25 czerwca
wtorek
Lucji, Wilhelma, Doroty
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek na Anioł Pański: módlmy się za misjonarzy!

Ocena: 0
1269

„Przynależność do Chrystusa i wypływający z niej styl życia nie izoluje człowieka wierzącego od świata, ale raczej czyni go aktywnym uczestnikiem posługi miłości na rzecz dobra wspólnego” – mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. W obchodzony dziś Światowy Dzień Misyjny papież Franciszek wezwał do modlitwy za misjonarzy, a szczególnie za tych, którzy są prześladowani lub zostali porwani w różnych częściach świata.

Fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty odniósł się do dzisiejszej Ewangelii (por. Mt 22, 15-21), która ukazuje Jezusa zmagającego się z obłudą swoich przeciwników. Próbują oni wpędzić go w pułapkę, stawiając pytanie, na które każda odpowiedź może być powodem do oskarżenia. „Czy wolno płacić podatek cezarowi, czy nie?” (w. 17). Jeśli Jezus odpowie, że nie, to okaże się buntownikiem sprzeciwiającym się panującej władzy, jeśli odpowie, że tak, zostanie uznany za zwolennika kultu cesarza.

Franciszek zwrócił uwagę, że Jezus odpowiadając: „oddajcie cezarowi to, co należy do cezara, a Bogu to, co należy do Boga” (w. 21) wznosi się ponad polemikę, w którą próbują uwikłać go przeciwnicy. Zauważa, że owszem, na monecie znajduje się wizerunek cezara, ale człowiek nosi w sobie obraz Boga, któremu jedynie zawdzięcza swoje istnienie i tylko jemu należy się najwyższa cześć.

W tym stwierdzeniu Jezusa znajdujemy nie tylko kryterium rozróżnienia pomiędzy sferą polityczną a religijną, ale także wyłaniają się tutaj jasne wytyczne dla misji wierzących wszystkich czasów, również dla nas dzisiaj. Płacenie podatków jest obowiązkiem obywateli, podobnie jak przestrzeganie sprawiedliwych praw państwowych. Jednocześnie należy uznać prymat Stwórcy w ludzkim życiu i w historii, respektując prawo Boga do tego, co do Niego należy.

– podkreślił Papież.

Ojciec Święty stwierdził, że właśnie w tym ma swoje źródło misja Kościoła i chrześcijan. Każdy, na mocy chrztu jest powołany do bycia żywą cząstką społeczności, kierując się wskazaniami Ewangelii i światłem Ducha Świętego. Należy w sposób pokorny i odważny angażować się w budowanie cywilizacji miłości, w której panuje sprawiedliwość i braterstwo.

Przemawiając po modlitwie „Anioł Pański” Ojciec Święty nawiązał do tematu Dnia: „Oto ja, poślij mnie!". Wskazał, że „każdy chrześcijanin jest powołany do nawiązywania więzów wspólnoty braterskiej”. Dotyczy to szczególnie misjonarzy i misjonarek: kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich, „którzy sieją Ewangelię na wielkim polu świata”.

Franciszek życzył na zakończenie, aby Najświętsza Maryja Panna pomagała wszystkim unikać jakiejkolwiek obłudy oraz być uczciwymi i twórczymi obywatelami.

Niech także wspiera nas, uczniów Chrystusa, w misji dawania świadectwa, że Bóg jest centrum i sensem życia

– mówił Papież.

Ojciec Święty podziękował Bogu „za długo oczekiwane uwolnienie księdza Pier Luigi Maccalliego, który został porwany dwa lata temu w Nigrze”.

Nadal módlmy się za misjonarzy i katechetów prześladowanych lub porwanych w różnych częściach świata

– poprosił Franciszek.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 czerwca

Wtorek, XII Tydzień zwykły
Dzień powszedni
Ja jestem światłością świata,
kto idzie za Mną, będzie miał światło życia.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 7, 6. 12-14
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter