20 kwietnia
sobota
Czeslawa, Agnieszki, Mariana
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Generał paulinów o obecność Maryi w historii Polski

Ocena: 0
846

– Chrzest i obecność Maryi w naszych dziejach są kluczowe dla Polski – przypomniał o. Chrapkowski, przełożony generalny Zakonu Paulinów. Dwa dni dzieli Jasną Górę od dziękczynienia z papieżem Franciszkiem za 1050 lat chrześcijańskiego dziedzictwa.

2016-07-26, 17:12
mir / Jasna Góra (KAI), rk
fot. Episkopat.pl

Uroczysta liturgia pod przewodnictwem Ojca Świętego odbywać się będzie w obecności szczególnego znaku - Obrazu Nawiedzenia, czyli kopii Jasnogórskiej Ikony, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce.

Generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że Eucharystia pod przewodnictwem papieża połączy cały naród, który wraz z Piotrem Naszych Czasów dziękuje za „ten podstawowy, pierwotny dar, jakim jest dar sakramentu chrztu świętego”. 

To na prośbę samego papieża Franciszka miejscem narodowego dziękczynienia za łaskę chrztu jest duchowa stolica Polski. - Drogi Narodu polskiego łączą się nierozerwalnie z Maryją i biegną przez Jasną Górę – przypomniał pauliński generał. Zauważył, że kard. Wyszyński wielokrotnie podczas Wojciechowych uroczystości w Gnieźnie podkreślał wielką rangę trzech miejsc kultu na mapie naszej Ojczyzny: Gniezna ze św. Wojciechem, które mówi o chrzcie, krakowską Skałkę ze św. Stanisławem – miejsca, które mówi o bierzmowaniu i Jasną Górę z Maryją, która jest Patronką i Królową naszej Ojczyzny.

Szczególnym znakiem „uobecniającym Maryję” będzie Obraz Nawiedzenia, czyli kopia Jasnogórskiej Ikony, która od ponad 50 lat peregrynuje po Polsce. Uroczysta Intronizacja Obrazu Nawiedzenia na jasnogórskim szczycie odbędzie się o godz. 6.00. To w jego obecności celebrowana będzie papieska liturgia.

Obraz Nawiedzenia był świadkiem wszystkich stacji milenijnych podczas uroczystych obchodów tysiąclecia chrztu w 1966 r. Był także podczas narodowych uroczystości dziękczynnych, które w kwietniu tego roku odbywały się w Poznaniu i Gnieźnie. 

Kopię wykonał ówczesny dziekan Wydziału Sztuk Plastycznych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Leonard Torwirt. Ponieważ nie chodziło o wykonanie zwykłej tylko kopii, wysiłek toruńskiego malarza wspierały modlitwy zakonów kontemplacyjnych, a w Kaplicy Cudownego Obrazu codziennie odprawiana była w tej intencji Msza św. Obraz namalowany został - podobnie jak oryginał - temperą na desce lipowej i pokryty następnie szesnastoma warstwami laserunków olejnych. Kopię poświęcił i peregrynację zaaprobował Pius XII.

W 1966 roku obraz Matki Bożej Częstochowskiej zdążył przyjechać do Gniezna. Uroczystości milenijne w mieście św. Wojciecha odbyły się jeszcze przed jego aresztowaniem, po którym po Polsce wędrowały już tylko puste ramy, urastając niemal natychmiast do rangi symbolu. Pół wieku później Ikona Jasnogórskiej Pani ponownie nawiedziła Gniezno podczas kwietniowych jubileuszowych uroczystości 1050-lecia chrztu Polski.

Także do wydarzeń milenijnych sprzed pół wieku nawiązywały kwietniowe obchody w Poznaniu. Podczas świętowania tysiąclecia Chrztu Polski w Poznaniu o północy z 16 na 17 kwietnia 1966 roku Mszę św. w poznańskiej farze przed peregrynującym Obrazem odprawił abp Karol Wojtyła. Następnego dnia Eucharystii przewodniczył prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Narodowe dziękczynienie z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze, 28 lipca, odbędzie się pod hasłem: „Razem z Maryją dziękujemy za 1050 lat Chrztu Polski”.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 20 kwietnia

Sobota, III Tydzień wielkanocny
Słowa Twoje, Panie, są duchem i życiem.
Ty masz słowa życia wiecznego.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 6, 55. 60-69
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najczęściej czytane komentarze



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter