29 marca
piątek
Wiktoryna, Helmuta, Eustachego
Dziś Jutro Pojutrze
     
°/° °/° °/°

Idźcie i głoście

Ocena: 0
2357
Podczas liturgii paschalnych oraz rezurekcji biskupi zachęcali do dawania świadectwa o Jezusie, który zmartwychwstał i nadal żyje w Kościele.
Rezurekcja pod przewodnictwem abp. Henryka Hosera SAC

Abp Józef Michalik swoją homilię rezurekcyjną w bazylice archikatedralnej w Przemyślu, gdzie przewodniczył Mszy Świętej i tradycyjnej procesji w poranek wielkanocny, poświęcił potrzebie głoszenia wszystkim ludziom świadectwa wiary.

– Warto postawić sobie pytanie o misję ludzi wierzących. Jezus zmartwychwstały nie zamyka się tylko w gronie apostołów w Wieczerniku. Nie chce wiary zachować tylko w tym gronie najściślejszym, ale posyła: idźcie i głoście. Chrystus nie chce Kościoła zamkniętego, Kościoła – twierdzy – mówił abp Józef Michalik.

– Kościół nie może zamknąć się tylko do tych najlepszych, każdy z nas ochrzczonych ma mieć odwagę bycia chrześcijaninem na zewnątrz, chrześcijaninem świadectwa wiary – dodał metropolita przemyski. Zauważył, że Jezus po swoim zmartwychwstaniu zachęca apostołów i niewiasty do podjęcia trudu wędrówki do Galilei na spotkanie z Nim. – To jest bardzo ważne wskazanie na nasz trud szukania, abyśmy wiedzieli, Kogo szukamy – powiedział.

Przewodniczący Episkopatu Polski przyznał, że religia jest obecnie ośmieszana, a „rytm kompromitowania Kościoła” pojawia się w całej Europie, ale skrytykował też tendencje do potępiania innych osób i domagania się choćby publicznego odmówienia komuś Komunii świętej. – Dzisiaj nie tyle trzeba myśleć, kogo wykluczyć, ale zastanawiać się, jak ich przybliżyć do tej zbawczej prawdy, jak powiedzieć im o Bożym miłosierdziu, o potrzebie nawrócenia – zaznaczył abp Michalik. Metropolita przemyski powiedział też, że Europę trapi kryzys nie tylko ekonomiczny, ale kryzys tożsamości, ponieważ odcina ona swoje korzenie etyczne, które wynikają z Ewangelii.

– Bądźmy stróżami życia i rodziny – zaapelował kard. Kazimierz Nycz w niedzielę wielkanocną. Metropolita warszawski poprowadził procesję rezurekcyjną i przewodniczył Mszy Świętej w kościele Zesłania Ducha Świętego w Warszawie. Apelował, by wierni pozwolili prowadzić się papieżowi Franciszkowi, który uczy ubóstwa i pragnie Kościoła ubogiego dla ubogich. Nie oznacza to, że wypisze z Kościoła ludzi bogatych i sprzeda gromadzone od stulecia dzieła sztuki kościelnej. Ważne jest, aby człowiek miał czyste ręce, do których nie kleją się dobra materialne i żeby nie przywiązywał się do rzeczy, a zamożniejsi – żeby zaspokajali potrzeby biednych.

– Chrystus zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał – to według abp. Wacława Depo najkrótsze wyznanie wiary. Metropolita częstochowski w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przewodniczył Mszy Świętej w bazylice jasnogórskiej.

Abp Depo przypomniał, że „jedynie w Kościele i dzięki Chrystusowi przyjmujemy apostolską wiarę w Zmartwychwstanie”. – Poza Kościołem ta prawda wydaje się być czczą gadaniną – zauważył kaznodzieja. Abp Depo, oceniając czasy współczesne, przytoczył m.in. fragment wywiadu z prof. Leszkiem Kołakowskim, polskim filozofem, niegdyś wyznawcą marksizmu – z „La Croix” z 1994 roku. Rozmowa dotyczyła encykliki bł. Jana Pawła II Veritatis splendor. W wywiadzie tym prof. Kołakowski powiedział: „Uważam, że papież ma rację. Jeżeli nasza wolność jest źródłem zasad moralnych tworzących nas, to znaczy, że wszystko jest dozwolone, a to oznacza w praktyce koniec świata”. – Potwierdzamy dzisiaj, po blisko dwudziestu latach, te słowa, że jeśli my jesteśmy twórcami prawa moralnego, bez odniesienia do Boga, to ten świat nie ma przyszłości, to jest prawdziwie koniec świata – podsumował abp Depo.

– Jakżeż przykre jest to, że jesteśmy świadkami, iż Europa, a także w dużej mierze już wiele urzędów publicznych naszej ojczyzny, z tej prawdy o Chrystusie Zmartwychwstałym się wycofują i są gotowe przyjąć najbardziej dziwne pomysły i najbardziej pogańskie sformułowania, by – broń, Panie Boże – nie wspomnieć ani o tym, czym są te święta Zmartwychwstania, ani jaka jest ich treść i jaka kryjąca się za nimi prawda o człowieku i jego nadziei na życie wieczne – mówił podczas Wigilii Paschalnej abp Marek Jędraszewski. Metropolita łódzki przewodniczył nocnej liturgii w katedrze w Łodzi.

O potrzebie dawania świadectwa wiary mówił abp Edward Ozorowski w homilii podczas Mszy Świętej Zmartwychwstania Pańskiego w archikatedrze białostockiej, którą poprzedziła procesja rezurekcyjna. – Pierwsi chrześcijanie najpierw dzięki wierze w Chrystusa stawali się nowymi ludźmi, a później zmieniali systemy polityczne i wprowadzali nowy ład etyczny i moralny – zaznaczył.

Przypominając sytuację wyznawców Chrystusa w Imperium Rzymskim pierwszych trzech wieków, kaznodzieja stwierdził, że im bardziej byli oni prześladowani, tym bardziej rośli w siłę. I to oni ostatecznie, po upadku Cesarstwa, ocalili wielką grecką i rzymską kulturę. – Na jego zgliszczach zbudowali nowy świat i nową kulturę, z których do dziś czerpiemy – mówił.

Zdaniem metropolity białostockiego tak powinno być również dzisiaj: chrześcijanie nie mogą być bierni i godzić się na zło panujące w świecie, jednak wszelkim podejmowanym działaniom powinna towarzyszyć wiara, że życie ludzkie nie kończy się na ziemi. Metropolita białostocki zachęcał do mężnego przeciwstawiania się współczesnym prześladowaniom. – Nie czekajmy na lepsze, bardziej sprzyjające okoliczności do wyznawania wiary. Stawiajmy czoła prześladowaniom, pokazując, że wiara w Chrystusa ma większą moc niż władza możnych tego świata – wzywał.

KAI
fot. Irena Świerdzewska/Idziemy
Idziemy nr 14 (395), 7 kwietnia 2013 r.


PODZIEL SIĘ:
OCEŃ:
- Reklama -

DUCHOWY NIEZBĘDNIK - 29 marca

Wielki Piątek
Dla nas Chrystus stał się posłusznym aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej.
Dlatego Bóg wywyższył Go nad wszystko i darował Mu imię ponad wszelkie imię.

+ Czytania liturgiczne (rok B, II): J 18, 1 – 19, 42
+ Komentarz do czytań (Bractwo Słowa Bożego)

ZAPOWIADAMY, ZAPRASZAMY

Co? Gdzie? Kiedy?
chcesz dodać swoje wydarzenie - napisz
Blisko nas
chcesz dodać swoją informację - napisz



Najczęściej czytane artykuły



Najwyżej oceniane artykuły

Blog - Ksiądz z Warszawskiego Blokowiska

Reklama

Miejsce na Twoją reklamę
W tym miejscu może wyświetlać się reklama Twoich usług i produktów. Zapraszamy do kontaktu.



Newsletter