19 września
czwartek
Januarego, Konstancji, Teodora
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek na początek nowego roku: porzućmy egoizm na rzecz troski

Ocena: 0
624

Do tego, aby w nowym roku zastępować egoizm troską o życie i dusze ludzkie, która jest wyrazem miłości, zachęcał papież Franciszek w rozważaniu przed południową modlitwą Anioł Pański w Nowy Rok.

Ojciec Święty zachęcił wiernych do zwrócenia się ku Matce Bożej i do modlitwy za jej wstawiennictwem w intencji zmarłego 31 grudnia papieża seniora Benedykta XVI.

Wszyscy razem, jednym sercem i duszą, dziękujemy Bogu za dar tego wiernego sługi Ewangelii i Kościoła 

- mówił papież.

Następnie zachęcił wiernych do tego, by brać przykład z Maryi i w nowym roku uczyć się od niej troski, będącej wyrazem miłości, a zarazem charakterystyczną cechą macierzyństwa.

Troska: to także język Matki Boga 

- przekonywał papież, zapraszając do wspólnej kontemplacji sceny Bożego Narodzenia i postawy Maryi wobec nowonarodzonego Dzieciątka Jezus.

Przypomniał też, by w Światowym Dniu Pokoju pamiętać szczególnie o trosce o przyszłość świata.

W obliczu przeżywanych kryzysów osobistych i społecznych, w obliczu tragedii wojny, jesteśmy wezwani do tego, aby z odpowiedzialnością i współczuciem sprostać wyzwaniom naszego świata. A możemy to uczynić, jeśli będziemy troszczyli się o siebie nawzajem i jeśli, wszyscy razem, zatroszczymy się o nasz wspólny dom 

- zaapelował, przyzywając wstawiennictwa Matki Bożej, jako nauczycielki współczucia i troski.

Pełny tekst papieskiego rozważania:

Drodzy bracia i siostry, dzień dobry i szczęśliwego Nowego Roku!

Początek nowego roku powierzony jest Najświętszej Maryi Pannie, której dzisiaj oddajemy hołd jako Świętej Bożej Rodzicielce. W tych godzinach przywołujemy jej wstawiennictwa w szczególności za emerytowanego papieża Benedykta XVI, który odszedł z tego świata wczoraj rano. Wszyscy razem, jednym sercem i duszą, jednoczymy się w dziękczynieniu Bogu za dar tego wiernego sługi Ewangelii i Kościoła. Widzieliśmy ostatnio w telewizji, w programie "A Sua Immagine" całą działalność i całe życie papieża Benedykta.

Kontemplując wciąż Maryję w grocie, w której narodził się Jezus, możemy zadać sobie pytanie: jakim językiem przemawia do nas Panna Najświętsza? W jaki sposób mówi Maryja? Czego możemy się od niej nauczyć na ten rozpoczynający się rok? Możemy powiedzieć: Maryjo, naucz nas, co mamy czynić w tym roku?

Właściwie, jeśli obserwujemy scenę, którą przedstawia nam dzisiejsza liturgia, zauważamy, że Maryja nie mówi. Z zadziwieniem przyjmuje tajemnicę, którą przeżywa, zachowuje wszystko w swoim sercu, a przede wszystkim troszczy się o Dzieciątko, które - jak mówi Ewangelia – „leżało w żłobie” (Łk 2,16). Ten czasownik „położyć” oznacza złożenie troskliwe i mówi nam, że językiem Maryi jest język macierzyństwa: z czułością opiekować się Dzieciątkiem. Na tym polega wielkość Maryi: podczas gdy aniołowie się radują, przybywają pasterze i wszyscy głośno wysławiają Boga z powodu tego wydarzenia, które się dokonało, Maryja nie mówi, nie zabawia gości, tłumacząc, co się Jej przydarzyło, nie staje w centrum uwagi. My lubimy znajdować się w centrum uwagi. Ona tego nie czyni, przeciwnie: w centrum stawia Dzieciątko, troszcząc się o Nie z miłością. Pewna poetka napisała, że Maryja „potrafiła też uroczyście milczeć, [...] bo nie chciała stracić z oczu swojego Boga” (A. MERINI, Corpo d'amore. Un incontro con Gesù, Milano 2001, 114).

Jest to typowy język macierzyństwa: czułość opiekuńczości. Istotnie, po tym, jak nosiły w swoim łonie przez dziewięć miesięcy dar tajemniczego cudu, matki nadal stawiają swoje dzieci w centrum całej uwagi: karmią je, trzymają w ramionach, układają delikatnie w kołysce. Troska: to także język Matki Boga, język matki: troska...

Bracia i siostry, jak wszystkie matki, Maryja nosi w swoim łonie życie i w ten sposób mówi nam o naszej przyszłości. Ale jednocześnie przypomina nam, że jeśli naprawdę chcemy, by Nowy Rok był dobry, jeśli chcemy odbudować nadzieję, musimy porzucić język, gesty i wybory inspirowane egoizmem i nauczyć się języka miłości, którym jest troska. Troska jest nowym językiem, który przeciwstawia się mowie egoizmu. Naszym obowiązkiem jest dbanie o nasze życie, nasz czas, nasze dusze; dbanie o stworzenie i środowisko, w którym żyjemy; a jeszcze bardziej dbanie o naszych bliźnich, tych, których Pan postawił obok nas, jak również o naszych braci i siostry, którzy są w potrzebie i domagają się naszej uwagi i współczucia. Patrząc na Maryję, która troszczy się o Dzieciątko, uczmy się i my troszczyć się o innych, a także o siebie samych, troszcząc się o zdrowie wewnętrzne, o życie duchowe, o miłość.

Obchodząc dziś Światowy Dzień Pokoju, uświadommy sobie powierzoną nam odpowiedzialność za budowanie przyszłości: w obliczu przeżywanych kryzysów osobistych i społecznych, w obliczu tragedii wojny, „jesteśmy wezwani do tego, aby z odpowiedzialnością i współczuciem sprostać wyzwaniom naszego świata” (Orędzie na LVI Światowy Dzień Pokoju, 5). A możemy to uczynić, jeśli będziemy troszczyli się o siebie nawzajem i jeśli, wszyscy razem, zatroszczymy się o nasz wspólny dom.

Błagajmy Maryję Najświętszą, Matkę Boga, aby w tej epoce skażonej nieufnością i obojętnością uczyniła nas zdolnymi do współczucia i troski, zdolnymi, aby „wzruszyć się i zatrzymać wobec drugiego człowieka, ilekroć jest to konieczne” (Adhortacja apostolska Evangelii gaudium, 169).

++++++++++++++++++++++

O to, aby środki przeznaczane na wojnę i zbrojenia, służyły rozwojowi, edukacji, żywności i zdrowiu, apelował papież Franciszek na zakończenie modlitwy „Anioł Pański” papież Franciszek.

Na zakończenie południowej modlitwy w Światowym Dniu Pokoju, papież zwrócił się do wiernych z pozdrowieniami i życzeniami noworocznymi. Nawiązał też do trwającej na Ukrainie wojny.

W tym dniu, który św. Paweł VI chciał poświęcić modlitwie i refleksji na temat pokoju na świecie, jeszcze mocniej czujemy, jak niemożliwy do zaakceptowania jest kontrast wojny, która na Ukrainie w innych regionach sieje śmierć i zniszczenie. Jednak nie tracimy nadziei, ponieważ wierzymy Bogu, który w Jezusie Chrystusie otworzył nam drogę pokoju. Doświadczenie pandemii uczy nas, że nikt nie może sam się ocalić, ale, że wspólnie możemy podążać drogami pokoju i rozwoju. Na całym świecie, wszystkie narody wznoszą wołanie: nie dla wojny! Nie dla zbrojeń! Niech środki będą przeznaczane na rozwój, zdrowie, żywność, edukację, pracę.

Wśród angażujących się na rzecz pokoju, papież Franciszek wymienił m.in. Wspólnotę Sant'Egidio, dziękując jej za podejmowane inicjatywy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 września

Czwartek, XXIV Tydzień zwykły
Przyjdźcie do Mnie wszyscy,
którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Łk 7, 36-50
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

Nowenna do św. Ojca Pio

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter