19 kwietnia
piątek
Adolfa, Tymona, Leona
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek podziękował szczyrkowskim luteranom za medal

Ocena: 0
394

– Papież Franciszek podziękował luteranom ze Szczyrku za ofiarowany mu medal wybity przez nich z okazji 500-lecia Reformacji – powiedział w środę ks. Jan Byrt. W liście z Watykanu podkreślono, że chrześcijan różnych wyznań więcej łączy niż dzieli.

fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

– W liście zacytowane zostały słowa Franciszka wypowiedziane rok temu podczas spotkania ekumenicznego w Malmoe: "Dziękuję Bogu za wspólne upamiętnienie 500-lecia Reformacji, które przeżywamy z odnowionym duchem i świadomością, że jedność między chrześcijanami jest priorytetem, bo uznajemy, iż więcej jest tego, co nas łączy niż dzieli" – powiedział luterański duchowny ze Szczyrku.

Papież pozdrowił też szczyrkowskich luteran. – Cieszymy się bardzo, bo list z podziękowaniami nadszedł tuż przed Świętem Reformacji w Kościele Ewangelickim, które przypada 31 października – dodał ks. Byrt.

Medal w kształcie Róży Lutra został wybity z okazji 500-lecia Reformacji. Luteranie ze Szczyrku honorują nim wybitne postacie życia społecznego i politycznego, kierujące się w życiu Ewangelią. Posiadają go m.in. były premier i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także skoczkowie narciarscy Piotr Żyła i Maciej Kot.

Medal zaprojektowali parafianie ze Szczyrku. Na awersie znajduje się złota Róża Lutra, godło reformacji i symbol Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Na rewersie wygrawerowane zostały cztery fundamenty Reformacji: "Tylko Jezus. Tylko wiara. Tylko Pismo Święte. Tylko łaska". Został wykonany z mosiądzu.

Ks. Jan Byrt znany jest z niekonwencjonalnych pomysłów promujących wiarę i sport. Na stokach rozdawał narciarzom Biblię. Zimą rozdaje dzieciom sprzęt narciarski, a latem rowery. Obok kościoła w Szczyrku tworzy ogród, w którym drzewa sadzą politycy, samorządowcy i sportowcy.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim, gdzie trendy reformacyjne dotarły wkrótce po ogłoszeniu w 1517 r. tez reformacyjnych przez Marcina Lutra. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych.

Marek Szafrański (PAP)

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 kwietnia

Piątek, III Tydzień wielkanocny
Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije,
trwa we Mnie, a Ja w nim jestem.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 52-59
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter