jego słabości i grzechów. I proszą: „Kościół i świat potrzebuje waszego entuzjazmu”.
Abp Gądecki podkreśla, że potrzeba takiej zmiany w Kościele, by stał się on rozumiany jako dom dla młodych. Aby młodzi ludzie nie widzieli w parafii biura, lecz widzieli miejsce spotkania, w którym można usłyszeć ciekawą myśl czy radę oraz odkrywać swoje powołanie.

 

Świadectwo, nie historia

– Najistotniejszym śladem polskiej obecności na Synodzie jest wspomnienie w dokumencie końcowym św. Jana Pawła II – mówi bp Florczyk. – W końcu to on zainicjował Światowe Dni Młodzieży, Niedzielę Palmową z Młodzieżą, on zwracał się do młodych w nauczaniu, homiliach, listach. Odczytał młodego człowieka i troszczył się o niego.

Abp Gądecki ubolewa, że w końcowym dokumencie w kontekście przygotowania do małżeństwa wspomniana jest tylko adhortacja Amoris laetitia. – Zależało nam, by znalazły się wśród nich także wymienione z nazwy encyklika Humanae vitae Pawła VI oraz adhortacja Familiaris consortio Jana Pawła II, jednak „okrążono” je zwrotem: „według nauki ostatnich papieży”. Byliśmy pod wrażeniem jednego z afrykańskich kapłanów, który przyniósł nam swoją pracę doktorską. Złożyły się na nią wszystkie dotyczące młodzieży homilie, listy i inne teksty. Wyszły z tego trzy kilkusetstronicowe tomy.

„Polski ślad” w dokumencie to także troska o duchowe towarzyszenie sportowcom oraz osobom niepełnosprawnym. Polscy biskupi zwracali też uwagę na przepowiadanie Chrystusa nie historycznego, ale zmartwychwstałego. – Wynika to z potrzeby samych młodych, zwłaszcza z USA i Kanady – mówi bp Florczyk. – Jeśli chodzi o polską młodzież, naprawdę mamy się czym chwalić, bo jest wierząca i jest świadkiem wiary dla rówieśników.

 

Sporna seksualność

Na potwierdzenie tych słów warto przytoczyć fragment listu, który członkowie Ruchu Czystych Serc z Polski skierowali do papieża Franciszka i ojców synodalnych: „Prosimy o podkreślenie konieczności pielęgnowania cnoty czystości dla realizacji ideału chrześcijańskiej świętości”. Przywykłym do takiej postawy polskim biskupom trudno było przyjąć do wiadomości, że relacjonujący Synod dziennikarze nie chcieli mówić o czystości, by nie narażać się na śmieszność. – Wbrew temu przygotowaliśmy tekst, że bez przygotowania do czystości przed ślubem nie można oczekiwać wierności w małżeństwie – mówi abp Gądecki. Tekst wszedł do dokumentu.

Podobnie sporny okazuje się pkt 150, z którego różne środowiska wyodrębniają wygodne dla nich treści. Jedne uwypuklają stanowisko biskupów, że kobieta i mężczyzna są różni i komplementarni i że orientacja seksualna nie powinna być podstawową determinantą tożsamości osoby; inne – że homoseksualistom należy się szacunek, a potępić należy ich dyskryminowanie.

– Ten punkt podkreśla wartość nauczania św. Jana Pawła II – mówi bp Solarczyk. – Mówi głównie o szacunku dla człowieka, który przeżywa życie także w wymiarze płciowym. Trudno mówić o „katoliku LGBT”, dlatego to sformułowanie nie pojawiło się w wersji końcowej dokumentu, bo to nie orientacja seksualna powinna określać człowieka.

Hierarcha powołuje się na List do Biskupów z 1986 r., mówiący o opiece duszpasterskiej nad osobami dotkniętymi homoseksualizmem. Nie chodzi w nim o potępienie kogokolwiek, lecz, jak w przypadku każdego chrześcijanina, o pomoc na niełatwej drodze ku zbawieniu. – I tę narrację Kościół konsekwentnie kontynuuje – mówi bp Solarczyk.

Abp Gądecki w wypowiedzi dla Polskiego Radia skomentował tę część dokumentu dobitnie: „Mniejszości seksualne w Kościele nie mają innej drogi do świętości jak ta, która jest wspólna każdemu człowiekowi ochrzczonemu. Można towarzyszyć, bo trzeba towarzyszyć, bo trzeba pochylać się nad każdym człowiekiem, także nad ludźmi o tych skłonnościach. Niemniej jednak trzeba jasno podkreślić, że bez konwersji, bez pragnienia i trwania w czystości te wszystkie zabiegi mogą prowadzić tylko do zamętu”.

– Wierzymy, że Synod był po to, by w życiu młodych ludzi wzmocnić obecność Boga – mówi bp Solarczyk. Jako katecheta przesłanie Synodu zamierza zawieźć na Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, które na Górze św. Anny odbędzie się w połowie listopada. Zdradził też plany diecezji warszawsko-praskiej, zakładające zorganizowanie w najbliższym czasie diecezjalnego synodu młodych. Choć opublikowanie adhortacji posynodalnej nie jest oczywistością, możemy się jej spodziewać w ciągu kilku miesięcy.

Jeden z ojców synodalnych powiedział, że „prawdziwy synod zaczyna się dla nas w poniedziałek”, czyli po sobotnim zakończeniu obrad. – Nie robimy tego dla młodych, ale z młodymi: czy to w konfesjonale, czy na spacerze – mówi bo Solarczyk. – To stanowi o otwartości Kościoła. Synod na każdym kroku podkreśla: najważniejsze jest słuchanie młodych i towarzyszenie im. Nic jednak nie zastąpi sakramentów, życia duchowego i liturgii.

Czy to dobrze, że Kościół, mając tyle innych problemów, tak się pochyla nad młodzieżą? Bp Solarczyk odpowiada na to pytanie słowami Michała Anioła, któremu zarzucano, że Madonna z jego Piety jest młodziutka: „Człowiek, który żyje miłością i świętością Bożą, zawsze jest młody”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Absolwentka polonistyki i dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim, mężatka, matka dwóch córek. W "Idziemy" opublikowała kilkaset reportaży i wywiadów.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter