Francuscy biskupi są zdeterminowani, by wyciągnąć tamtejszy Kościół z kryzysu spowodowanego przez nadużycia seksualne. Piszą o tym w specjalnym liście do katolików we Francji, w którym informują o podjętych przez nich decyzjach, by ostatecznie uporać się z tym problemem.
Biskupi przyznają, że skala tego zjawiska jest zbyt wielka, aby uznać, że jest to jedynie problem perwersyjnych jednostek. W pokorze proszą więc o przebaczenie za zaniedbania ze strony kościelnej hierarchii. Podkreślają, że sposób sprawowania kapłańskiej i biskupiej posługi potrzebuje odnowy, aby lepiej służyć Ludowi Bożemu.
Nadużycia względem nieletnich francuski episkopat postrzega jako pogwałcenie piątego przykazania: nie zabijaj, ponieważ bardzo często rujnują one całe życie ofiary. Biskupi dziękują poszkodowanym, przyznając, że poprzez swe świadectwa i zeznania służą Kościołowi.
Musimy zmobilizować nasze siły, naszą inteligencję i wolę, aby stworzyć kulturę, w której takie tragedie nie będą już możliwe, aby Kościół stał się rzeczywiście bezpiecznym domem
– piszą biskupi.
Wyrazem tego jest szereg decyzji podjętych przez episkopat. Mają one zapewnić zarówno niezbędną pomoc ofiarom, jak i skuteczną prewencję. Jednakże, jak mówi Radiu Watykańskiemu wiceprzewodniczący Episkopatu bp Dominique Blanchet, ważna jest w tym momencie mobilizacja całej wspólnoty Kościoła.
Aby stworzyć kulturę otwarcia na ofiary i czujności potrzeba zaangażowania wszystkich katolików, na wszystkich szczeblach odpowiedzialności. Zwłaszcza, gdy chodzi o zachowanie ostrożności. Dotyczy to również wkładu wiernych w okazanie konkretnej solidarności osobom pokrzywdzonym, które wystąpią z prośbą o pomoc za pośrednictwem niezależnej instancji. W tym celu chcemy ustanowić specjalny fundusz, z którego sfinansowane też zostanie miejsce pamięci oraz formacja osób pomagających ofiarom i dbających o bezpieczeństwo. My biskupi osobiście wniesiemy nasz wkład do tego funduszu, ale liczymy też na zaangażowanie wszystkich wiernych, którzy rozumieją potrzebę ustanowienia tego funduszu przeznaczonego wyłącznie na te cele.
– powiedział papieskiej rozgłośni bp Dominique Blanchet.