20 marca
poniedziałek
Klaudii, Eufemii, Maurycego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek: wspaniała młodość prowadzi do szczodrej starości

Ocena: 4.5
761

Po ogłoszeniu we wtorek orędzia na II Dzień Dziadków i Osób Starszych (24 lipca) podczas środowej audiencji ogólnej papież Franciszek, kontynuując tę problematykę, której od kilku tygodni poświęca swój cykl katechez, mówił o znaczeniu dobrze przeżytej młodości dla przeżywania wielkodusznie okresu starości. Tym razem Ojciec Święty nawiązał do biblijnej postaci Judyty. Papież zachęcił także do modlitwy różańcowej o pokój oraz zwrócił się z pozdrowieniami do pielgrzymów z Polski.

Fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Franciszek przypomniał, że Judyta będąc młodą i pełną zalet żydowską wdową obroniła Izraela przed jego wrogami. Następnie powróciła do swojego miasta, Betulii, gdzie przeżywa piękną starość, aż do stu pięciu lat. Zauważył, że można by powiedzieć, iż nadszedł czas jej emerytury i dodał, że heroizm to nie tylko bohaterstwo wielkich wydarzeń, lecz często można go odnaleźć w wytrwałej miłości okazanej trudnej rodzinie i na rzecz zagrożonej wspólnoty.

Mówiąc o długim życiu Judyty Ojciec Święty zauważył, że także dzisiaj często po przejściu na emeryturę pozostaje nam jeszcze wiele lat życia. Dla niektórych jest to okres odpoczynku po wymagających zajęciach, ale dla innych wiąże się z niepokojem i obawami. Rodzą się pytania, co robić z czasem wolnym. Niekiedy radością w tym okresie życia jest opieka nad wnukami, chociaż nie zawsze jest to możliwe. Papież zachęcił, aby starać się czynić współistnienie pokoleń bardziej ludzkim, bardziej serdecznym, bardziej sprawiedliwym w nowych warunkach współczesnych społeczeństw. Jednocześnie wskazał, że ten okres życia wymaga też pozostawienia po sobie dobrego dziedzictwa mądrości, czułości, darów dla rodziny i wspólnoty: dziedzictwa dobra, a nie tylko dóbr.

Franciszek przytoczył przykład Judyty, która w podeszłym wieku „niewolnicę swoją obdarzyła wolnością”. Zauważył, że w starszym wieku człowiek jest w stanie dostrzec rzeczy, które wcześniej mu umykały. Podkreślił, że Pan Bóg obdarza talentami także osoby starsze. Dlatego

życie naszych wspólnot musi umieć cieszyć się z talentów i charyzmatów tak wielu osób starszych, które z racji metryki są już emerytami, ale stanowią bogactwo, które należy docenić. Wymaga to ze strony samych osób starszych twórczej i nowej uwagi, wielkodusznej dyspozycyjności. Dawne umiejętności aktywnego życia tracą swoją rolę przymusu i stają się bogactwem daru: nauczanie, doradzanie, budowanie, opieka, słuchanie... Najlepiej na rzecz osób znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji, których nie stać na naukę lub które są skazane na samotność

– stwierdził papież.

Judyta nie jest emerytką, która melancholijnie przeżywa swoją pustkę: to pełna pasji starsza kobieta, która wypełnia darami czas, jaki daje jej Bóg

– powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

Kolejny raz - pozdrawiając pielgrzymów przybyłych na audiencję środową - papież Franciszek wezwał także do modlitwy różańcowej w intencji pokoju. Do szczególnej modlitwy o pokój Franciszek zachęcił Niemców i portugalskich pielgrzymów zmierzających w tych dniach do sanktuarium w Fatimie. Wstawiennictwu Matki Bożej zawierzył trudności naszych czasów oraz gorące pragnienie pokoju w świecie.

Przeprosił też, że ze względu na problemy z kolanem nie będzie w stanie podejść do wiernych. Biskupów uczestniczących w audiencji pozdrawiał siedząc w fotelu.

Polaków Papież

Zwracając sie do Polaków Ojciec Święty zachęcił do modlitwy o powołania. W pozdrowieniu życzył, by "św. Stanisław, niezłomny obrońca Bożego ładu moralnego, szczególnie w tym tygodniu modlitw o powołania, wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym".

Tekst pozdrowień dla polskich pielgrzymów:

W poniedziałek obchodziliście uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, Patrona waszej Ojczyzny. Niech On, niezłomny obrońca Bożego ładu moralnego, szczególnie w tym tygodniu modlitw o powołania, wyjedna wszystkim młodym dar mądrego rozeznania życiowej drogi, zawierzenia Chrystusowi i wierności wartościom ewangelicznym. Z serca wam błogosławię.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 marca

Poniedziałek, IV tydzień Wielkiego Postu
Nawracajcie się,
bliskie jest królestwo niebieskie.

+ Czytania liturgiczne (rok A, I): Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napiszNajczęściej czytane artykułyNajwyżej oceniane artykuły

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.

POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)Newsletter