29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek w Ameryce Łacińskiej

Ocena: 0
2327
Papież Franciszek zakończył pielgrzymkę do trzech krajów Ameryki Łacińskiej – Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju. Była to jego dziewiąta podróż zagraniczna.

U siebie w domu

Pierwszym etapem pielgrzymki był Ekwador, liczący 15,5 mln mieszkańców, z których 87,4 proc. stanowią katolicy. Ewangelizacja rozpoczęła się tu w 1535 r. w mieście Portoviejo. Miejscowy Kościół boryka się z niedostatkiem duchowieństwa. Kraj jest biedny, panoszy się korupcja i występują różne przejawy niesprawiedliwości społecznej. Specyfiką Ekwadoru jest stosunkowo duży odsetek ludności pochodzenia indiańskiego.

Papież Franciszek odprawił w Ekwadorze dwie Msze Święte. W największym mieście, Guayaquil, pierwsza z nich zgromadziła ponad 600 tys. wiernych. Franciszek nawiedził miejscowe sanktuarium Miłosierdzia Bożego. – Rodzina jest wielkim bogactwem społecznym, którego inne instytucje nie mogą zastąpić. Musi być wspomagana i stymulowana – mówił papież. Zwrócił uwagę, że rodzina tworzy także mały Kościół, „Kościół domowy”, który wraz z życiem przekazuje czułość i miłosierdzie Boga.

Po Mszy Franciszek udał się do Centrum Edukacyjnego Javier, prowadzonego przez jezuitów. Po powrocie do stolicy, Quito, papież spotkał się z prezydentem Rafaelem Correą. W katedrze Franciszek pomodlił się przed Najświętszym Sakramentem i oddał cześć Matce Bożej. Pozdrowił obecnych w świątyni wiernych.

7 lipca w Quito Franciszek po spotkaniu z biskupami Ekwadoru odprawił w Parku Dwusetlecia Mszę w intencji ewangelizacji narodów. W homilii często powracał do tekstu swojej adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium. Nawiązując do nazwy miejsca, w którym odprawiana była Msza Święta – Parku Dwusetlecia – przypomniał, że dotyczy ona „dwusetlecia Krzyku o Niepodległość Hiszpańskiej Ameryki”. Dodał, że był to krzyk zrodzony ze świadomości braku swobód, bycia uciskanymi i grabionymi oraz uzależnionymi od korzyści tych, którzy aktualnie sprawują władzę. Franciszek podkreślił, że ewangelizacja nie polega na „grzmiących słowach” ani stosowaniu skomplikowanych technik, lecz płynie „z radości Ewangelii”. Nie polega też na uprawianiu prozelityzmu, który jest „karykaturą ewangelizacji”, ale na „przyciąganiu oddalonych swoim świadectwem, na pokornym zbliżaniu się do tych, którzy uważają, że są daleko od Boga i od Kościoła, do zalęknionych lub obojętnych”.

Po Mszy nastąpiło spotkanie z przedstawicielami szkół i uniwersytetów Ekwadoru, a także z przedstawicielami życia publicznego. Papież powiedział, że w Quito jest „u siebie w domu”. W przemówieniu podkreślił, że społeczeństwo wygrywa, kiedy każda osoba, każda grupa społeczna „czuje się naprawdę u siebie w domu” i nikt nie jest wykluczony. 8 lipca Franciszek odwiedził dom opieki dla starców, prowadzony przez misjonarki miłości w Tumbaco koło Quito, a w sanktuarium maryjnym w El Quinche spotkał się z duchowieństwem, osobami zakonnymi i seminarzystami.

Ziemia, dom i praca

Drugim etapem papieskiej podróży była Boliwia, gdzie chrześcijaństwo dotarło w 1535 r. Jako pierwsi ewangelizowali kraj franciszkanie. Dziś na 11,5 mln mieszkańców 78 proc. stanowią katolicy. Stosunki między Kościołem a państwem są napięte, od kiedy w 2006 r. władzę objął marksizujący socjalista prezydent Evo Morales, pierwszy Indianin na tym stanowisku. Biskupi wielokrotnie krytykowali władze za brak szczerego dialogu, poszanowania godności człowieka i zasad demokratycznych. Episkopat sprzeciwiał się również depenalizacji aborcji, a także stawał zdecydowanie w obronie Indian. Boliwia od lat boryka się z plagą narkotyków.

Podczas spotkania prezydent Evo Morales przekazał Ojcu Świętemu krucyfiks w kształcie sierpa i młota (!). „To nie jest dobre!” – odpowiedział papież, który przekazał prezydentowi obraz Salus Populi Romani.

Podczas Mszy Świętej z udziałem miliona wiernych celebrowanej w Santa Cruz de la Sierra papież zainaugurował V Krajowy Kongres Eucharystyczny. W homilii przestrzegł przed rozpaczą, gdyż wtedy bardzo łatwo zdobywa sobie miejsce logika dzisiejszego świata, która próbuje przemienić wszystko w przedmiot wymiany, konsumpcji, targowania się. „Logika, która usiłuje pozostawić miejsce dla bardzo niewielu, odrzucając tych wszystkich, którzy «nie produkują», których uważa się za niezdolnych lub niegodnych, gdyż pozornie „nie mogą nam nic dać” – mówił Franciszek.

Po Mszy w szkole Don Bosco papież spotkał się z kapłanami, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Zachęcał duchownych, aby nie poddawali się duchowości zappingu (bezrefleksyjności), polegającej na obojętności, przechodzeniu obok problemów, pokusie oswajania się z bólem, przyzwyczajania się do niesprawiedliwości i przekonania, że one nas nie dotyczą – ale aby przyjmowali postawę świadków miłosierdzia. „Nie dlatego, że jesteśmy wyjątkowi, nie dlatego, że jesteśmy lepsi, nie dlatego, że jesteśmy funkcjonariuszami Boga, ale tylko dlatego, że jesteśmy wdzięcznymi świadkami miłosierdzia, które nas przemienia” – powiedział papież.

W ośrodku wystawowym Expo Feria Franciszek wziął udział w II Spotkaniu Światowych Ruchów Ludowych. Zapewnił, że podobnie jak Ruchy Ludowe opowiada się za ziemią, domem i pracą dla wszystkich. „Powiedziałem to i powtarzam raz jeszcze: są to święte prawa. Warto, warto o nie walczyć. Niech krzyk wykluczonych zostanie usłyszany w Ameryce Łacińskiej i na całej ziemi” – powiedział papież. Przypomniał, że w imię Boga popełniono wiele poważnych grzechów przeciwko rdzennym mieszkańcom Ameryki. Na zakończenie podkreślił, że los ludzkości jest nie tylko w rękach przywódców wielkich mocarstw i elit, ale jest on przede wszystkim w rękach ludów – w ich zdolności do organizowania się, a także w ich rękach, które nawadniają pokorą i pewnością ten proces zmian.

10 lipca papież odwiedził Ośrodek Resocjalizacji w Palmasola, największą placówkę penitencjarną kraju.

Na cześć kobiet paragwajskich

Ostatnim etapem papieskiej pielgrzymki był Paragwaj, w którym Kościół jest obecny od połowy XVI w. Pierwsi misjonarze hiszpańscy przybyli tu w 1542 r. Ogromne zasługi w ewangelizacji Paragwaju położyli jezuici, którzy zakładali tu swoje redukcje. Wśród 6,8 mln mieszkańców 93 proc. stanowią katolicy. Kościół boryka się jednak z brakiem powołań kapłańskich. Bardzo dba o rdzenną ludność tubylczą. To dzięki Kościołowi znalazł się w konstytucji zapis zapewniający ochronę Indian. I dziś Kościół wielokrotnie występuje w ich obronie, gdy odbiera się im ziemię.

Już pierwszego dnia wizyty Franciszek spotkał się z prezydentem Horacio Manuelem Cartesem. „Pamięć osadzona mocno na sprawiedliwości, daleka od uczuć zemsty i nienawiści, przemienia przeszłość w źródło natchnienia do budowania przyszłości współżycia i harmonii, czyniąc z nas ludzi świadomych tragedii i bezsensu wojny” – powiedział papież i dodał: „Nigdy więcej bratobójczej wojny! Budujmy zawsze pokój!”. Franciszek pochwalił też przemiany demokratyczne, jakie od wielu lat mają miejsce w Paragwaju, i zachęcił do dalszego umacniania struktur i instytucji demokratycznych.

11 lipca Franciszek odwiedził szpital im. Dzieci z Acosta ?u w Asunción. Przez pół godziny odwiedzał sale, w których leżą chore dzieci. Następnie udał się do miasta Caacupé, położonego 40 km od Asunción, gdzie w tamtejszym sanktuarium maryjnym odprawił Mszę Świętą. W homilii w sposób szczególny Franciszek zwrócił się do kobiet i matek paragwajskich, które z wielkim męstwem i samozaparciem umiały podnieść kraj wykrwawiony, znajdujący się na dnie, pogrążony przez wojnę.

Po obiedzie i odpoczynku w nuncjaturze Franciszek odwiedził Instytut św. Rafała w Asunción, gdzie spotkał się z terminalnie chorymi. Później na stadionie spotkał się z przedstawicielami organizacji społecznych z całego Paragwaju. W przemówieniu przestrzegł przed „kultem starożytnego złotego cielca”, który znalazł nową i okrutną wersję w bałwochwalstwie pieniądza i w dyktaturze ekonomii bez ludzkiej twarzy. Przypomniał, że osoby powołane do udziału w rozwoju gospodarczym, przedsiębiorcy, politycy, ekonomiści mają za zadanie czuwać nad tym, aby wzrost gospodarczy miał zawsze ludzkie oblicze, przede wszystkim przez zapewnienie pracy. „Na pierwszym miejscu w gospodarce, w przedsiębiorstwie, w polityce stoi osoba i środowisko, w którym żyje” – zaznaczył Ojciec Święty.

W ostatnim dniu pielgrzymki do Paragwaju Franciszek odwiedził ubogą dzielnicę Ba?ado Norte w Asunción, która jest często zalewana przez rzekę Paragwaj. Tam odprawił Mszę dla 1,5 mln wiernych, z których 300 tys. przybyło z Argentyny. W homilii Franciszek podkreślił, że Kościół jest matką, która umie gościć zwłaszcza tych, którzy przeżywają największe trudności. Wskazał na gościnność okazywaną: głodnemu, spragnionemu, przybyszowi, nagiemu, choremu, więźniowi, trędowatemu, prześladowanym, bezrobotnym, okazywaną wobec tego, kto myśli inaczej niż my, kto nie ma w sobie wiary lub ją utracił, gościnność dla różnych kultur i okazaną grzesznikowi.

Późnym popołudniem na bulwarze Costanera Franciszek spotkał się z młodzieżą i zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej modlitwy, aby Jezus dał im serce wolne, aby nie być niewolnikami wszystkich zasadzek świata, wygodnictwa, dobrego życia, wad, fałszywej wolności czynienia tego, „co mi się w danej chwili podoba”. „Proście o to każdego dnia” – apelował papież.

Na stołecznym lotnisku im. Silvio Pettirossiego papieża żegnał prezydent kraju Horacio M. Cartes Jara.

KAI/WŚ
fot. PAP/EPA/Bolivian Information Agency
Idziemy nr 29 (512), 19 lipca 2015 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter