25 kwietnia
czwartek
Marka, Jaroslawa, Wasyla
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Głos w Kościele

Ocena: 0
969

Synod daje nam poczucie, że jesteśmy częścią Kościoła i możemy go wzmocnić. - mówi Ewa Grąbczewska, członek Diecezjalnego Zespołu Synodalnego w diecezji warszawsko-praskiej, w rozmowie z Patrykiem Lubryczyńskim

fot. arch. Ewy Grąbczewskiej

Na jakim etapie są prace synodu o synodalności w diecezji warszawsko-praskiej?

Uroczyste otwarcie synodu w diecezji nastąpiło 17 października br. w katedrze warszawsko-praskiej. Bp Romuald Kamiński powołał Diecezjalny Zespół Synodalny w składzie: ks. Andrzej Kuflikowski, ks. Rafał Jabłkowski, ja. Pracom zespołu przewodniczy bp Jacek Grzybowski. Została opracowana ankieta synodalna wraz z vademecum synodu, które jest instrukcją, jak powinny przebiegać prace synodalne w parafiach oraz wspólnotach zakonnych. Jest ona już dostępna do pobrania na stronie www.diecezja.waw.pl oraz na stronach niektórych parafii. W formie papierowej ankiety synodalne będą dostępne we wszystkich parafiach.

 

Po co brać udział w synodzie?

Synod daje nam poczucie, że jesteśmy częścią Kościoła i możemy go wzmocnić. To okazja, aby nasz głos był usłyszany, wzięty pod uwagę. Czynne zaangażowanie w prace synodalne niweluje podział na my – wy. Pozwala uświadomić sobie, że zarówno duchowni, jak i świeccy wierni tworzą jeden Kościół, który jest wezwany do słuchania się nawzajem. Udzielanie odpowiedzi powinno zostać poprzedzone modlitwą do Ducha Świętego. Synod może scementować poczucie wspólnotowości, pomóc przeanalizować obszary do ewentualnej korekty oraz uaktywnić nowe formy duszpasterstwa.

 

Jak synod będzie przebiegał na poziomie parafialnym?

Zależy nam, aby księża w czasie ogłoszeń duszpasterskich stale zachęcali wiernych do uczestnictwa w synodzie. Przy każdej parafii i wspólnocie powstanie zespół synodalny do pięciu osób, powoływany przez księdza proboszcza lub przełożonego wspólnoty. Zadaniem zespołów jest zapewnienie odpowiedniej liczby formularzy i udzielanie pomocy przy wypełnianiu ankiet osobom starszym oraz chorym. Do kompetencji zespołu należy także organizowanie spotkań informacyjnych o synodzie, a na zakończenie prac synodalnych zebranie ankiet i przekazanie ich proboszczowi, przełożonemu wspólnoty bądź dziekanowi danego dekanatu, którzy prześlą dokumenty do sekretariatu synodu w diecezji. Wypełnianie ankiet oraz prace w zespołach synodalnych potrwają do 28 lutego 2022 r. Do tej daty powinny spłynąć wszystkie ankiety synodalne. Wnioski z fazy diecezjalnej zostaną przedstawione w maju 2022 r. i przekazane do sekretariatu Episkopatu Polski.

 

Dlaczego diecezja zdecydowała się na formę ankiety?

Ankieta ma większą szansę dotarcia do każdego wiernego, pozostawia możliwość nieskrępowanej odpowiedzi. Liczymy, że dzięki takiemu rozwiązaniu ludzie liczniej zechcą podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Na zorganizowane spotkania w kościele przychodziliby w większości członkowie wspólnot parafialnych, a intencją Ojca Świętego jest szczególnie usłyszenie głosu ludzi mniej zaangażowanych w życie wspólnotowe. Argumentem przemawiającym za formularzami był również krótki czas na przeprowadzenie fazy diecezjalnej synodu. W formule bezpośrednich spotkań odpowiedzi mogłaby udzielić niewielka liczba wiernych. Można wypełnić formularz zarówno indywidualnie – jawnie bądź anonimowo – jak i ze swoją wspólnotą działającą przy parafii czy zakonie lub grupą o charakterze diecezjalnym.

 

Ankieta jest dość obszerna, trzeba wypełnić całość, aby nasz głos został uwzględniony?

Niewątpliwie ankieta będzie wymagała poświęcenia ok. 40 minut, ale wydruk można zabrać do domu i oddać go innego dnia lub wysłać samodzielnie na adres sekretariatu synodu: parafia św. o. Pio, ul. Fieldorfa 1, 03-984 Warszawa, z dopiskiem „Synod”, bądź pocztą elektroniczną na adres: synod@diecezja.waw.pl. Tworząc formularze synodalne, zawarliśmy wszystkie dziesięć tematów, które Ojciec Święty poddał rozeznaniu wiernych. Gdyby się okazało, że dla niektórych osób pytania są za trudne, pomocą w wyjaśnieniu formularza będą służyć członkowie parafialnych zespołów synodalnych. Zachęcamy do wypełnienia całości ankiety, ale uwzględnimy również formularze wypełnione w części.

 

W jakiej sytuacji będzie można synod uznać za sukces?

Myślę, że jeśli będzie duża frekwencja. Osobiście zależałoby mi na tym, aby synod wpłynął na powstawanie relacji pomiędzy księżmi a wiernymi, które nie ograniczałyby się do spraw formalnych. Często brakuje przestrzeni na poznanie problemów oraz wątpliwości wiernych poza czasem urzędowania kancelarii. Chciałabym, aby duchowni mimo wielu obowiązków byli bardziej otwarci na kontakt z parafianami w ramach wspólnych przedsięwzięć.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 25 kwietnia

Czwartek, IV Tydzień wielkanocny
Święto św. Marka, ewangelisty
My głosimy Chrystusa ukrzyżowanego,
który jest mocą i mądrością Bożą.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mk 16, 15-20
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)


ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter