20 października
środa
Ireny, Kleopatry, Jana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek o starości: to nie choroba, ale przywilej "bycia podobnym do Jezusa"

Ocena: 5
646

„Proszę was, módlcie się, bo jestem trochę stary i trochę chory, ale nie bardzo” – napisał papież Franciszek w liście do sędziwych księży z włoskiego regionu Lombardii. W miejscowości Caravaggio koło Bergamo, wraz ze swymi biskupami, także emerytami, wzięli oni udział w Dniu Braterstwa. Podczas specjalnej Mszy św. modlili się za kapłanów, którzy zmarli we Włoszech z powodu koronawirusa.

Fot. cathopic.com

W liście do kapłanów seniorów Ojciec Święty napisał, że „przeżywają fazę starości, która nie jest chorobą, ale przywilejem”. Wskazał, że jest to przywilej „bycia podobnym do Jezusa, który cierpi, i niesienia krzyża tak jak On”. Podkreślił, że wspólnota opiekująca się chorymi jest „mocno zakorzeniona w Jezusie”.

W tej wspólnocie starsi księża nie są jedynie „przedmiotem opieki”, ale „aktywnymi protagonistami” ponieważ niosą w sobie marzenia pełne pamięci, które są bardzo ważne dla młodych pokoleń.

- podkreślił papież.

Franciszek zauważył, że z dziedzictwa ich życia wypływa limfa, która może pomóc owocować życiu chrześcijańskiemu i kapłańskiej posłudze.

Podczas spotkania, na które swój list wysłał Ojciec Święty, wspominano kapłanów, którzy w czasie pandemii zmarli na koronawirusa. Mowa o prawie 300 księżach. 92 z nich pochodziło z Lombardii, która w minionym roku była epicentrum pandemii we Włoszech.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 października

Środa, XXIX Tydzień zwykły
Wspomnienie św. Jana Kantego, prezbitera
Czuwajcie i bądźcie gotowi, bo o godzinie,
której się nie domyślacie,
Syn Człowieczy przyjdzie.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Łk 12,39-48
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYNajczęściej czytane komentarze

- Reklama -

E-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter