20 stycznia
środa
Fabiana, Sebastiana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Francja: zgoda rządu na ceremonie religijne od 1 grudnia

Ocena: 4.96667
301

Ceremonie religijne we Francji będą mogły ponownie odbywać się od 1 grudnia, o ile pozwoli na to sytuacja epidemiczna i pod warunkiem przestrzegania protokołu sanitarnego. Potwierdzili to przewodniczący: Konferencji Biskupów Francji abp Eric de Moulins-Beaufort i Federacji Protestantów Francji pastor François Clavairoly po wideokonferencji z premierem Jeanem Castexem oraz reprezentantami Kościołów chrześcijańskich, żydów, muzułmanów i buddystów.

Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Protokół, przygotowany we współpracy z przedstawicielami religii, ma zostać przedstawiony przez ministerstwo spraw wewnętrznych w ciągu 8-10 dni. Określi on, ile metrów kwadratowych powinno pozostać wolnych wokół jednego wiernego, jakie oprócz nabożeństw będą dopuszczalne aktywności przykościelne (spotkania rady parafialnej, katecheza itp.). Abp Eric de Moulins-Beaufort postulował, by można było wypełnić wiernymi jedną trzecią kościoła lub pozostawić wolne 4 metry kwadratowe wokół wiernego, a także rezygnację ze śpiewów.

Od początku listopada, w związku ograniczeniami antycovidowymi, miejsca kultu we Francji pozostają otwarte, ale nie wolno w nich celebrować nabożeństw z udziałem wiernych. Wyjątkiem są pogrzeby z udziałem nie więcej niż 30 osób.

Francuscy biskupi sprzeciwiający się administracyjnemu zakazowi odprawiania Mszy św. z udziałem wiernych, próbowali przekonać premiera i szefa MSW do złagodzenia restrykcji. Zakaz obowiązuje we Francji od 3 listopada.

Spotkanie początkowo miało odbyć się jedynie z udziałem ministra Darmanina, ale z uwagi na liczne protesty katolików do rozmów dołączył również Castex.

W niedzielę setki katolików modliły się przed zamkniętymi kościołami w wielu francuskich miastach, domagając się powrotu Mszy św. z udziałem wiernych. Niektórzy klęczeli przed budynkami świątyń mimo złej pogody i deszczu.

Stowarzyszenia Pour la Messe (Dla Mszy) i Objectif Messe (Cel Msza) wzywają w mediach społecznościowych do wspólnych modlitw przed kościołami.

Czytaj takze: Francuzi domagają się powrotu Mszy św. z udziałem wiernych

Fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 stycznia

Środa, II Tydzień zwykły
+ Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Fabiana, papieża i męczennika albo wspomnienie św. Sebastiana, męczennika
Jezus głosił Ewangelię o królestwie
i leczył wszelkie choroby wśród ludu.

+ Czytania liturgiczne (rok B, I): Hbr 7,1-3.15-17; Ps 110,1b-4 ; Mk 3,1-6
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMYE-WYDANIE


Zachęcamy do prenumeraty e-wydań tygodnika IdziemyReklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter