15 lipca
poniedziałek
Henryka, Wlodzimierza, Dawida
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Hiszpania: w Katalonii rozpoczęto upamiętnienie 40. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II

Ocena: 4.9
533

Z inicjatywy konsulatu generalnego Polski w Barcelonie oraz z udziałem przedstawicieli mieszkającej w tym mieście Polonii 4 listopada rozpoczęły się tam obchody 40. rocznicy pielgrzymki św. Jana Pawła II do Katalonii. W ramach wydarzenia w bazylice w Montserrat na przedmieściach miasta odsłonięto w tym dniu popiersie papieża Polaka.

fot. arch.www.idziemy.pl

Konsul generalna w stolicy Katalonii Karolina Cemka oznajmiła, że darczyńcą formy rzeźby jest proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sieradzu ks. Marian Bronikowski, zaś autorem projektu rzeźby Ojca Świętego – Grzegorz Godawa. Przypomniała, że pierwowzór popiersia odsłonięto w marcu 2021 r. na placu przy Bazylice Kolegiackiej w Sieradzu. Inspiracją formy była twarz Jana Pawła II z plakatu do filmu „Wojtyła. Śledztwo” w reżyserii Hiszpana José María Zavala.

Szefowa polskiej placówki konsularnej przypomniała ponadto, że do opactwa benedyktynów, będącego hiszpańskim centrum kultu Czarnej Madonny z Montserratu, przybywają rocznie setki tysięcy pielgrzymów i turystów z całego świata, w tym z Polski. Dodała, że właśnie tam Jan Paweł II odprawił Mszę św. 7 listopada 1982 roku.

W niedzielę 6 bm. arcybiskup Barcelony i przewodniczący Hiszpańskiej Konferencji Biskupiej kardynał Juan José Omella odprawi uroczystą Mszę świętą w bazylice Sagrada Família w intencji św. Jana Pawła II. Wydarzenie to wzbogacą polskie akcenty, m.in. polska śpiewaczka Urszula Bardłowska wykona pieśń „Barka” a dzieci ze szkoły polskiej w regionalnych strojach ludowych złożą dary ofiarne. We Mszy wezmą też udział przedstawiciele polskiego duchowieństwa w Katalonii.

PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 13 lipca

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta
Błogosławieni jesteście, jeżeli złorzeczą wam z powodu imienia Chrystusa,
albowiem Duch Boży na was spoczywa

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): Mt 10, 24-33
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)
Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.Newsletter