21 lipca
niedziela
Daniela, Diany, Wawrzynca
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Franciszek zachęca do modlitwy Psalmami

Ocena: 5
487

O znaczeniu Psalmów w modlitwie Kościoła mówił dzisiaj papież podczas audiencji ogólnej, wskazując, iż poprzez nie Duch Święty uczy Kościół modlitwy. Wyznał, że na jego biurku znajduje się wydanie łączące Psalmy i Ewangelię, które były własnością ukraińskiego żołnierza poległego w czasie wojny.

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Ojciec Święty podkreślił, iż psalmy mają różny charakter i są nie tylko pełne natchnienia Bożego, ale także natchnienia poetyckiego. Zajmują uprzywilejowane miejsce w Nowym Testamencie i były modlitwą Jezusa, Maryi, Apostołów i wszystkich pokoleń, które nas poprzedziły. Przypomniał, że są też wydania, w których łączy się Psalmy i Ewangelię. Wyznał, że na jego biurku jest właśnie takie wydanie w języku ukraińskim, które było własnością żołnierza poległego w czasie wojny toczącej się obecnie na terytorium Ukrainy. Dodał, że za wykorzystaniem psalmów w Nowym Testamencie podążają Ojcowie i cały Kościół, który czyni je stałym elementem celebracji Mszy Świętej i Liturgii Godzin.

Franciszek zachęcił, by każdy z nas uczynił psalmy swoją własną modlitwą. „Jeśli pewne psalmy lub tylko wersety przemawiają do naszego serca, dobrze je powtarzać i modlić się nimi w ciągu dnia” – wskazał, zaznaczając, iż można je odmawiać w różnych sytuacjach życia duchowego. „Psalmy pomagają nam otworzyć się na modlitwę mniej skoncentrowaną na sobie: modlitwę uwielbienia, błogosławieństwa, dziękczynienia; pomagają nam również stać się głosem całego stworzenia, włączając je w nasze uwielbienie” – stwierdził papież.

„Niech Duch Święty, który Kościołowi-Oblubienicy dał słowa, by modlić do swego Boskiego Oblubieńca, pomoże nam sprawić, aby rozbrzmiewały one dzisiaj w Kościele i aby ten rok przygotowawczy do Jubileuszu stał się symfonią modlitwy” – powiedział Ojciec Święty na zakończenie swej katechezy.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 21 lipca

XVI Niedziela zwykła
Moje owce słuchają mego głosu,
Ja znam je, a one idą za Mną.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 6, 30-34
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego) 
+ Komentarz „Idziemy” - Stwórz się na nowo
Nowenna do św. Anny 17-25 lipca
+ Nowenna do św. Szarbela 19-27 lipcaNajwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter