20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Episkopat opracowuje wytyczne dotyczące "Amoris laetitia"

Ocena: 0.6
1576

Praca nad ostatecznym kształtem odnowionego programu duszpasterstwa rodzin jest głównym tematem rozpoczętego dziś w Warszawie zebrania plenarnego KEP. Dokument wypracowywany w oparciu o synody poświęcone rodzinie oraz adhortację Franciszka "Amoris laetitia" zostanie przyjęty na obecnym lub czerwcowym spotkaniu biskupów – ujawnił w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki.

Abp Gądecki zaznaczył, że tematy związane z rodziną i tak już długo wyczekiwały na wypracowanie programu duszpasterskiego. Przypomnijmy, że watykańskie synody biskupów z udziałem biskupów z całego świata miały miejsce w 2014 i 2015 roku. Posynodalna adhortacja Franciszka "Amoris laetitia" została zaś ogłoszona w kwietniu 2016 r.

– Nadszedł czas, żeby w warunkach polskich powiedzieć, jak ma obecnie wyglądać przygotowanie do małżeństwa i towarzyszenie małżonkom po zawarciu ślubu, aż do śmierci – powiedział przewodniczący KEP tuż przed rozpoczęciem obrad. Dodał, że chodzi o towarzyszenie małżonkom i całej rodzinie.

Przewodniczący KEP ujawnił też, że gremia Episkopatu przygotowały pięć projektów dokumentu o duszpasterstwie rodzin, istnieje też około dziesięciu innych, wypracowanych za granicą. Podczas obecnego zebrania KEP ma zostać zredagowany tekst dokumentu i jeśli biskupi uznają tę formę za ostateczną, to zostanie ona przedstawiona Kościołowi w Polsce. Być może dyskusja będzie kontynuowana na kolejnym zebraniu plenarnym w czerwcu br.

Abp Gądecki zaznaczył, że dokument będzie dotyczył także zawartego w adhortacji "Amoris laetitia" wątku Komunii świętej dla osób rozwiedzionych, żyjących w ponownych związkach cywilnych. – Trzeba dać instrukcję, jakie jest stanowisko Kościoła katolickiego w Polsce – powiedział metropolita poznański dodając, że opracowanie będzie zawierało wytyczne dotyczące tego, jak – także w odniesieniu do tej kwestii – czytać adhortację "Amoris laetitia", także w świetle dotychczasowego nauczania Kościoła.

Duszpasterstwo małżeństw, rodzin i osób rozwiedzionych to główny temat rozpoczętego spotkania biskupów. W dwudniowych obradach uczestniczą też przedstawiciele episkopatów z 13 krajów.

O programie duszpasterstwa rodzin w świetle adhortacji "Amoris laetitia" mówić będzie m.in. bp Jan Wątroba, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. Temat towarzyszenia osobom przygotowującym się do zawarcia małżeństwa przedstawi ks. dr hab. Jacek Goleń, natomiast o towarzyszeniu małżeństwom i rodzinom po zawarciu związku małżeńskiego mówić będzie ks. dr Przemysław Drąg. W programie obrad jest także dyskusja nt. pomocy osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach.

Bp Artur Miziński przypomniał w rozmowie z KAI, że adhortacja "Amoris laetitia" mówi zarówno o przygotowaniach do małżeństwa, małżeństwie sakramentalnym, parach, które przeżywają swoje trudności i kryzysy a także o takich, które się rozpadły oraz tych, wobec których orzeczono, że zostały nieważnie zawarte.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że papież Franciszek kładzie nacisk na towarzyszenie, bycie z tymi, którzy po rozpadzie sakramentalnego związku małżeńskiego żyją w związkach niesakramentalnych. Chodzi o ich obecność w Kościele, duszpasterską troskę o nich i możliwości zaangażowania się tych osób w życie Kościoła, także w życie sakramentalne.

– Czas płynie nieubłaganie, a duszpasterze mają coraz więcej pytań także od osób, które odwołują się do "Amoris laetitia", oczekując konkretnej posługi duszpasterskiej – przyznał bp Miziński. Dodał, że takie vademecum jest rzeczą oczekiwaną zarówno przez wiernych, którzy o taką pomoc się ubiegają jak i dla duszpasterzy, którzy by mogli służyć jak najlepsza pomocą, adekwatną do konkretnego przypadku.

Ponadto biskupi wysłuchają relacji przedstawicieli Caritas Polska po ich powrocie z Aleppo oraz zapoznają się z propozycją dalszych działań Caritas na rzecz ofiar wojny na Bliskim Wschodzie. Zajmą się też kwestią listu pasterskiego na Niedzielę Bożego Miłosierdzia oraz z okazji 100-lecia objawień fatimskich.

Pierwszy dzień zebrania plenarnego zakończy Msza święta w Bazylice św. Krzyża w intencji papieża Franciszka, w czwartą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową.

375. Zebranie Plenarne KEP rozpoczęło się w poniedziałek 13 marca przed południem w gmachu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Pierwszego dnia w obradach weźmie udział nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. A o godz. 16:30 dziś w stołecznym kościele św. Krzyża przewodniczyć on będzie Mszy świętej w 4. rocznicę wyboru papieża Franciszka.

Zebranie zakończy się we wtorek 14 marca około godz. 16.00. Po obradach wydany zostanie komunikat.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter