"Powinniśmy w tę uroczystość włączyć jeszcze dwie niezwykle ważne intencje, w których modlimy się w ciągu ostatniego roku, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy" - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. sprawowanej z udziałem Episkopatu Polski w Świątyni Opatrzności Bożej w 10 rocznicę wyboru papieża Franciszka.

Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który wkrótce zakończy swoją misję dyplomatyczną w Polsce. Włoski hierarcha został mianowany przez papieża Franciszka rektorem Papieskiej Akademii Kościelnej w Rzymie. Do Świątyni Opatrzności Bożej przybyli przedstawiciele rządu, władz samorządowych, żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych oraz mieszkańcy stolicy.
Jak dodał kard. Nycz, „powinniśmy w tę dzisiejszą uroczystość włączyć jeszcze dwie niezwykle ważne intencje, w których modlimy się w ciągu ostatniego roku, a zwłaszcza w ciągu ostatnich tygodni i miesięcy”.
Po pierwsze: za Ukrainę cierpiącą okrutnie od ponad roku – módlmy się o sprawiedliwy pokój, aby przestali ginąć ludzie, wioski i miasta całego naszego sąsiedzkiego kraju. Gdybyśmy pozostali tylko na poziomie wypowiedzi świeckich, militarnych, nie byłby to język Ewangelii i Kościoła. Kościół, a może Kościoły chrześcijańskie, mają tu do dopowiedzenia wołanie o modlitwę i wielki apel do rządzących tym światem o rychły i sprawiedliwy pokój dla Ukrainy
– powiedział kard. Nycz.
Po drugie: pokorna i wielka modlitwa o jednoznaczną postawę w dyskusji wokół ostatnich spraw związanych z atakiem na św. Jana Pawła II. Przecież to jest jednoznaczne uderzenie w jego osobę, w jego świętość i w Kościół
– dodał metropolita warszawski.
Celebrowana w Świątyni Opatrzności Bożej Eucharystia – wskazywał w homilii abp Józef Guzdek – jest wielkim dziękczynieniem za posługę papieża Franciszka – Piotra naszych czasów, który „obwieszcza zbawienie” całemu światu.
W tym czasie już czterdzieści razy udawał się w różne rejony świata, szczególnie tam, gdzie żyją ludzie dotknięci nędzą i wyzyskiem, przemocą i wojną, czego potwierdzeniem była ostatnia pielgrzymka do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego
– przypomniał hierarcha.
Jak zaznaczył, Franciszek z odwagą proroka głosi całą prawdę objawioną, przekonany, że walka o przyszłość Kościoła toczy się na płaszczyźnie prawdy.
Po liturgii w imieniu Konferencji Episkopatu Polski za posługę nuncjusza apostolskiego w Polsce podziękował abp. Salvatore Pennacchio przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki.