2 czerwca
piątek
Marianny, Marcelina, Piotra
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: "Jeśli Chrystus uznał nas za godnych, abyśmy śpiewali melodię Ewangelii, czy przestaniemy to czynić?"

Ocena: 0
1643

– Niech nie przestaje brzmieć pośród nas muzyka Ewangelii! – zaapelował papież Franciszek podczas spotkania ekumenicznego w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze. Wzięło w nim udział ponad tysiąc osób, przedstawiciele wszystkich wyznań i religii obecnych na Łotwie.

fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Niech nie przestaje rozbrzmiewać to, co pozwala naszemu sercu, by nadal marzyło i dążyło do pełnego życia, do którego Pan powołuje nas wszystkich: bycia Jego uczniami-misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy mówił papież Franciszek w czasie spotkania.

Witając Ojca Świętego w katedrze, protestancki arcybiskup J?nis Vanags podkreślił, że jest ona poświęcona Najświętszej Maryi Pannie. Stanowi miejsce modlitw i spotkań chrześcijan różnych wyznań. Pochowano w niej św. Meinrada, którego przed 830 laty papież Klemens III mianował pierwszym biskupem w krajach bałtyckich. Od tej pory ziemia ta należy do europejskiej przestrzeni i cywilizacji chrześcijańskiej. Abp Vanags dodał, że Ryga była również jednym z pierwszych miast, które przyjęły idee Reformacji 496 lat temu. Przypomniał, że wspólne życie chrześcijan nie zawsze było wolne od rywalizacji, konfliktów, a nawet przemocy. „Jednak ciężkie pół wieku pod sowieckim jarzmem ateistycznym boleśnie przypomniało, o co poprosiliśmy naszego Pana: «Aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we Mnie, a Ja w Tobie, aby i oni stanowili w Nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał».

Przełożony łotewskich luteranów podkreślił, że obecnie różne denominacje chrześcijańskie w tym kraju starają się dawać wiarygodne świadectwo poprzez dążenie do jedności. A jest to nie tylko wysiłek, ale i wielka radość. Wasza Świątobliwość, dziękujemy za Twoją wizytę apostolską i wierzymy, że da ona nową inspirację dla przyjaźni ekumenicznej i zachęci chrześcijan na Łotwie, by bardziej zbliżyć się do Chrystusa, tak aby być bliżej jedni drugich – powiedział arcybiskup J?nis Vanags.

Na początku swego przemówienia papież wyraził uznanie dla relacji szacunku, współpracy i przyjaźni między różnymi Kościołami chrześcijańskimi Łotwy. Odważę się powiedzieć, że jest to «ekumenizm żywy» i stanowi jedną z cech charakterystycznych Łotwy. Bez wątpienia jest to powód do nadziei i dziękczynienia – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty przypomniał, że katedra ewangelicko-augsburska od ponad 800 lat jest ważnym miejscem życia chrześcijańskiego Rygi, a w jej wnętrzu znajdują się jedne z najstarszych organów w Europie. Są one symbolem tego miasta i tej katedry. Zauważył, że dla mieszkańców są one częścią tożsamości, a dla turystów obiektem artystycznym, który trzeba poznać i sfotografować. Jednocześnie przestrzegł by mieszkańcy nie zamieniali się w turystów, dla których istotne elementy tożsamości stają się jedynie muzealną atrakcją turystyczną, nie poruszającą już serca.

Papież zauważył, że może się stać także z wiarą. Możemy przestać czuć się chrześcijanami będącymi u siebie i stać się turystami. Zaznaczył, że wówczas cała tradycja chrześcijańska może zostać sprowadzona do obiektu z przeszłości, zamkniętego w murach kościołów. Przestaje nadawać ton melodii zdolnej do poruszenia i inspirowania życia i serca tych, którzy jej słuchają. Ale chrześcijanie powołani są do ukazywania innym piękna swej wiary. W przeciwnym razie światu grozi zatracenie nadziei, radości, ufności, zdolności do pojednania, do walki o godność człowieka. Grozi mu zamknięcie w samotności i izolacji – przestrzegł Franciszek.

Ojciec Święty podkreślił także stale aktualną modlitwę Jezusa, aby wszyscy jego uczniowie stanowili jedno, „aby świat uwierzył” (J 17, 21). „Misja wciąż wzywa nas do jedności i domaga się od nas jedności” – powiedział papież. Dodał, że domaga się ona, aby muzyka Ewangelii nie przestała rozbrzmiewać na naszych placach.

Franciszek zaznaczył, że w obecnych niełatwych czasach Pan Jezus nadal wzywa i zaprasza swoich uczniów do przeżywania Ewangelii z radością, wdzięcznością i radykalizmem. Zachęcił, by nie dać się pokonać przez strach. „Jeśli Chrystus uznał nas za godnych, abyśmy śpiewali melodię Ewangelii, czy przestaniemy to czynić?” – zapytał.

Ojciec Święty podkreślił, że jedność do której Chrystus wzywa swoich uczniów jest zawsze jednością w kluczu misyjnym, wymagającą od chrześcijan wyjścia i dotarcia do serca postmodernistycznego społeczeństwa, w którym żyjemy. Uda nam się zrealizować tę misję ekumeniczną, jeśli pozwolimy, aby przeniknął nas duch Chrystusa, który jest w stanie rozbić uciążliwe schematy, w których zamierzamy Go uwięzić, i zaskakuje nas swą nieustanną boską kreatywnością – stwierdził papież.

„Niech nie przestaje brzmieć pośród nas muzyka Ewangelii! Niech nie przestaje rozbrzmiewać to, co pozwala naszemu sercu, by nadal marzyło i dążyło do pełnego życia, do którego Pan powołuje nas wszystkich: bycia Jego uczniami-misjonarzami pośród świata, w którym żyjemy” – powiedział Franciszek na zakończenie swego wystąpienia w katedrze ewangelicko-augsburskiej w Rydze.

Przy głównym wejściu papieża powitał abp Vanags oraz dziesięciu zwierzchników głównych wyznań chrześcijańskich na Łotwie. Papież przez chwilę modlił się przy grobie jednego z apostołów kraju św. Meinarda (Meinhard; ok.1130-96).

Modlitwy ekumeniczne odmówili: arcybiskup luterański, metropolita prawosławny, arcybiskup katolicki Zbigniew Stankiewicz oraz biskup baptysta. Przy wtórze pieśni odbyła się procesja dzieci do chrzcielnicy. Zebrani odmówili modlitwę "Ojcze nasz" i przekazali sobie znak pokoju. Spotkanie zakończyło błogosławieństwo abp Vanagsa i papieża.

Na niespełna 2 mln mieszkańców kraju ponad 1 mln 440 tys. to osoby deklarujące się jako wierzący, przy czym prawie połowa z nich to luteranie, następnie prawosławni i katolicy. Według najnowszych danych społeczność luterańska liczy ponad 700 tys. Znacznie spadła natomiast liczba katolików: z ponad 415 tys. w 2015 r. do 337 tys. Na drugie miejsce wyszli pod tym względem prawosławni, których jest ok. 370 tys. Inne wyznania to: staroobrzędowcy, baptyści, zielonoświątkowcy, ewangeliczni chrześcijanie, Adwentyści Dnia Siódmego i Świadkowie Jehowy.

Z luterańskiej katedry Franciszek pojechał do katolickiej katedrę św. Jakuba, gdzie będzie miało miejsce spotkanie z ok. 300 osobami w podeszłym wieku. Będą wśród nich osoby, które w sile wieku witały przed 25 laty św. Jana Pawła II a także ci, dzięki którym Kościół katolicki przetrwał 50 lat komunistycznych prześladowań. Wśród zaproszonych będą też przedstawiciele instytucji opiekujące się starszymi oraz dzieł charytatywnych.

Po spotkaniu w Archidiecezjalnym Domu Świętej Rodziny papież zje obiad z łotewskimi biskupami, czterema czynnymi i czterema seniorami, wśród których będzie 87-letni kard. J?nis Pujats.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 2 czerwca

Piątek, dzień Powszedni albo wspomnienie świętych męczenników Marcelina i Piotra
Śpiewajcie Panu pieśń nową, *
+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mk 11, 11-25
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
+ Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszBlog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter