28 marca
czwartek
Anieli, Sykstusa, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek apeluje o nowy "humanizm pracy"

Ocena: 0
1571

O nowy "humanizm pracy" zaapelował Franciszek podczas dzisiejszej audiencji w Watykanie dla 6 tys. przedstawicieli katolickich organizacji pracowniczych Włoch.

2016-01-16 17:07 
tom (KAI/RV) / Watykan, sg
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież po raz kolejny wskazał na wysokie bezrobocie wśród młodzieży w niektórych krajach Europy, skrytykował wyzysk i pracę niewolniczą.

Franciszek przybył nieco spóźniony na audiencję i poprosił zgromadzonych o wybaczenie. W przemówieniu do pracowników przybyłych z rodzinami z całych Włoch, jak zawsze w tego typu spotkaniach poruszył kwestię pracy i godności ludzkiej. – Potrzebujemy nowego humanizmu pracy, gdyż żyjemy w epoce wyzysku pracowników – czasie, w którym praca nie jest tak naprawdę w służbie godności ludzkiej, ale jest pracą niewolniczą! Potrzebujemy nowego humanizmu pracy, gdzie w centrum stoi człowiek a nie zysk, gdzie gospodarka służy człowiekowi a nie posługuje się człowiekiem! – mówił Franciszek. 

Z werwą papież przestrzegł przed "endemicznią" we Włoszech "pracą na czarno". Zdaniem Franciszka w świecie pracy i w ogóle w każdym środowisku musimy przeprowadzić reedukację ku "uczciwości". – Oszustwa i szwindle są niegodne człowieka, serce powinno być od nich wolne – podkreślił i dodał: "W przeciwnym razie dochodzi do przewrotnej i szkodliwej mentalność: mianowicie bezprawia. To prowadzi do korupcji człowieka i społeczeństwa. Bezprawie jest niczym ośmiornica: Nie widzisz jej, bo jest ukryta pod wodą, ale dzięki swoim mackom ma wszystko pod kontrolą i zatruwa, zabrudza i czyni zło". 

Franciszek przywołał słowa św. Pawła, który napisał, że kto nie pracuje, niech nie je. – Również wtedy byli ludzie, którzy sprawili aby inni pracowali i żeby samemu się wyżywić – zwrócił uwagę i dodał: "Dziś jednak wielu chciałoby pracować ale nie znajdują żadnego miejsca". Młodych ludzi, którzy są bezrobotni, nazwał papież "nowymi wykluczonymi" naszych czasów.

– Wyobraźcie sobie: w niektórych krajach naszej Europy stopa bezrobocia wśród młodzieży wynosi 40 procent. Co robi zatem młody człowiek, który nie ma żadnej pracy? Gdzie kończy? W narkomanii, chorobie, samobójstwie? Nie zawsze statystyki samobójstw wśród młodzieży są publikowane. To jest dramat! Dramat nowych wykluczonych naszych czasów – są odarci ze swej godności. Sprawiedliwość ludzka domaga się dostępu do pracy dla wszystkich! – mówił Franciszek.

– Ludzie, którzy znajdują się w tarapatach – na przykład młode pary, które nie mogą założyć rodziny z powodu braku pracy – nie potrzebują żadnych kazań, ale konkretnej pomocy – powiedział Franciszek.

 

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter