29 listopada
niedziela
Blazeja, Saturnina
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: dążenie do pokoju wymaga modlitwy

Ocena: 0
975

– Wyzwania naszych czasów, a zwłaszcza zaangażowanie na rzecz pokoju wymagają współpracy wszystkich ludzi dobrej woli i stąd pożądane są inicjatywy modlitewne, takie Liga Modlitwy o pokój między narodami bł. Cesarza Karola – powiedział papież do jej przedstawicieli. Okazją do spotkania z nimi była setna rocznicę inicjatywy pokojowej Benedykta XV – listu do walczących państw, w którym określił on wojnę jako „niepotrzebną rzeź”.

fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Ojciec Święty przypomniał, że tę inicjatywę pokojową spośród szefów państw poparł jedynie błogosławiony cesarz Karol, pragnąc położyć kres rzezi I wojny światowej. Zaznaczył, że celami Ligi są poszukiwanie woli Boga i pójście za nią, angażowanie się w sprawę pokoju i sprawiedliwości oraz proszenie Boga o wybaczenie i ofiarowanie pokuty za całą niesprawiedliwość w dziejach. Franciszek zaznaczył, że te trzy cele były stałym motywem życia błogosławionego Karola jako męża stanu, małżonka, ojca rodziny i syna Kościoła. Dodał, że bł. Karol poddał się woli Bożej, przyjął cierpienie i oddał swoje życie w ofierze na rzecz pokoju, zawsze wspierany miłością i wiarą małżonki, Służebnicy Bożej Zyty.

Na zakończenie Franciszek stwierdził: „Wyzwania naszych czasów wymagają współpracy wszystkich ludzi dobrej woli, a w szczególności modlitwy i poświęcenia. Dlatego proszę was, abyście dochowywali obietnicy brania udziału poprzez modlitwę i osobiste zaangażowanie w wielu wysiłkach papieża na rzecz pokoju, ponieważ bez modlitewnego wsparcia wiernych, Następca Piotra nie może wypełnić swojej misji w świecie”.

Beatyfikacja Karola I Habsburga, cesarza Austrii, miała miejsce 3 października 2004 roku i była ostatnią, której przewodniczył św. Jan Paweł II.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 listopada

Niedziela, I Tydzień Adwentu
Czuwajcie więc, bo nie wiecie, kiedy pan domu przyjdzie.
+ czytania liturgiczne (rok B, I): Iz 63,16b-17.19b;64,2b-7; Ps 80,2ac i 3b.15-16.18-19; 1 Kor 1,3-9; Mk 13,33-37
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Czuwajcie! - komentarz tygodnika IdziemyNajczęściej czytane artykuły

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter