29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatima w stulecie objawień

Ocena: 0
3000

Jubileuszowy rok obchodów stulecia objawień maryjnych w Fatimie ściągnie do tej portugalskiej miejscowości miliony pielgrzymów z całego świata. Tylko 13 maja, w dniu wizyty papieża, spodziewanych jest tam około półtora miliona osób.

fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Franciszek nigdy dotąd nie odwiedził tego sanktuarium, ale od kilku tygodni podkreśla, że obecność w miejscu objawień z 1917 r. jest dla niego bardzo ważna, a on sam traktuje ją bardzo osobiście. „Bardzo chcę przybyć do Fatimy. Tylko do Fatimy” – miał zwierzyć się w grudniu patriarsze Lizbony, kard. Manuelowi Clementemu.

 

Śladami Pawła VI

Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi miejsce, gdzie przed stu laty trójce małych pasterzy – Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos – ukazywała się przez sześć miesięcy Matka Boża, prosząc ludzkość o nawrócenie i przekazując trzy tajemnice. Do Fatimy pielgrzymowali już Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI. Franciszek, odwiedzając jedynie Fatimę, powtórzy wizytę Pawła VI z 1967 r., który dotarł tam na 50. rocznicę objawień.

Pierwsza wizyta Następcy Piotra była odmienna od pozostałych, gdyż inicjatywę wykazał papież, a nie władze Portugalii. Wówczas reprezentował je rządzący od lat 30. XX w. dyktator Antonio de Oliveira Salazar. Ten konserwatywny polityk, w przeszłości kleryk lizbońskiego seminarium duchownego, żył wprawdzie w bliskich relacjach z portugalskimi hierarchami, ale nie aprobował działań Pawła VI na arenie międzynarodowej, w szczególności apeli do polityków o wspieranie procesu dekolonizacji świata. Salazar, pokładający nadzieję w odległych koloniach Lizbony w Afryce i Azji, niechętnie widział u siebie watykańskiego gościa. Paweł VI, trafnie odczytawszy dystans, poprosił o gościnę tylko w Fatimie i „w charakterze pielgrzyma”. Salazar nie mógł odmówić.

Teraz Franciszek spędzi w Fatimie mniej niż dobę. Jak poinformowała kancelaria prezydenta Portugalii Marcela Rebela de Sousy, podróż papieska do Portugalii nie będzie mieć rangi wizyty państwowej, ale będzie „pielgrzymką do Fatimy” w roku stulecia objawień. Kluczowymi wydarzeniami będzie wieczorne czuwanie w kapliczce objawień, a także przedpołudniowa Msza Święta przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej.

 

Tłumy w tle

Fatima, do której średnio co roku przybywa około 5 mln turystów z całego świata, głównie z Hiszpanii, Włoch i Polski, może w roku jubileuszowym pobić rekord. Prawdopodobnie już sama wizyta Ojca Świętego będzie najliczniejszą pod względem towarzyszących jej wiernych spośród wszystkich pielgrzymek papieskich do tego sanktuarium. Władze samorządowe Fatimy spodziewają się blisko 1,5 mln gości. Ze względów bezpieczeństwa na główny plac sanktuarium, usytuowany pomiędzy kościołem Trójcy Przenajświętszej a bazyliką Matki Bożej Różańcowej, wpuszczonych zostanie nie więcej niż 300 tys. pielgrzymów.

Wyzwaniem będzie zapewnienie dojazdów, a przede wszystkim zagwarantowanie bezpieczeństwa przed ewentualnym zamachem terrorystycznym. Ksiądz Carlos Cabecinhas, rektor portugalskiego sanktuarium, stwierdził, że „wysokie zagrożenie tego typu występuje prawie zawsze w Fatimie”, lecz jest spokojny o bezpieczeństwo Franciszka.

Portugalscy publicyści przypominają że w nocy z 12 na 13 maja 1982 r. bliski utraty życia w sanktuarium był Jan Paweł II, zaatakowany sztyletem przez byłego księdza Juana Krohna. Wprawdzie agenci portugalskiej ochrony do dziś twierdzą, że agresor został obezwładniony i nie dotknął papieża, ale kard. Stanisław Dziwisz w październiku 2008 r. podczas swojej wizyty w Lizbonie opowiadał inną wersję zdarzeń: „Krohnowi udało się dosięgnąć Jana Pawła II nożem. Po zakończonym nabożeństwie i powrocie na nocleg miałem okazję zobaczyć ślady krwi na koszuli Ojca Świętego”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter