29 marca
niedziela
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Gdańsk: wręczono nagrody Pro Ecclesia et Populo

Ocena: 0
1027

Już po raz 18. wręczone zostały w Gdańsku nagrody Pro Ecclesia et Populo – najważniejsze na Pomorzu nagrody dla świeckich pracujących na rzecz Kościoła.

2016-01-17 09:40
jrst / Gdańsk (KAI), sg

"Pro Ecclesia et Populo" – "Dla Kościoła i Narodu" to nagroda, którą honorowani są świeccy, którzy swoją bezinteresowną pracą wspierają działalność Kościoła. Dotąd nagrodę otrzymało ponad sto osób. W sobotni wieczór wręczono kolejnych sześć. 

Laureaci reprezentują różne środowiska i typy działalności. Adam Hlebowicz – szef Radia PLUS – został doceniony za działalność w obszarze kultury i współorganizowanie Misterium Męki Pańskiej i Orszaków Trzech Króli, które na ulicach Gdańska od lat gromadzą tysiące osób. 

Jacek Kłeczek został odznaczony za gorliwą postawę w krzewieniu kultury odpowiedzialnego rodzicielstwa, służbę życiu, małżeństwu i rodzinie. Jacek Kłeczek od lat promuje naturalne metody rozpoznawania płodności i jest związany z Poradnictwem Rodzinnym Archidiecezji Gdańskiej.

Z kolei Witold Forkiewicz zyskał uznanie kapituły dzięki swojemu zaangażowaniu w życie parafii pw. Opatrzności Bożej na gdańskiej Zaspie. Pracował nad zagospodarowaniem Placu III Tysiąclecia, ma na swoim koncie wystawy poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II.

Państwo Krystyna i Jarosław Paszek od wielu lat pracują na rzecz małżeństw i nauczania narzeczonych, a także prowadzą dla nich Spotkania Małżeńskie.

Kapituła nagrody zauważyła też wieloletnią pracę Joanny Mufel, która służy dzieciom i młodzieży potrzebującej wsparcia w salezjańskich ośrodkach wychowawczych w Rumi, Wejherowie, Koleczkowie i Bolszewie na Pomorzu.

Kapituła każdego roku docenia też działalność artystyczną. Tym razem nagrodę dostał sopocki chór Pro Anima z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza prowadzony przez Maję Zalesińską. 

– To są osoby, bez których nasze społeczności lokalne byłyby wyraźnie uboższe – mówi KAI senator Prawa i Sprawiedliwości a zarazem przewodniczący Nagrody „Pro Ecclesia et Populo” Antoni Szymański. Warto dziękować i doceniać ludzi, którzy chcą służyć innym – mówi senator Szymański.

Ludzie świeccy są wielką wartością kościoła, bez nich Kościół nie mógłby istnieć – to słowa uczestniczącego w uroczystej gali bp. Wiesława Szlachetka, biskupa pomocniczego archidiecezji gdańskiej.

W uroczystości w Dworze Artusa udział wzięło około dwustu osób, wśród nich parlamentarzyści, samorządowcy, wojewoda pomorski Dariusz Drelich i działacze licznych na Pomorzu stowarzyszeń katolickich.

 

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

NIEDZIELNY NIEZBĘDNIK DUCHOWY - 29 marca

Kto we Mnie wierzy, choćby umarł, żyć będzie.
Dziś w Kościele: V Niedziela Wielkiego Postu
+ Czytania liturgiczne (rok A, II): Ez 37,12-14; Ps 130,1b-8; Rz 8,8-11; J 11,1-45
+ Komentarz Bractwa Słowa Bożego do czytań
+ Wielkopostne Kościoły Stacyjne
29 marca – Konkatedra MB Zwycięskiej, Parafia Bożego Ciała na Kamionku (ul. Grochowska 365, DW-P)
+ "Ziarna Słowa" Jana Pawła II

E-WYDANIE

Tygodnik Idziemy dostępny w e-wydaniu!
Zachęcamy także do prenumeraty wydań drukowanych.

- Reklama -


Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.
- Materiał partnera serwisu -Newsletter