Po 15-miesięcznej przerwie Franciszek po raz kolejny uda się w podróż zagraniczną. W dniach 5 - 8 marca złoży wizytę w Iraku. Potwierdził to dzisiaj rzecznik Watykanu Matteo Bruni z Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, informując, że papież uda się tam na zaproszenie władz państwowych i miejscowego Kościoła. Odwiedzi Bagdad, Ur, Irbil, Mosul i Karakosz na równinie Niniwy. Szczegółowy program podróży zostanie ogłoszony później, z uwzględnieniem rozwoju kryzysu sanitarnego na świecie.
Podróż papieska do Iraku planowana była od dłuższego czasu. Papież Franciszek po raz pierwszy zapowiedział ją już w czerwcu 2019 r. podczas audiencji dla Dzieł Pomocy Kościołom Wschodnim ROACO. Stwierdził wówczas, że chciałby się udać do tego kraju w 2020 r. Zamiar ten został potwierdzony również podczas audiencji dla prezydenta Iraku Barhama Saliha w styczniu bieżącego roku. Podróż jednak nie doszła do skutku najpierw ze względów bezpieczeństwa, później z powodu wybuchu epidemii koronawirusa.
Irbil to stolica irackiego Kurdystanu. Miasto Mosul, zdobyte przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w 2014 roku, było od 2016 roku miejscem ciężkich walk prowadzonych z nimi przez armię iracką. W lipcu 2017 roku rząd Iraku ogłosił wyzwolenie Mosulu z rąk bojowników IS.
Szczególnie symboliczną wymowę będzie miała wizyta Franciszka w chrześcijańskim mieście Karakosz, zniszczonym przez Państwo Islamskie. Będzie ona hołdem dla prześladowanych w tym rejonie chrześcijan.
Ur, ziemię Abrahama, pragnął odwiedzić święty Jan Paweł II w 2000 roku, który był Rokiem Świętym Wielkiego Jubileuszu. Ostatecznie wizyta ta nie doszła do skutku. W jej miejsce zorganizowano symboliczną duchową pielgrzymkę. W tej uroczystości w Watykanie 23 lutego 2000 roku uczestniczyli poprzez telemost wierni Kościoła chaldejskiego w Iraku, zgromadzeni w katedrze św. Józefa w Bagdadzie.
Podróż Franciszka do Iraku będzie pierwszą pielgrzymką od wybuchu pandemii Covid-19. W listopadzie 2019 roku papież odwiedził Tajlandię i Japonię.