8 grudnia
środa
Marii, Światozara, Makarego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek mniej popularny we Włoszech

Ocena: 0
3138

We Włoszech spada popularność papieża Franciszka. Jego pontyfikat pozytywnie ocenia 70 proc. mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. To 18 proc. mniej niż pięć lat temu.

fot. Vatican News

Tendencja ta jest widoczna także w północno-wschodniej części Włoch, gdzie historycznie oddziaływanie Kościoła zarówno na polu społecznym, politycznym, jak i terytorialnym było bardzo duże. Tam popularność Papieża spadła o 13 proc., z 93 proc. przed pięciu laty, do 80 proc. dziś.

Opinie komentatorów na temat tego stanu rzeczy są podzielone. Niektórzy uważają, że przyczyną spadku popularności Franciszka są zawiedzione oczekiwania tych, którzy spodziewali się większych zmian w Kościele. Inni twierdzą, że wpłynęło na to jasne stanowisko papieża w sprawie przyjmowania uchodźców i jego otwartość na najbardziej potrzebujących. Rodzi to obawy tych, którzy boją się zmian demograficznych i ruchów migracyjnych.

Znaczący wydaje się fakt, że coraz więcej młodych Włochów odchodzi od Kościoła. W tej grupie społecznej pozytywne oceny działalności papieża są najniższe. Wśród młodych między 15. a 24. rokiem życia popularność Franciszka wynosi 58 proc., a w grupie między 25. a 34. rokiem życia spada do zaledwie 55 proc.

Wyniki sondażu zostały opracowane na podstawie badań Obserwatorium na temat Północno-Wschodnich Włoch (Osservatorio su Nord Est).

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 9 grudnia

Czwartek, II Tydzień Adwentu
Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Diego Cuauhtlatoatzin
Pan jest łagodny i bardzo łaskawy.
+ Czytania liturgiczne (rok  C, II): Mt 11, 11-15
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

- Reklama -


E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter