29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: dziś bardziej jest słuchany głos wielkich korporacji, niż ruchów społecznych

Ocena: 5
1134

„Aby wyjść z kryzysu lepszymi, należy wdrożyć zasadę pomocniczości, szanując autonomię i zdolność do podejmowania inicjatywy przez wszystkich, zwłaszcza najmniejszych” -  mówił papież w katechezie wygłoszonej podczas audiencji ogólnej na Dziedzińcu św. Damazego w Watykanie.

Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Na wstępie Franciszek wskazał na konieczność zaangażowania każdego członka społeczeństwa w działania prowadzące do wyjścia z kryzysu. Nie można godzić się na marginalizację, czy tłumienie głosu pewnych grup czy osób. Odpowiednim środkiem prowadzącym do tego celu jest sformułowana przez Piusa XI w encyklice Quadragesimo anno, zasada pomocniczości, posiadająca podwójną dynamikę: odgórną i oddolną.

Ojciec Święty zaznaczył, że zwłaszcza w czasach przemian trzeba, aby państwo interweniowało w celu zapewnienia środków niezbędnych do ruszenia naprzód. Z drugiej strony władze centralne muszą respektować i promować poziomy pośrednie lub niższe, które ożywiają i umacniają tkankę społeczną.

Każdy musi mieć możliwość podjęcia swej odpowiedzialności w procesach uzdrawiania społeczeństwa, do którego należy

– stwierdził papież. Zauważył, że niestety nie dzieje się tak w miejscach, gdzie koncentrują się główne interesy gospodarcze lub geopolityczne, jak na przykład pewne rodzaje działalności wydobywczej w niektórych częściach planety. Dodał, że często bardziej jest dzisiaj słuchany głos wielkich korporacji międzynarodowych, niż ruchów społecznych. „To nie jest właściwa droga” – zaznaczył Ojciec Święty.

Aby wyjść z kryzysu lepszymi, należy wdrożyć zasadę pomocniczości, szanując autonomię i zdolność do podejmowania inicjatywy przez wszystkich, zwłaszcza najmniejszych

– podkreślił Franciszek. Wskazał, że zasada pomocniczości pozwala każdemu na podjęcie właściwej sobie roli na rzecz uzdrowienia i przyszłości społeczeństwa.

Kierowanie się zasadą pomocniczości daje nadzieję na zdrowszą i sprawiedliwszą przyszłość; a tę przyszłość budujemy wspólnie, dążąc do rzeczy większych, poszerzając horyzonty. Albo razem, albo nic z tego nie będzie. Albo pracujemy wspólnie, aby wyjść z kryzysu, na wszystkich poziomach społeczeństwa, albo nie wyjdziemy z niego nigdy. Wyjście z kryzysu nie oznacza oddzielić się szklanymi panelami od aktualnych sytuacji. Wyjść z kryzysu oznacza zmianę, a prawdziwej zmiany muszą dokonać wszyscy, wszystkie osoby tworzące społeczeństwo. Wszystkie specjalności, wszyscy. I to wszyscy razem, wszyscy we wspólnocie. Jeśli nie podejmą tego wszyscy, rezultat będzie negatywny.

– wyjaśnił Ojciec Święty.

Papież podkreślił też konieczność łączenia zasady solidarności z zasadą pomocniczości. „Nie ma bowiem prawdziwej solidarności bez zaangażowania społecznego, bez udziału instytucji pośredniczących: rodzin, stowarzyszeń, spółdzielni, małych przedsiębiorstw, instytucji społeczeństwa obywatelskiego” – stwierdził Franciszek.

Nadzieja jest śmiała, a zatem zachęcajmy się do wielkich marzeń. Bracia i siostry, uczmy się marzyć o wielkich rzeczach! Nie bójmy się marzyć, dążąc do ideałów sprawiedliwości i miłości społecznej, rodzących się z nadziei. Nie próbujmy rekonstruować przeszłości; przeszłość jest przeszłością, przed nami nowe rzeczy. Pan nam obiecał: «Oto ja czynię wszystko nowym». Zachęcamy się do marzeń o wielkich rzeczach, dążąc do tych ideałów, nie próbujmy rekonstruować historii, szczególnie tego, co było niesprawiedliwe i chore. Budujmy przyszłość, w której wymiar lokalny i globalny wzajemnie się ubogacają, gdzie każdy może wnieść swój udział, każdy powinien wnieść wkład swej kultury, swojej filozofii, swojej mentalności, gdzie może rozkwitać piękno i bogactwo mniejszych grup, także grup odrzuconych, bo jest w nich również piękno, i gdzie ci, którzy mają więcej angażują się, aby służyć i dawać więcej tym, którzy mają mniej

– powiedział Franciszek na zakończenie swojej katechezy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter