„Duch Święty wnosi w nasz dzień dzisiejszy aktualność Jezusa zmartwychwstałego i żyjącego” – powiedział papież w rozważaniu przed modlitwą Regina Coeli w uroczystość Pięćdziesiątnicy. Franciszek zwrócił uwagę, że Duch Święty naucza i przypomina nam to, co powiedział Chrystus. Z kolei w swoim przesłaniu po modlitwie wezwał przywódców światowych do zakończenia wojny na Ukrainie.
Papież zaznaczył, że Duch Święty nauczając pozwala pokonać przeszkodę w doświadczeniu wiary, jaką stanowi dystans: zarówno ten między Ewangelią a życiem codziennym, jak również ten historyczny, dzielący nas od czasów, kiedy żył i działał Jezus. Duch Święty łączy nauczanie Jezusa z każdym czasem i każdą osobą. Dzięki Niemu, słowa Chrystusa stają się żywe oraz przemawiają do nas dzisiaj i ukierunkowują nasze działania. Kiedy Duch Święty naucza, uaktualnia je i sprawia, że wiara staje się ciągle młoda. On sprawia, że wiara nadąża za duchem czasu.
Duch Święty przywraca Ewangelię naszemu sercu. Podobnie było z Apostołami: wiele razy słyszeli Jezusa, ale nie za bardzo Go rozumieli. Nam przydarza się to samo. Lecz od dnia Pięćdziesiątnicy, dzięki Duchowi Świętemu, pamiętają i rozumieją
– podkreślił papież.
Przyjmują Jego słowa jako przeznaczone właśnie dla nich i przechodzą od wiedzy, od znajomości z pamięci, do żywej, uświadomionej i radosnej relacji z Panem. Czyni to Duch Święty. On jest sprawcą przejścia od poznania ze słyszenia do osobistego poznania Jezusa, który wkracza do serca. W ten sposób Duch Święty zmienia nasze życie: sprawia, że myśli Jezusa stają się naszymi myślami. Czyni to, przypominając nam Jego słowa, umieszczając w sercu słowa Jezusa.
Papież zwrócił uwagę, że bez Ducha Świętego, który uobecnia nam Jezusa, wiara staje się pozbawiona pamięci. Nie powinniśmy być chrześcijanami bez pamięci. Wtedy każda przeciwność, znużenie czy kryzys mogą sprawić, że zapomnimy o miłości Jezusa i popadniemy w zwątpienie oraz lęk.
Środkiem zaradczym jest przyzywanie Ducha Świętego. Czyńmy to często, zwłaszcza w ważnych momentach, przed podjęciem trudnych decyzji i w niełatwych sytuacjach. Weźmy do ręki Ewangelię i przyzywajmy Ducha Świętego. Możemy powiedzieć w następujący sposób: «Przyjdź, Duchu Święty, przypomnij mi Jezusa, oświeć moje serce». Następnie otwórzmy Ewangelię i powoli czytajmy mały fragment. A Duch Święty sprawi, że będzie on przemawiać do naszego życia. Niech Dziewica Maryja, pełna Ducha Świętego, rozpali w nas pragnienie modlitwy do Niego i przyjęcia Słowa Bożego.
- dodał Ojciec Święty.
Po modlitwie Regina Coeli papież Franciszek kolejny raz wezwał przywódców światowych do zakończenia wojny na Ukrainie.
Nie doprowadzajcie ludzkości do ruiny, proszę! Niech odbędą się prawdziwe negocjacje, prowadzącego do trwałego rozwiązania konfliktu
– apelował Ojciec Święty.
Ścierają się narody, zabijają się nawzajem, ludzie są wypędzani ze swoich domów, zamiast do nich wracać. Ponieważ furia zniszczenia i śmierci szaleje, a konflikty zaogniają się, powodując eskalację, zwiększającą niebezpieczeństwo dla wszystkich, ponawiam mój apel do przywódców narodów: proszę, nie doprowadzajcie ludzkości do ruiny! Nie doprowadzajcie ludzkości do ruiny, proszę! Niech odbędą się prawdziwe negocjacje w sprawie zawieszenia broni i trwałego rozwiązania konfliktu. Usłyszcie rozpaczliwy krzyk cierpiących ludzi – widzimy ich cierpienie codziennie w mediach – szanujcie ludzkie życie i powstrzymajcie makabryczne niszczenie miast i wsi na wschodzie Ukrainy. Nie ustawajmy, proszę, w modlitwie i dążeniu do pokoju.
Na zakończenie papież przypomniał o beatyfikowanych wczoraj w Bejrucie kapucynach, Leonardzie Melkim i Tomaszu Salehu, męczennikach zamordowanych z nienawiści do wiary w Turcji na początku XX w. Podkreślił, że ich świadectwo to dowód niezachwianej ufności Bogu, które nas umacnia.
Franciszek przyznał, że z satysfakcją przyjął przedłużenie rozejmu w Jemenie o kolejne dwa miesiące. Wyraził nadzieję, że jest to krok w stronę definitywnego zakończenia tego krwawego konfliktu, który doprowadził do jednego z najpoważniejszych kryzysów humanitarnych naszych czasów.
Papież zapewnił także o modlitwie za ofiary osunięć ziemi spowodowanych ulewnymi deszczami w Brazylii. Wyraził również swoją solidarność z rybakami, którym z powodu wzrostu cen paliwa grozi bankructwo oraz zapewnił o swojej modlitwie za wszystkich pracowników poszkodowanych przez skutki konfliktu na Ukrainie.