19 sierpnia
piątek
Boleslawa, Juliana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: klasztor trapistów bł. Charles'a de Foucauld zostanie zamknięty

Ocena: 0
1186

Z powodu braku nowych powołań zamyka podwoje francuskie opactwo trapistów Notre-Dame des Neiges (Matki Bożej Śnieżnej) w regionie Ardèche. Decyzję o tym podjęło ostatnich dziesięciu mnichów w Wigilię Bożego Narodzenia.

Fot. youtube.com

 W 2021 roku zmarło dwóch braci. Decyzja o zamknięciu zapadła po ponad dwóch latach rozważań. Bracia chcą najpóźniej do września zdecydować, do którego opactwa się przeniosą.

Opactwo Notre-Dame des Neiges, tradycyjne miejsce życia duchowego w górskiej gminie Saint-Laurent-les-Bains, jest związane z bł. Karolem de Foucauld (1858-1916), który 15 maja 2022 roku zostanie kanonizowany w Rzymie. W 1890 roku zamieszkał on w tym opactwie jako nowicjusz, skąd został wysłany do Syrii, a następnie do Algierii. W Notre-Dame des Neiges spędził też kilka miesięcy po odzyskaniu niepodległości przez Algierię w latach 60. XX wieku trapista i lekarz, bł. Brat Luc (Paul Gabriel Dochier), zamordowany w 1996 roku mnich z Tibhirine.

Opactwo Notre-Dame des Neiges, założone w 1852 roku przez mnichów z opactwa w Aiguebelle, jest również znane pielgrzymom zmierzającym do Santiago de Compostela.

Trapiści, czyli cystersi ściślejszej obserwancji, należą do najsurowszych zakonów Kościoła katolickiego. Niezależny zakon tworzą od 1892 roku. Ich początki w La Trappe we Francji sięgają XVII wieku. Według ostatnich danych zakonu, na świecie istniało około 100 męskich i 75 żeńskich klasztorów trapistów, co oznacza ponaddwukrotny wzrost ich liczby w ciągu 75 lat. Jednocześnie jednak liczba zakonników znacznie się zmniejszyła do około 1700 trapistów i 1550 trapistek na całym świecie (stan na koniec 2019 roku).

Przeczytaj także: Profanacje kościołów we Francji

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 19 sierpnia

Piątek, XX Tydzień zwykły – Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Jana Eudesa, prezbitera
Cierpieli głód i pragnienie *
i wygasało w nich życie.

+ Czytania liturgiczne (rok C, II): Mt 22, 34-40
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napiszPOLACY POMAGAJĄ UKRAINIE

Polecane przez "Idziemy" inicjatywy pomocy
(chcesz dodać swoją inicjatywę - napisz)

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter