25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatima w Radzyminie

Ocena: 0
2819

W sobotę 13 maja biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial przewodniczył Mszy świętej polowej przy powstającym Sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie. Eucharystia była kulminacyjnym punktem V Pielgrzymki Żywego Różańca Diecezji Warszawsko-Praskiej.

fot. Jacek Kalinowski

Hasłem zjazdu miłośników różańca były słowa: "Modlitwa różańcowa zmienia nasze serca i świat".

Witając pielgrzymów w radzymińskiej Kolegiacie Przemienienia Pańskiego, ks. Roman Kot nawiązał do sobotniej kanonizacji fatimskich pastuszków, Franciszka i Hiacynty Marto, której dokonał papież Franciszek. Moderator diecezjalny Żywego Różańca apelował jednocześnie, abyśmy na nowo otworzyli nasze serca na działanie modlitwy różańcowej i aby ta modlitwa w nich tętniła. Oficjalnie pielgrzymów powitał gospodarz miejsca, dziekan ks. Stanisław Popis.

– Zapewne każdy z nas przynosi różne prośby, błagania. Niech każdy w chwili w ciszy wypowie te intencje, w których będzie chciał się modlić w czasie tej naszej procesji drogi różańcowej – zachęcił z kolei bp Wojciech Osial.

Po odmówieniu pierwszej „dziesiątki” różańca uformowała się procesja. Liczni wierni z figurą Matki Bożej Fatimskiej przeszli ulicami Radzymina (Konstytucji 3 Maja, Korczaka i Słowackiego) na osiedle Victoria, gdzie budowane jest Sanktuarium św. Jana Pawła II. Figurę fatimskiej Pani nieśli kolejno wierni z Radzymina (z parafii Przemienienia Pańskiego), Załubic, Dąbrówki, Niegowa, Józefowa i znów Radzymina (z parafii św. Jana Pawła II).

Podczas procesji odmawiano modlitwę różańcową, przeplataną pieśniami maryjnymi. Rozważania poprowadził o. Andrzej Mikuć CSsR. Oprawę muzyczną procesji zapewniła Radzymińska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Zbigniewa Kusia.

Procesję zakończono modlitwą skierowaną do Maryi, którą poprowadził bp Osial. Potem wszystkich przybyłych powitał w imieniu władz lokalnych burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński.

GALERIA

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się Msza święta, będąca dziękczynieniem "Panu Bogu w Trójcy Jedynemu za wszystkie Jego dary, za wszystkie znaki Jego Opatrzności, za dar objawień w Fatimie, jubileusz stulecia tychże objawień". – Matce Najświętszej powierzamy wszystkie nasze sprawy i Ją prosimy o wstawiennictwo, łączymy się duchowo z Fatimą, gdzie w tym czasie papież Franciszek ogłasza świętymi Franciszka i Hiacyntę. Niech te święte dzieci orędują za nami u Boga Ojca w Niebie. Dziękujemy Panu Bogu za dzieło Różańca Świętego, za wszystkie Koła Różańcowe obecne w całej diecezji, szczególnie za te tutaj, za koła rodziców, którzy modlą się za swoje dzieci. Niech Pani z Fatimy wysłucha wszystkie nasze prośby i błagania – modlił się bp Osial.

Homilię wygłosił o. Mikuć CSsR. – Przyszliśmy dosłownie do domu, gdzie gospodarzem jest Jezus, ale obok Niego, przy Nim, całkowicie Jemu oddany, Jego adorujący, Jego dający światu – stoi św. Jan Paweł II. To jego miejsce, to jego sanktuarium. On tu jest obecny, realnie rzeczywiście, namacalnie nawet fizycznie. Oto są tu jego relikwie – zwrócił uwagę redemptorysta. – Przychodzimy do Jana Pawła II, człowieka wiary, człowieka modlitwy, człowieka – sługi i niewolnika Maryi, człowieka nawróconego, przyjmującego cierpienie, ofiarującego to cierpienie jako wynagrodzenie za grzechy świata – dodał o. Mikuć.

Przypomniał okoliczności, w jakich odbywa się nabożeństwo: 100. rocznica rozpoczęcia objawień fatimskich i orędzia Maryi oraz kolejna rocznica zamachu na Jana Pawła II. – Chcemy się przez chwilę zanurzyć w tych treściach i tymi treściami się nakarmić. Jak nie u Jana Pawła II, to u kogo mamy szukać wspaniałego wzoru, ale i konkretnej pomocy, by uczyć się modlitwy, by odpowiedzieć Maryi na jej wezwanie? – pytał. Mówił również o możliwości nawiązania osobistej relacji z Maryją za pośrednictwem modlitwy różańcowej oraz nieustanne wypowiadanie do niej słowo "Mamo!".

Na zakończenie Mszy świętej słowa podziękowania do bp. Osiala skierował starosta wołomiński Kazimierz Rakowski, który zapewnił jednocześnie, że „wszystkie drzwi dla księdza biskupa na ziemi wołomińskiej są otwarte”.

Przed błogosławieństwem bp Osial przypomniał przestrogę św. Łucji, że terenem walki w naszych czasach będzie i jest rodzina. – Zły duch będzie atakował rodzinę. Widzimy, jak święcie prawdziwe są to słowa: mamy tyle rozwodów, tyle małżeństw bez sakramentu małżeństwa, tylu ludzi w różnych nieformalnych związkach, tyle wrogich ideologii rodziny. Jest walka, naszym orężem jest różaniec – zaznaczył biskup. Wyraził także radość z obecności kół różańcowych, kół rodziców, którzy modlą się za dzieci i zaapelował o modlitwę za rodziny.

Ks. Krzysztof Ziółkowski, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Radzyminie zaprezentował wraz z parafianami koronę dla figury Matki Bożej Fatimskiej. Koronacja zaplanowana jest na 22 sierpnia.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił organista Michał Pływacz. Po Mszy świętej z koncertem wystąpił zespół El Camino. Nastęnie wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

W przerwach między poszczególnymi punktami programu można było zaopatrzyć się w papieskie różańce, ciekawą katolicką lekturę oraz się posilić.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter