23 kwietnia
wtorek
Jerzego, Wojciecha
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Fatimskie zawierzenie

Ocena: 0
2873
Zgodnie z prośbą papieża Franciszka skierowaną do patriarchy Lizbony kard. José Policarpa, 13 maja w Fatimie uroczyście zawierzony zostanie Matce Bożej Fatimskiej pontyfikat Ojca Świętego.
W ramach rozpoczęcia przygotowań do 100-lecia objawień w Fatimie
w dniach w 4 do 8 marca 2013 r. przebywała w tamtejszym sanktuarium
grupa księży, głównie z diecezji warszawsko praskiej.
Organizatorem pielgrzymki było Biuro Hermes Travel z Warszawy.

Zgodnie z prośbą papieża Franciszka skierowaną do patriarchy Lizbony kard. José Policarpa, 13 maja w Fatimie uroczyście zawierzony zostanie Matce Bożej Fatimskiej pontyfikat Ojca Świętego. Uroczystość odbędzie się w 96. rocznicę rozpoczęcia objawień Matki Bożej trójce dzieci – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Sam Franciszek jest zaproszony do Fatimy na 100. rocznicę objawień, która przypadnie w 2017 r.

Obchody 96. rocznicy objawień z udziałem pielgrzymów z całego świata przebiegać będą pod hasłem „Dla Boga nie ma nic niemożliwego” (Łk 1, 37). Uroczystościom w dniach 12 i 13 maja ma przewodniczyć metropolita Rio de Janeiro abp Orani Jo?o Tempesta z Brazylii. Będzie on gościł Papieża za kilka miesięcy podczas Światowego Dnia Młodzieży. Abp Tempesta zawierzy Pani Fatimskiej nie tylko pontyfikat Franciszka, ale także zbliżające się 28. Światowe Dni Młodzieży.

Papież Franciszek nigdy nie był w Fatimie. W Buenos Aires uczestniczył jedynie 19 kwietnia 1998 r. w powitaniu figury Matki Bożej Fatimskiej peregrynującej po świecie. Nawiedziła ona wówczas Argentynę i Urugwaj. Abp Bergoglio poprowadził wtedy ulicami miasta procesję maryjną, na zakończenie której wygłosił homilię. W archiwach sanktuarium w Fatimie odnotowano ją jako „krótką, znaczącą i emocjonalną”. Przez miesiąc figura Matki Bożej Fatimskiej przebywała w pierwszym sanktuarium ku Jej czci na terenie Argentyny, które powstało w jednej z najbiedniejszych dzielnic Buenos Aires – Villa Soldati.

Związki papieży, zwłaszcza Piusa XII i Jana Pawła II, z sanktuarium w Fatimie mają szczególny charakter. W dniu 13 maja 1917 r., kiedy w Cova da Iria po raz pierwszy Matka Boża objawiała się trójce dzieci – Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi – i zachęcała do odmawiania modlitwy różańcowej, aby wyprosić pokój dla świata, w Rzymie święcenia biskupie z rąk papieża Benedykta XV przyjmował ks. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli. Mianowany wówczas nuncjuszem w Monachium, w 1930 r. został sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, a w 1939 r. papieżem, który zapisał się w historii Kościoła jako Pius XII. Bardzo poważnie potraktował orędzie z Fatimy, a 8 grudnia 1942 r. dokonał poświęcenia całego Kościoła i rodzaju ludzkiego Niepokalanemu Sercu Maryi. Jeszcze w czasie II wojny światowej, 4 maja 1944 r. wydał dekret ustanawiający święto Niepokalanego Serca Maryi, zaś 7 lipca 1952 r. – zgodnie z wolą Maryi – zawierzył Jej Rosję.

W 1981 r., także 13 maja, w rocznicę objawień fatimskich, cudownego ocalenia z zamachu doświadczył Jan Paweł II. Rok później, gdy dziękował Matce Bożej Fatimskiej za życie, po raz kolejny uniknął kolejnego zamachu z rąk niezrównoważonego osobnika. Jan Paweł II 13 maja 1982 r. po raz pierwszy zawierzył Kościół i świat Niepokalanemu Sercu Maryi, a 25 marca 1984 r. w Rzymie powtórzył ten akt, zawierzając także w sposób szczególny Rosję. Kolejne zawierzenia miały miejsca w 10. rocznicę zamachu – 13 maja 1991 r. – i 13 maja 2000 r., kiedy to papież z Polski beatyfikował Franciszka i Hiacyntę.

Wielkim wydarzeniem był akt zawierzenia Maryi Kościoła i ludzkości, którego Jan Paweł II dokonał 8 października 2000 r. w obecności 76 kardynałów i ponad 1500 biskupów zebranych na jubileuszu biskupów. Było to największe zgromadzenie biskupów od czasu zakończenia Soboru. „O Matko, która znasz cierpienia i nadzieje Kościoła i świata, wspomagaj swoje dzieci w codziennych próbach, jakich życie nie szczędzi nikomu, i spraw, aby dzięki wspólnym wysiłkom wszystkich, ciemności nie przemogły światła” – mówił wtedy Jan Paweł II.

Do Fatimy pielgrzymowali też Paweł VI (13 maja 1967 r.) i Benedykt XVI (13 maja 2010 r.).

Paweł VI pielgrzymował w intencji jedności Kościoła i owocnych skutków Vaticanum II. Apelował też o pokój: „Rozpocznijcie dzieło wzajemnego zbliżenia się celem zbudowania nowego świata, świata prawdziwych ludzi – braci, który przecież nigdy się nie zrodzi, jeżeli na jego horyzoncie nie zajaśnieje słońce Boga”. Jeszcze przed pielgrzymką do Fatimy, 21 listopada 1964 r., na zakończenie III sesji Vaticanum II Paweł VI poświęcił świat i Kościół Niepokalanemu Sercu Maryi.

Benedykt XVI, który nawiedził sanktuarium w 93. rocznicę objawień, a 10. rocznicę beatyfikacji wizjonerów Franciszka i Hiacynty, podkreślał: „Przybyłem do Fatimy, aby się modlić wraz z Maryją i tak wieloma pielgrzymami za ludzkość przygniecioną udrękami i cierpieniami”.

Bł. Jan XXIII jako papież w Fatimie nie był, natomiast odwiedził to sanktuarium dwa lata przed wyborem na Stolicę Piotrową. W swej pierwszej zaś encyklice Ad Petri Cathedram nawiązał do aktu poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi dokonanego przez Piusa XII.


Wojciech Świątkiewicz
fot. ks. Henryk Zieliński/Idziemy

Idziemy nr 19 (400), 12 maja 2013 r.



PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 24 kwietnia

Środa, IV Tydzień wielkanocny
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 12, 44-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Nowenna do MB Królowej Polski 24 kwietnia - 2 maja

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter