29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Grób Dziecka Nienarodzonego w Starej Miłośnie

Ocena: 0
6877

W dniu Dziecka Utraconego, w sobotę 15 października, na cmentarzu parafialnym Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie ks. prał. Krzysztof Cyliński poświęcił pierwszy w diecezji warszawsko-praskiej Grób Dziecka Nienarodzonego.

fot. Jacek Kalinowski

Modlitwą otoczono dzieci, które przedwcześnie odeszły z tego świata oraz ich rodziców i bliskich. Proszono o łaskę życia wiecznego dla zmarłych dzieci oraz pocieszenie i dobre przeżycie żałoby dla tych, których pozostawiły.

W homilii ks. prał. Cyliński powiedział, że trudniej jest przeżywać w sercu odejście dziecka, którego się nie widziało, bo wtedy żyje się tylko wyobraźnią. – Wiemy, że każdy ojciec, każda mama wyobraża sobie, jak będzie wyglądało jej dziecko: synek, córka. Patrzy na inne dzieci, porównuje, myśli o tym – to wszystko jest bardzo ludzkie i strata tego dziecka to taki ból, ale z drugiej wielka nadzieja, bo wiemy, tak jak na tym pomniku, że Ojciec wyciąga po nie ręce. Droga do nieba jest tu najprostsza. Możemy zawsze patrzeć z radością, że ktoś w Domu Ojca wspiera nas, tych, którzy jeszcze pielgrzymują na tej ziemi. Obok dłoni dobrego Ojca, wyciągniętych po dzieci utracone, zawsze jest Maryja, która w tych chwilach trudnych jest naszą Opiekunką i Pocieszycielką – dodał proboszcz parafii w Starej Miłośnie.

Inicjatorka budowy Grobu Dziecka Nienarodzonego na cmentarzu, Katarzyna Łukomska z parafii św. Hieronima, powiedziała "Idziemy", że pomysł ten zrodził się z natchnienia Bożego i modlitwy rozeznania. Duży wpływ na podjęcie przez nią tej decyzji miała coroczna modlitwa na tym cmentarzu w oktawie Dnia Zadusznego.

W ubiegłym roku w Zaduszki Łukomska pomyślała, że warto byłoby stworzyć diecezji warszawsko-praskiej miejsce pamięci dzieci nienarodzonych, zmarłych wskutek poronienia, martwego porodu czy aborcji. – Zamysł był taki, aby rodzice, którzy mają takie doświadczenie, którzy nie mogą pochować swojego dziecka, mieli miejsce, w którym mogą zapalić znicz, pomodlić się, kultywować pamięć o tych dzieciach – opowiada inicjatorka projektu.

– Przede wszystkim Grób Dziecka Nienarodzonego pełnić ma rolę normalnego grobu, czyli umożliwiać pochówek indywidualny tym, którzy nie mają możliwości pochowania dziecka w swoich grobach. Ma służyć również jako miejsce pamięci dla osób, które w przeszłości nie wiedziały, że mogą dokonać pochówku albo nie miały ciała dziecka, dla osób, które dokonały aborcji i dla członków rodzin, w których doszło do aborcji – nie tylko matek, ale też rodzeństwa, ojców. Wiele kobiet, które dokonały aborcji, zrobiło to nieświadomie w przekonaniu, że to tylko „zabieg”. Teraz pokutują i dla nich jest to jedno z miejsc, gdzie mogą zadośćuczynić – dodaje Łukomska.

Grób Dziecka Nienarodzonego mógł powstać dzięki przychylności ks. prał. Krzysztofa Cylińskiego oraz ofiarności wiernych z parafii św. Hieronima i Najświętszego Serca Pana Jezusa w Starej Miłośnie, a także przyjaciół i ludzi dobrej woli z całej Polski.

Grób znajduje się przy głównej alei cmentarza parafialnego przy ul. Gościniec 2.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

Katolik, mąż, ojciec, dziennikarz-współpracownik tygodnika Idziemy, absolwent WSKiMS im. J. Giedroycia. Uczestnik wielu pielgrzymek papieskich, lektor w Parafii św. Brata Alberta w Warszawie-Wesołej. W "Idziemy" od 2006 r.

- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter