17 maja
wtorek
Paschalisa, Slawomira, Weroniki
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Formacyjnym szlakiem

Ocena: 0
950

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej obfituje w inicjatywy formacyjne, zachęcające do pogłębiania życia duchowego.

fot. Gabriel Romanyszyn

Jedną z nich jest lokalny kurs ewangelizacyjny „Alpha w Hucie Mińskiej na Nowej”. To cykl spotkań dla młodzieży przed sakramentem bierzmowania oraz dla dorosłych. – Spotkanie rozpoczyna się drobnym poczęstunkiem i integracją. Potem zapraszamy na katechezę filmową przygotowaną przez Stowarzyszenie Alpha Polska. Po projekcji rozmawiamy o temacie poruszonym w filmie – opowiada proboszcz ks. Wojciech Pancewicz.

W kaplicy przy parafii MB Nieustającej Pomocy w Hucie Mińskiej odbywają się spotkania Instytutu Katechetycznego dla osób dorosłych Chocholanum, prowadzone przez ks. Mirosława Mikulskiego. Obecnie omawiany jest Dekalog, który będzie szczegółowo analizowany do czerwca 2021 r. Jerzy Gańko, współinicjator Chocholanum, wyjaśnia, że wokół tematu Dziesięciorga Przykazań pojawia się mnóstwo pytań. – Chocholanum gromadzi ludzi nie tylko z miejscowej parafii. Przyjeżdżają osoby z innych miejscowości, także ze stolicy. W spotkaniach uczestniczy około 30 osób – opowiada (O Instytucie pisaliśmy szerzej w „Idziemy” nr 43/2020). Jerzy Gańko jest również autorem hymnu parafii, który od kilku lat śpiewany jest podczas najważniejszych uroczystości.

Ks. Wojciech Pankiewicz podkreśla, że dużym zainteresowaniem parafian cieszyły się jesienią ubiegłego roku 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do oddania się Sercu Pana Jezusa. Ks. Pancewicz ewangelizuje także poprzez parafialnego Facebooka. Zaproponował wiernym zadanie na Wielki Post, aby przez tydzień nie oglądali i nie słuchali żadnych wiadomości. „Jeżeli będziesz temu wierny, obiecuję ogromną ulgę. Mile przeczytam wasze świadectwa i wnioski – zachęcał w mediach społecznościowych. – W zależności od zainteresowania będę kontynuował kolejne wyzwania”. – Na stronie parafialnej umieszczałem także przez pewien czas „Myśli z homilii” – mówi ksiądz proboszcz.

Latem ks. Pancewicz organizuje cyklicznie Parafialną Pielgrzymkę Rowerową na Jasną Górę. Już teraz zaprasza chętnych do udziału w tegorocznej edycji, w dniach 5-10 lipca. Zapisy są możliwe poprzez stronę internetową parafii lub profil na Facebooku. – Każdego ranka przed wyjazdem w trasę czytamy Ewangelię z danego dnia, a w czasie odpoczynku odmawiamy dziesiątkę różańca. Msza św. odbywa się w miejscowości, gdzie nocujemy. Wieczorem jest czas na lekturę duchową – opisuje dzień na szlaku pątniczym ksiądz proboszcz.

W Hucie Mińskiej funkcjonuje grupa modlitewno-formacyjna, nie mająca oficjalnej nazwy. Spotkanie rozpoczyna się Mszą św.

– Potem modlimy się Hymnem do Ducha Świętego, uwielbiamy Boga pieśniami, rozważamy i medytujemy Słowo Boże – mówi uczestniczka Beata Kuć. – Podaję punkty do modlitwy, które pomagają zgłębiać słowo z Pisma Świętego. W Adwencie i Wielkim Poście jako grupa przygotowujemy posiłki dla głoszących rekolekcje księży. Pomagamy opracowywać rozważania Dróg Krzyżowych – wylicza Beata Kuć.

Parafianie, odpowiadając na wezwanie bp. Romualda Kamińskiego, od grudnia poprzedniego roku każdego siódmego dnia miesiąca włączają się w modlitwę w intencji powołań kapłańskich w diecezji warszawsko-praskiej. – Jeżeli dzień modlitwy przypada w niedzielę, modlimy się litanią do Pana Jezusa, jeśli w dzień powszedni, to prowadzona jest adoracja Najświętszego Sakramentu, w ciszy, z indywidualnym, wybranym wcześniej fragmentem Słowa Bożego – omawia Beata Kuć.

We wnętrzu świątyni warto obejrzeć replikę Całunu Turyńskiego, znajdującą się w lewej części prezbiterium. – Ma certyfikat, że została odwzorowana na podstawie prawdziwego całunu. Wzdłuż bocznych naw kościoła usytuowane są gabloty opisujące Całun Turyński i badania, które były nad nim prowadzone. W kaplicy MB Nieustającej Pomocy można podziwiać ołtarzyk św. Huberta, który ufundowali myśliwi i leśnicy. – Umiejscowiona jest tu figura ich patrona i myśliwskie trofea – wyjaśnia ks. Wojciech Pancewicz.

Parafia liczy około 2,4 tys. osób z trzynastu miejscowości: Huty Mińskiej, Gliniaka, Cielechowizny, Chochoła, Tartaka, Grabiny, Iłówca, Prus, Mikanowa, Marianki, Chmielewa, Wólki Iłowieckiej i części Kluk.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 17 maja

Wtorek, V Tydzień Wielkanocny
Chrystus musiał cierpieć i zmartwychwstać,
aby wejść do swojej chwały.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): J 14,27-31a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter